Cekin.si
Nakup parcele

Gradnja

'Skoraj tri leta sva z možem iskala primerno lokacijo in sanjsko zemljišče za gradnjo naše družinske hiše'

Blog - Koraki do sanjske hiše
04. 06. 2021 05.00
0

Želela sva ostati v domačem kraju, kjer otroci obiskujejo osnovno šolo in vrtec, v kraju, ki je ravno prav oddaljen od službe in ki nam nudi vse, kar potrebujemo za družinsko življenje po naši meri – trgovino, šolo, vrtec, zdravstveni dom, avtobusno in železniško postajo ter naravo na pešpot razdalji.

Pomembno vlogo je poleg lokacije igrala velikost zemljišča – ciljala sva na nekoliko večjo parcelo, da bi bilo okoli hiše dovolj prostora za otroška igrala, sadna drevesa, nadstrešek, morebitno dodatno lopo in vrt. Idealno parcelo sva našla v centru kraja, ravno prav v središču dogajanja in ne preveč na samem ter obenem dovolj umaknjeno od hrupa, radovednih pogledov mimoidočih in glavne ceste.  

Vmes sva si ogledala nekaj primernih zemljišč in tudi nepremičnin, predvsem starejših hiš za rušenje. Pri nekaterih parcelah se je po podrobnejši preveritvi lokacije izkazalo, da nimajo priključkov za vodo in kanalizacijo ter da bi jih bilo izjemno zapleteno in drago pridobiti. V enem primeru bi denimo morali poleg soglasja občine pridobiti tudi soglasja (več) sosedov, saj bi kopali po njihovih parcelah, in celo zapreti glavno cesto. 

V začetku leta se nama je končno nasmehnila sreča. Našla sva lastnika večje parcele, ki je bil pripravljen odparcelirati in prodati del parcele, saj za svoje potrebe ni potreboval tako velikega zemljišča. Dogovorili smo se o kvadraturi in legi želene parcele in zadeva je stekla v za nas pozitivno smer. Po uvodnem sestanku smo si segli v roke, malo za tem sklenili predpogodbo in prodajalcu sva izročila aro.

Pred nakupom sva na občini pridobila lokacijsko informacijo, torej poiskala podatke, ali je zemljišče stavbno oziroma ali je možna gradnja in ali nima morda kdo predkupne pravice. Na e-zemljiški knjigi sva preverila lastništvo nepremičnine in morebitne obremenitve. Ugotovila sva, da na zemljišču ni služnosti, da ni predkupne pravice in da je tudi sicer prosto bremen – torej primerno za nakup.

Zanimalo naju je tudi, ali je parcela komunalno opremljena – ali so na oziroma ob njej priključki za vodo, elektriko, kanalizacijo, telekomunikacije, tako da ne bi bil previsok strošek za komunalno opremljanje zemljišča. Pomembno je bilo tudi, da ima parcela urejen dostop z javne poti in da ni treba urejati služnostne poti po sosednjih zemljiščih. Večino podatkov sva lahko preverila sama v portalu PISO (Prostorski informacijski sistem občin), za preostale nejasnosti sva se obrnila na občino.

Po geodetski izmeri in ureditvi meja je prišel na vrsto arhitekt – projektant, ki bo izdelal projektno dokumentacijo za pridobitev gradbenega dovoljenja. Na podlagi najinih želja ob upoštevanju prostorskih predpisov občine, ki določajo, kakšna gradnja je dopustna, bo predlagal ustrezne projektne rešitve. Dogovorjeni smo bili, da najprej izdela idejno zasnovo, in že pri izdelavi idejne zasnove se je pokazalo, da sva pri razmišljanju o izgledu in funkcionalnosti hiše premalo gledala na to, da zaradi omejitev pri gradnji, ki so posledica varovanja podeželskega izgleda hiš, ne bo možno upoštevati prav vseh najinih idej. 

Trenutno ugotavljava, da sva zemljišče pridobila v času, ki ni najbolj ugoden za gradnjo. Cene gradbenih materialov in surovin letijo v nebo, saj so tekoče in redne dobave ovirane, gradbeniki pa pogosto celo ne dobijo materiala oziroma je treba nanj čakati. Imajo ogromno dela in povpraševanj ter v skladu s tem "zasolijo" cene v ponudbah. Posledično so se spremenile tudi cene montažnih hiš, ki so se v kratkem času podražile tudi za več kot 20 odstotkov. Upava in močno, močno stiskava pesti, da se bo stanje sčasoma umirilo in da bodo v času podpisovanja ključnih pogodb cene znova "normalne" ali vsaj nižje, kot so bile doslej. 

Najbolj sva naklonjena montažni hiši "na ključ", da bi si prihranila živce z iskanjem različnih izvajalcev in mojstrov, z usklajevanjem, načrtovanjem, čiščenjem, preverjanjem, ali vse poteka vsaj približno po načrtu. Prednosti se nama zdijo tudi čas gradnje, ki se pri montažni hiši izjemno skrajša, garancija, zaradi katere se izogneš prelaganju krivde med mojstri ob morebitnih naknadno odkritih napakah, in prihranek časa za iskanje primernih in kakovostnih izvajalcev.

Ali bo gradnja klasična ali montažna, bo najprej odvisno od dovoljenj in seveda nato tudi od končne ocene stroškov izgradnje hiše. Ugotovila sva, da so tipske montažne hiše na trgu prirejene predvsem za družine z največ dvema otrokoma, kar za nas ne pride v poštev. Dodatki, spreminjanje in individualno prilagajanje montažne hiše "po meri" stane in podraži montažno gradnjo, s čimer se izgubljajo prednosti montažne hiše.

Verjetno in upam, da bomo naslednjič bližje določenim odločitvam in da bo vse potekalo po načrtih. Se beremo!

Si želite aktualne novice prejemati tudi na elektronski naslov? Potem se prijavite na Cekinove e-novice!

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861