Letošnja primerjava mednarodnega svetovalnega podjetja Mercer je pokazala, da je Hongkong še vedno najdražje mesto na svetu. "Ključni razlog je še vedno veliko povpraševanje po nastanitvah zaradi visokega priseljevanja," je pojasnil Mario Ferraro iz Mercerja. Vzrok pa je tudi v trdnem hongkonškem dolarju.
Primerjali so stroške v več kot 200 mestih, in sicer za več kot 200 postavk. Med drugim so upoštevali cene stanovanj, prevoza, hrane, oblačil in obutve, alkohola in tobaka, življenjskih stroškov, rekreacije in zabave ter zdravstvenih storitev. Izkazalo se je, da je največ najdražjih mest v Aziji, medtem ko so najcenejša v Afriki in Južni Ameriki. V trojici najdražjih sta poleg Hongkonga še japonski Tokio in Singapur. Ruska Moskva, ki je poznana kot zelo draga, se je uvrstila na 27. mesto.
Med dražjimi v Evropi so švicarska mesta, pa tudi danska in britanska, kjer pa imajo tudi najvišji življenjski standard. Večina evropskih mest je nižje na lestvici v primerjavi z lani. "Kljub naraščanju cen v večini evropskih mest so evropske valute izgubile na vrednosti v primerjavi z ameriških dolarjem, zato je večina evropskih mest letos nižje na lestvici," je razložila Yvonne Traber iz Mercerja. "Na rezultat so vplivale tudi varnostne razmere in negotovosti glede gospodarskega položaja," je dodala, pri čemer sta omembe vredna vsaj trgovinska vojna in brexit.

Na petem mestu Mercerjeve lestvice je prvo mesto v Evropi - švicarski Zürich, kjer vas bo zmenek v dvoje, ki vključuje vožnjo s taksijem, kosilo ali večerjo, kino in brezalkoholno pijačo, lahko stal kar 200 evrov! Primerjali so tudi cene kino vstopnic, kavice, Big Maca in goriva. V Londonu boste odšteli največ za kino vstopnico, in sicer več kot 20 evrov, v Hongkongu kavica espresso v bolj priljubljenem gostinskem lokalu stane kar okoli osem evrov, kar je največ na svetu. V Zürichu je najdražji Big Mac - približno 12 evrov, največ pa stane liter goriva v Hongkongu, in sicer več kot dva evra, je pokazala primerjava podjetja Mercer. Za primerjavo - v Ljubljani je kino vstopnica okoli šest ali sedem evrov, espresso med 1,2 in 1,5 evra, Big Mac 2,10 evra, liter goriva pa okoli 1,20 evra.
Vrnimo se k zmenkom. Pri Mercerju so primerjali stroške med štirimi mesti, in sicer kitajskim Pekingom, poljsko Varšavo, mehiškega Mexico City in južnoafriškega Johannesburga. Za dve kino vstopnici, dve večerji z zrezkom in dve kavici bi v Pekingu odšteli 145, v Varšavi 88, v Mexico Cityju 81 in v Johannesburgu 64 evrov. V Ljubljani bi bil znesek 14 evrov za vstopnici, tri evre za kavico in za večerjo za dva z recimo predjedjo, biftekom in prilogo, pijačo in sladico po hitrem izračunu odšteli med 60 in 80 evrov.
Na seznamu 209 mest je slovenska prestolnica sicer na 142. mestu, kar je nižje kot lani, ko je bila 132. Takoj na 143. mestu ji letos sledi hrvaški Zagreb, ki je bil lani 138. Glavno mesto Bosne in Hercegovine, Sarajevo, je na listi na 194. mestu, medtem ko je srbski Beograd 181. Avstrijski Dunaj, pred obiskom katerega "je treba pustiti trebuh zunaj", je na 51. mestu, medtem ko je italijanski Rim 55. Deset mest pred njim je Milano na 45. mestu.
V Evropi je življenje očitno najdražje v Švici, saj sta visoko na lestvici še dve švicarski mesti - Bern (12. mesto) in Ženeva (13. mesto). Na 20. mestu je danski Kopenhagen, britanski London je 23., irski Dublin je 43., francoski Pariz 47., nizozemski Amsterdam 58. München je 67. in Frankfurt 74., pred nemško prestolnico Berlin, ki je šele na 81. mestu. Takoj za njim je na 82. mestu španski Madrid, medtem ko je Barcelona na 91. mestu.
Luksemburg je na 84. mestu, češko glavno mesto Praga pa je na 97. mestu. Razmeroma nizko na lestvici so francoski Lyon na 123. mestu ter nemški Stuttgart, švedski Stockholm in grške Atene, ki si sledijo od 126. do 128. mesta. Slovaška Bratislava je 131., ukrajinski Kijev je 150., turški Istanbul 154. Madžarska prestolnica Budimpešta je 164. albanska Tirana 166., poljska Varšava 173., romunska Bukarešta 176., bolgarska Sofija 177. Makedonsko Skopje je na 201. mestu.
V prvi deseterici najdražjih je kar sedem mest v Aziji: 1. Hongkong (Hong Kong) Deseterica najcenejših mest: 200. Managua (Nigerija) Vir: Mercer |
Si želite aktualne novice prejemati tudi na elektronski naslov? Potem se prijavite na Cekinove e-novice!
V branje priporočamo tudi:
Komentarji (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV