Garsonjera izvira iz francoske besede garçon, ki pomeni fant. V preteklosti so v njej stanovali samski moški, tudi ker v njej prvotno ni bilo kuhinje. Dandanes se za bivanje v njej odločajo predvsem samski, študenti, pa tudi zakonski pari praviloma brez otrok in upokojenci, saj manjši prostor pomeni manj stroškov in tudi manj pospravljanja.
Garsonjera je sestavljena iz enega prostora, kjer so združeni spalnica ter praviloma tudi kuhinja, mini dnevni prostor in kotiček za majhno mizo s stoli. Zanjo so torej značilne združene površine, vendar z ločeno kopalnico in straniščem, ki sta običajno v enem prostoru, včasih ima lahko tudi balkon ali teraso. V različnih državah imajo sicer različno kvadraturo – v ZDA so lahko ogromne in lahko merijo tudi 500 kvadratnih metrov, v Hongkongu so velike okoli 15 in v Indiji med 15 in 30 kvadratnih metrov, medtem ko je pri nas povprečna garsonjera velika med 20 in 40 kvadratnih metrov.

Tanka je ločnica med garsonjero in enosobnim stanovanjem
Včasih skušajo lastniki garsonjero "prodati" kot enosobno stanovanje z namenom, da bi iztržili večjo najemnino oziroma kupnino; garsonjere so praviloma cenejše kot enosobna stanovanja.
Ampak razlika je jasna - garsonjera ima vse v enem prostoru z izjemo kopalnice, v enosobnem stanovanju pa je spalnica s stenami in vrati ločena od drugih prostorov. Prav tako pa so v stanovanju ponavadi kuhinja, dnevni prostor in kopalnica ter lahko tudi balkon, veranda ali terasa. Ni pa nujno, da je enosobno stanovanje večje od garsonjere - prej obratno, je pa verjetno v stanovanju z ločeno sobo več pohištva in prostora za shranjevanje.
Primerno stanovanje mora imeti po Stanovanjskem zakonu ločen spalni in bivalni del (razen v primeru garsonjere), ter mora zadoščati stanovanjskim potrebam prebivalcem.
Površinski normativi po Pravilniku o dodeljevanju neprofitnih stanovanj v najem so sicer predvideni glede na število prebivalcev. Za enega prebivalca se gibljejo med 20 in 45, za dva med 30 in 55, za tri med 45 in 70 in tako dalje do 105 kvadratnih metrov za šestčlansko gospodinjstvo. Za vsakega nadaljnjega člana gospodinjstva se površine spodnjega in gornjega razreda povečajo za šest kvadratnih metrov, v najem pa se lahko odda tudi manjše stanovanje, če se najemnik strinja ali če želi.
Po Pravilniku o določitvi površinskih standardov za prijavo prebivališča je normativ uporabne površine dela stavbe za število prijavljenih oseb v posameznem stanovanju je najmanj osem kvadratnih metrov uporabne površine na prijavljeno osebo. Pravilniki nakazujejo stanovanjske standarde v Sloveniji, a lastniki na trgu lahko ponujajo marsikaj; če za ponujeno najdejo najemnika ali kupca, je druga stvar. Ampak, glede na obstoječe stanje na nepremičninskem trgu in nizko kupno moč Slovencev, verjetno prodajo skorajda vse. Kaj ustreza vam, pa je odvisno od načina življenja, potrebe in seveda od vašega proračuna.
Obenem v Sloveniji v osnovi velja Pravilnik o minimalnih tehničnih zahtevah za graditev stanovanjskih stavb in stanovanj, ki pa ne določa posebej kvadratur, temveč velikost pohištva in opreme. Predvideva, da je stanovanje zaključena celota, ki je sestavljena iz prostora ali dela prostora: namenjenega bivanju (npr. dnevna soba, delovni kot, dnevni kot, delovni kabinet), namenjenega spanju (npr. spalnica, otroška soba, spalni kot), namenjenega pripravljanju hrane (npr. kuhinja, kuhinjska niša), namenjenega uživanju hrane (npr. jedilnica, jedilni kot) in namenjenega osebni higieni (npr. kopalnica, stranišče), ter tudi iz predprostora (npr. hodnik, veža). Vsaj en prostor, namenjen osebni higieni, mora biti ločen od ostalih prostorov, vsakemu stanovanju pa pripada še individualni prostor, namenjen shranjevanju stvari, s tlorisno površino najmanj tri kvadratne metre, ki je lahko zunaj stanovanja, a na parceli namenjeni gradnji stavbe. V pravilniku še piše, da je treba stanovanja graditi tako, da je vanje mogoče namestiti pohištvo standardnih velikosti.
Stanovanjske površine so v vsakem primeru namenjene za bivanje in imajo eno ali več sob praviloma s pomožnimi prostori, ki so lahko dnevna soba, kuhinja, kopalnica, stranišče, shramba ... Kvadrature so različne in predstavljajo seštevek vseh za bivanje primernih prostorov, običajno tudi površin zaprtih balkonov, verand in teras, medtem ko v površino niso všteti odprti balkoni, terase, garaže, kleti, ki niso primerni za bivanje. In še nekaj - soba ni shramba. Soba mora biti s steno ločena od drugih prostorov, imeti mora okno za osvetlitev z dnevno svetlobo in po normativih mora biti velika vsaj šest kvadratnih metrov. Torej - enoinpolsobno stanovanje ni garsonjera in ni stanovanje s spalnico, kuhinjo, kopalnico in shrambo (brez okna), temveč mora biti v njem poleg spalnice še manjša soba z oknom. Kuhinja, stranišče, kopalnica se ne štejejo za sobo, smatrajo se za pomožni prostor.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV