Cekin.si
Rovinj

Prodaja

Koliko bi lahko dobili, če bi prodali nepremičnino na hrvaški obali?

Mira Matković
16. 11. 2020 07.13
2

Na Hrvaškem imajo številni slovenski državljani svoje počitniške hišice, hiše in celo vile. Epidemija nam je razkrila okvirne številke, koliko je takšnih lastnikov. Neuradne hrvaške ocene kažejo, da imajo slovenski državljani v lasti približno 110.000 nepremičnin. Večinoma gre za hiše in stanovanja ob hrvaški obali. In koliko bi lahko za te nepremičnine dobili, če bi se odločili za prodajo?

Ko je odjeknila novica o tem, da so hrvaški pristojni organi kaznovali slovenskega državljana zaradi tega, ker ni pravočasno odstranil črne gradnje v Valbandonu blizu Pulja, je bilo jasno, da je možakar pred misijo nemogoče. Najprej je dobil kazen v višini 30.000 hrvaških kun, kar je 4000 evrov. Sedaj pa mu inšpektorji grozijo z novo kaznijo in vse kaže, da mu tudi tokrat, in sicer zaradi epidemioloških razmer, ne bo uspelo pravočasno in v celoti zrušiti objekta. Sam se sicer trudi, odstranjuje sporne zadeve, kolikor pač lahko, a je v nezavidljivi situaciji. 

Na Hrvaškem imajo številni slovenski državljani svoje počitniške hišice, hiše in celo vile. Epidemija nam je razkrila okvirne številke, koliko je takšnih lastnikov. Neuradne hrvaške ocene kažejo, da imajo slovenski državljani v lasti približno 110.000 nepremičnin. Večinoma gre za hiše in stanovanja ob hrvaški obali. 

In koliko bi lahko za te nepremičnine dobili, če bi se odločili za prodajo? Pogledali smo okvirne cene kvadratnega metra na različnih območjih na Jadranski obali. Iz podatkov na spletni strani Crozilla.com je razvidno, da so se cene v zadnjih dveh letih zvišale. Septembra so bile cene v primerjavi s septembrom 2018 za okoli 10 odstotkov višje. 

Najnižje cene nepremičnin so še vedno v notranjosti države - na primer v mestu Bjelovar bi za kvadratni meter odšteli v povprečju 836 evrov. V Slavonskem Brodu 30 evrov več, v Osijeku pa približno 100 evrov več. Že v Varaždinu pa bi potrebovali okoli 1354 evrov za kvadratni meter nepremičnine. 

Najdražji je seveda Zagreb, kjer je treba v povprečju za kvadratni meter odšteti 2157 evrov, kar pomeni, da se je cena v enem letu zvišala za 5,6 odstotka. 

In sedaj k lokacijam, ki najbolj zanimajo slovenske državljane, ki želijo kupiti ali prodati svojo nepremičnino na Hrvaškem. Cena je odvisna tudi od lokacije nepremičnine, bližine plaže in čudovitega razgleda. V mestih, kot so Opatija, Dubrovnik ali Split, povprečne cene kvadratnega metra dosegajo tudi več kot 3000 evrov. V Zadru je bila v septembru povprečna cena kvadratnega metra 2314 evrov, v Šibeniku pa 2127 evrov. 

V mestu Senj je bilo treba septembra za kvadratni meter v povprečju odšteti 1621 evrov, kar je kar 6,4 odstotka več kot v enakem obdobju lani. In sedaj Reka, ki je za Slovence zelo zanimiva: cena kvadratnega metra v povprečju znaša 1735 evrov. 

Če se vrnemo na bolj luksuzne predele: septembra so prodajalci v Splitu za kvadratni meter nepremičnine zahtevali v povprečju 3012 evrov. In tudi Opatija, ki je med Slovenci in tujimi turisti zelo priljubljena, ni poceni - tam je treba za kvadratni meter odšteti v povprečju 3310 evrov.  V Pulju je bilo treba v septembru za kvadratni meter odšteti v povprečju 1814 evrov. V med slovenskimi državljani priljubljenem Poreču pa v povprečju 2101 evrov, poročajo hrvaški mediji. Umag je v zadnjem letu zabeležil kar 10,7-odstotni porast cene kvadratnega metra, tako da je bilo treba septembra v povprečju odšteti 2379 evrov.

A najdražji kvadratni meter je na jugu obale, in sicer v Dubrovniku, ki je turistična destinacija številnih slavnih in bogatih. Očitno je tudi zato cena kvadratnega metra tam malce luksuzna, saj znaša od 3741 evrov navzgor. 

A kot že rečeno - ne gre le za nepremičnino, v to ceno je všteto veliko več. Če boste s terase uživali v prečudovitih sončnih zahodih, boste to tudi morali plačati. Ali obratno - če želite prodati svojo lastnino pri sosedih, boste morali pripraviti seznam vseh plusov, ki jih nudi vaša nepremičnina. 

Mali Lošinj
Mali LošinjFOTO: Shutterstock

Sanje številnih Slovencev

Lepo je imeti svojo nepremičnino ob morju. Tudi na Hrvaškem. A če se odločite za tovrstno investicijo, morate biti previdni. Še preden se odločite za nakup, je treba preveriti celotno dokumentacijo izbrane nepremičnine. Preverite sami, nato pa bi bilo dobro, da to za vas stori še kakšna odvetniška pisarna. Saj ne želite, da vam kdo proda črno gradnjo?

Na kaj vse morate paziti, če se odločite za nakup nepremičnine na Hrvaškem, si lahko preberete v spodnjem članku. 

Je pa seveda sedaj, ko smo se znašli v epidemiji, zelo težko skrbeti za nepremičnine v tujini. Koliko slovenskih državljanov se bo zaradi negotovih razmer in posledic, ki jih bodo čutili na lastnih žepih, odločilo za prodajo nepremičnine na Hrvaškem (ali tudi v Bosni in Hercegovini, Srbiji in podobno), bomo videli čez čas. Je pa jasno, da so se očitno pred leti dobro odločili, da denar investirajo v te nakupe. Sedaj se jim bo to obrestovalo. Pomislite namreč na tiste, ki nimajo ničesar, kar bi lahko prodali in bi s tem denarjem preživeli krizo. 

Kaj se dogaja z nepremičninskim trgom? Kje najti ugodno stanovanje in kako do najcenejšega kredita? Prijavite se na Cekin Nepremičnine e-novice in bodi na tekočem!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 856