Cekin.si
Dubaj

Nepremičnine

Kje so najdražje nepremičnine na svetu?

M.M.
25. 10. 2022 04.30
0

Vrednost stanovanj in hiš v bogatem zalivskem emiratu je v enem letu poskočila za več kot 70 odstotkov. Poglejte, kje so bogataši našli svoje skrivališče.

Dubaj je kraj, kjer je toliko bogatašev, da bo kmalu zmanjkalo prostora za vse, zato letos beleži največjo rast cen nepremičnin na svetu. Tako bo zagotovljeno, da v tem puščavskem mestu bivajo le tisti, ki si to resnično zaslužijo. 

Marca je indijski milijarder Mukesh Ambani kupil 80 milijonov dolarjev vredno stanovanje za svojega najmlajšega sina. Spletna stran Bloomberg poroča, da je to bila do zdaj najvišja transakcija na dubajskem nepremičninskem trgu. A rekord ni dolgo zdržal, saj so ga podrli že po pičlih treh mesecih. 

Anonimni kupec je namreč za vilo z osmimi sobami in 18 kopalnicami na Palm Jumeirah, znamenitem umetnem otoku v obliki palme, odštel 82,4 milijona dolarjev. Oktobra pa je bilo objavljeno, da so na tem otoku kupili nepremičnino za 163 milijonov dolarjev, kar je spet nov rekord. Kupec seveda ni znan. 

Dubaj
DubajFOTO: Shutterstock

Nepremičnine kupujejo z gotovino

Po mnenju poznavalcev tamkajšnjega trga neustavljiva rast cen nepremičnin v Dubaju nakazuje, da bodo rekordi padali kot domine. Kupcev, polnih denarja, namreč ne manjka: Od Rusov, ki v Dubaju iščejo zavetje za svoj kapital pred zahodnimi sankcijami zaradi napada na Ukrajino in lastnikov uspešnih tehnoloških startupov do vlagateljev iz sosednjih zalivskih držav, polnih denarja, ki so ga zaslužili z naftnimi posli. Zato ni presenetljivo, da se kar 70 odstotkov nepremičninskih poslov opravi v gotovini.

Po podatkih britanskega nepremičninskega svetovalnega podjetja Knight Frank so v zadnjem letu cene nepremičnin v Dubaju poskočile za več kot 70 odstotkov, kar je največ med državami, za katere Knight Frank zbira podatke. 

Za boljše razumevanje, kaj to pomeni: Zaradi kombinacije naraščajočih obrestnih mer in gospodarskih težav, ki jih je povzročila energetska kriza, so se cene v Londonu zvišale za 2,5 odstotka, Parizu za 8,9 odstotka in New Yorku za 7,3 odstotka. Z drugimi besedami, v samo desetih letih je nepremičninski trg v Dubaju šel od dna do vrha. Spomnimo namreč, da se je leta 2010 tamkajšnji nepremičninski trg sesul, cene nepremičnin pa so se prepolovile. Danes pa je Dubaj najdražje mesto na svetu, vsaj kar se tiče nepremičnin.

Toda treba je razumeti ozadje teh vrtoglavih cen: Nekateri nepremičninski razvijalci bankam še vedno dolgujejo milijarde dolarjev, ključni mednarodni finančni regulatorji pa so Združene arabske emirate (katerih del je tudi Dubaj) uvrstili na sivi seznam, med drugim tudi zaradi možnosti prelivanja nezakonito pridobljenega denarja v trg nepremičnin. Vlada Dubaja trdi, da je v zadnjih letih dosegla pomemben napredek pri spremljanju kapitala, ki prihaja v emirat, pa tudi pri izvajanju ukrepov, ki naj bi preprečili visoko nestanovitnost cen, ki ji je bil trg priča v prejšnjih letih.

A podatki iz zemljiške knjige v Dubaju še niso javno dostopni, oblasti pa praviloma ne dajejo podatkov o identiteti kupcev posameznih nepremičnin. Nekateri analitiki menijo, da oblasti niso posebej motivirane za povečanje nadzora in preglednosti, saj imajo s temi nakupi ekonomske koristi. Denarja je ogromno, kupci nepremičnin pa so nesramno bogati ... Dubaj seveda želi izkoristiti ta finančni vrh, dokler še lahko. 

"Dubaj je primeren kraj za razmeroma anonimen nakup nepremičnine. V vsaki svetovni krizi se zdi, da denar teče tja, včasih so vlagatelji odkrito vabljeni – kot med pandemijo – včasih pa ne, kot je bil primer z rusko invazijo. V vsakem primeru bo nepremičninski trg ostal ključni del dubajskega gospodarskega načrta," je za Bloomberg komentirala Jodi Vittori, analitičarka, specializirana za lokalni nepremičninski trg.

Zavetišče milijonarjev

Vendar tovrstni komentarji za zdaj nimajo večjega vpliva na zanimanje vlagateljev. ZAE bodo po podatkih Henley & Partners, svetovalnega podjetja, specializiranega za priseljevanje, letos pritegnili največji delež svetovnih bogatašev. Letos se bo namreč število bogatašev v ZAE povečalo za 4000 milijonarjev. Vlada Dubaja tujcem ponuja 10-letni vizum in je uvedla reforme, s katerimi je tamkajšnja družba postala nekoliko bolj liberalna. Med novimi prebivalci bogatega emirata so izraelski vlagatelji, kriptomilijonarji in lastniki hedge skladov. Obstajajo tudi bankirji, ki bežijo pred pandemskimi omejitvami v Aziji, in tisti, ki so se preselili iz londonskega Cityja.

Nizki davki prispevajo tudi k privabljanju premožnih strank. Tako kupci, ki se odločijo za nakup hiše ali stanovanja v Dubaju, plačajo le štiriodstotni davek, medtem ko je na primer v Veliki Britaniji davčna obremenitev 15-odstotna. V Dubaju obstaja davek na dodano vrednost, ni pa davka na dohodek. Zanimivo je, da finančni analitiki kljub tolikšnemu skoku cen ne verjamejo, da se v Dubaju napihuje nepremičninski balon. Tako UBS-ov globalni indeks nepremičninskega balona ocenjuje, da so cene v Dubaju primerne.

Vir: Bloomberg.com

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 856