Demokratska levica je bila ogorčena nad predsednikom Josephom Bidnom, da ni niti poskusil podaljšati moratorija na deložacije, čeprav več milijonom Američanom, ki so v času pandemije izgubili dohodke, grozi izgon iz stanovanj, ker ne morejo plačevati najemnin. Zvezni kongres je sicer za pomoč takim namenil 47 milijard dolarjev, vendar pa zvezne države in lokalne skupnosti sredstev ne črpajo.
Biden je bil v nerodnem položaju, saj so celo demokratski kongresniki pred kongresom aktivno protestirali proti vladi, ker ni podaljšala moratorija. Predsednica predstavniškega doma kongresa Nancy Pelosi pa je po odločitvi CDC sporočila, da gre za veliko olajšanje.
Bidnova vlada je doslej trdila, da ima zvezane roke zaradi odločitve vrhovnega sodišča, ki je prepovedalo podaljšanje moratorija brez posebnega zakona. CDC se je sedaj znašel po svoje, vendar pa bo to najverjetneje spet predmet tožb lastnikov stanovanj.
Biden CDC ni ukazal, kaj naj dela, ampak je prosil, če lahko najde način za podaljšanje, in CDC je sklenil, da ima pooblastila za podaljšanje moratorija za območja, ki so v širjenju novega koronavirusa huje prizadeta. To naj bi zajemalo 90 odstotkov ameriškega prebivalstva.
Absurd: v proračunu milijarde za najemnine, a jih pristojni ne črpajo, in tako ljudi v stiski puščajo v nemilosti
Biden je v torek tudi pozval države in lokalne skupnosti, naj izkoristijo 47 milijard dolarjev (skoraj 40 milijard evrov) in plačajo najemnine lastnikom stanovanj. Absurd je namreč, da je zvezni proračun za pomoč družinam pri plačevanju najemnin zagotovil toliko denarja, vendar mesta in zvezne države ne ukrepajo oziroma ne delijo tega denarja.
Urad za štetje prebivalstva ZDA je opozoril, da nad 1,4 milijona gospodinjstvi v ZDA visi neposredna grožnja izgube bivališča v naslednjih dveh mesecih. Še okrog 2,2 milijona gospodinjstev najverjetneje čaka podobna usoda. Skupaj naj bi na cesti ostalo okoli 15 milijonov oseb, med njimi številni mladoletniki in majhni otroci, katerih starši so med epidemijo ostali brez zaposlitev. Sedaj so na varnem vsaj 60 dni, ko je moratorij podaljšan, a še naprej ostaja težava, ki je nihče aktivno ne rešuje.
Kako je bilo pri nas?
Maja so slovenske pristojne službe sporočile, da zaradi sprejetih ukrepov pri nas ni bilo deložacij. Več o tem si preberite v spodnjem članku:
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV