Nova nepremičnina je praviloma dražja in lahko stane tudi občutno več, medtem ko je stara nepremičnina sicer cenejša, a je lahko dotrajana in potrebna obnove. Tako bo treba za samo eno novo okno odšteti dodatnih nekaj 100 evrov, za morebitno menjavo strehe pa več kot 10.000 evrov.
Izjemno draga je prenova kopalnice ali kuhinje, po nakupu se lahko izkaže, da je treba zamenjati električno napeljavo ali vodovod, da je izolacija slaba, da so potrebni novi podi, da je kje plesen ... Stare nepremičnine so tudi bolj energetsko potratne in lahko skrivajo napake, ki nove lastnike drago stanejo. Tako lahko kaj hitro porabite denar, ki ste ga privarčevali ob nakupu stare namesto nove. Pri stari nepremičnini je namreč precej več tveganja, da bo treba popravljati, nadgraditi, zamenjati, spremeniti in prenoviti, medtem ko je pri novi načeloma vsaj nekaj let "mir", za morebitne naknadno odkrite napake pri gradnji pa je moč uveljavljati garancijo.
Predvsem pri nakupu stare nepremičnine je torej treba upoštevati možnost napak, je opozoril direktor Zbornice za poslovanje z nepremičninami pri Gospodarski zbornici Slovenije, Boštjan Udovič. Izpostavil je "zelo pomembno vprašanje morebitnih pravnih in dejanskih napak, zato je še posebej ključno, da v poslu sodeluje nepremičninski posrednik, ki mora paziti na morebitne napake in stranke opozarjati že na podlagi zakona. Pri starih nepremičninah so tudi bistveno pomembnejši podatki o komunalni opremi in standardih gradnje, kar je pri novejših nepremičninah običajno bolj ali manj samoumevno," je izpostavil.
Pri novih nepremičninah je po drugi strani mogoče pomembneje razmišljati o tem, kaj se bo v prihodnosti dogajalo z okolico. "Stare nepremičnine so namreč glede tega običajno že preverjene," je obenem poudaril.
Razložil je tudi, da je pri stari nepremičnini kakršno koli spreminjanje razporeditve prostorov zelo drago in zamudno, "zato se kupci, ki jim je to zelo pomembno, še težje odločajo za nakup stare nepremičnine. Seveda pa je lahko takšnih in drugačnih prednosti in slabosti še ogromno, zato je res pomembno, da v poslu sodeluje nepremičninski posrednik, ki ima s takšnimi posli običajno že zelo bogate izkušnje in dobro ve, na kaj mora biti posebno pozoren."
Nove nepremičnine so torej praviloma dražje kot stare, so pa tudi izjeme – stara nepremičnina je lahko dražja od nove, če je bolj kakovostna in/ali je na boljši lokaciji. "Seveda je lahko razlika v ceni novih in starih nepremičnin, vendar mora biti utemeljena. Nikakor ne vidim razloga, zakaj bi kupec plačal več za staro nepremičnino, ki je enako kakovostno grajena kot nova na isti (ali vsaj primerljivi) lokaciji," je pojasnil direktor Boštjan Udovič.
"To bi se najverjetneje lahko zgodilo na elitnih lokacijah, ki si jih kupci želijo, tam pa ni novogradenj, temveč so na teh lokacijah dostopne samo stare nepremičnine, ki so zato dražje. Za posameznega kupca so mogoče lahko pomembni tudi drugi dejavniki, ki odtehtajo višjo ceno – na določenih lokacijah denimo novogradenj sploh ni, saj obstajajo samo stare nepremičnine, on pa si zelo želi živeti tam," je dodatno razložil.

"Če namreč želi kupiti nepremičnino na točno določeni lokaciji, kar je včasih pomembneje kot kvaliteta gradnje ali energetska učinkovitost stavbe, mogoče sploh ne bo imel druge možnosti kot nakup stare nepremičnine. Če želi energetsko visokoučinkovito nepremičnino, pa se verjetno ne bo oziral po starih nepremičninah. Vse je torej odvisno od njegovih preferenc. Po drugi strani pa je res, da vrednost nepremičnin s starostjo ne pada tako občutno kot vrednost nekaterih drugih dobrin, denimo avtomobilov," je poudaril.
Po podatkih Statističnega urada so sicer cene novih stanovanjskih nepremičnin od leta 2015 zrasle za slabih 27 odstotkov, cene rabljenih pa za več kot 40 odstotkov. "Številke verjetno nakazujejo na vedno večje pomanjkanje nepremičnin, zato se kupci zatekajo k vse starejšim. Ne vidim pa nobenega razloga, zakaj bi bil kupec pripravljen plačati več za nepremičnino iste kakovosti na isti lokaciji," je dodal.
Pri nakupu doma gre za osebne želje in nepremičnina, ki je lahko za nekoga popolna, za nekoga drugega sploh ne pride v poštev. Ključni dejavniki, ki vplivajo na odločitev, so med drugim cena, lokacija, velikost, videz, razporeditev prostorov in okolica.
Praviloma je starejše vsaj sprva cenejše, a se lahko kasneje izkaže, da bo potrebno še veliko denarja za prenove, nujno potrebne za normalno bivanje, poleg tega pa so lahko pri starejših nepremičninah možnosti prenove omejene. Odločitev vselej sprejmite počasi in premišljeno, saj gre pri nakupu nepremičnine za največjo investicijo v vašem življenju. Preverite vse pomembne podatke in informacije o nepremičnini. Najbolje je, da vam za vsak primer pomaga nepremičninski posrednik, da ne bi spregledali česa zelo pomembnega, saj vas lahko neprevidnost veliko, veliko stane.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV