Idilična soseska, kjer najem stanovanja stane 88 centov na leto

Idilična soseska, kjer najem stanovanja stane 88 centov na leto

M.M.
22.10.2024, 4:43
0
Če želite obiskati nemško mesto Fuggerei, boste morali plačati vstopnico, ki je štirikrat višja od najema apartmaja za celo leto. Kako je to mogoče?

Za prikaz vsebine je potrebno omogočite piškotke družbenih omrežij. Omogoči piškotke

Cene najema nepremičnin so podivjale. A ni težava le v zneskih, težava je tudi v tem, da je na trgu primernih nepremičnin za bivanje vse manj. In medtem ko se v nekaterih evropskih mestih odvija prava bitka za najemniškimi stanovanji, obstajajo tudi povsem drugačni primeri. Med temi je tudi zgodba idiličnega nemškega naselja Fuggerei, kjer se cena najema stanovanja ni spremenila že od 16. stoletja in znaša 88 centov na leto.

Fuggerei, najstarejše socialno naselje na svetu

Augsburg, Fuggerei
Augsburg, FuggereiFOTO: Adobe Stock

Sanjsko naselje se nahaja v bavarskem mestu Augsburg. Je tudi eno najstarejših mest v Nemčiji, o čemer priča že njegovo ime: ustanovljeno je bilo namreč po ukazu rimskega cesarja Avgusta kot vojaški tabor. Že takrat je tu živelo okoli 10.000 ljudi, kmalu pa je postalo eno največjih mest rimskega cesarstva. Bil je središče trgovine, industrije in proizvodnje tkanin, umetniška oaza številnih slikarjev in glasbenikov, rojstni kraj posebnega rokokoja, imenovanega augsburški slog, njegov vodovod je uvrščen na Unescov seznam svetovne dediščine v Evropi ...

Čeprav je bilo mesto uspešno, je imelo svoj delež revnih državljanov. Zanje je poskrbela vplivna in mogočna družina bankarjev Fugger, ki je v 16. stoletju vložila denar v gradnjo posebnega naselja Fuggerei za manj premožne. Med njimi so bile vdove, brezdomci in obubožani obrtniki, ne pa tudi berači. Šlo je za naselje vrstnih hiš, kjer je bilo 52 stanovanj, ki so se nahajala v šestih ulicah. Danes pa je tam 142 stanovanj v 67 hišah. Stanovalci za letno najemnino odštejejo le 88 centov. 

'Pomagajte ljudem, da si pomagajo sami'

Fuggerei, pogled iz zraka
Fuggerei, pogled iz zrakaFOTO: Adobe Stock

Da bi postali prebivalci Fuggereija, so morali izpolniti več pogojev: vsaj dve leti živeti v Augsburgu, biti katoliške vere in imeti dokazilo o nekaznovanosti. Zanimivo je, da je bil eden od stanovalcev pradedek slavnega skladatelja Mozarta, ki so mu v čast postavili spominsko ploščo.

Prebivalci naselja bi fundaciji plačevali letno najemnino v višini le 88 centov, poleg tega pa so bili dolžni opraviti tri molitve na dan za člane družine Fugger in opravljati honorarno delo v skupnosti. Velik pomen so pripisovali duhu skupnosti in solidarnosti, ki se čuti še danes. Stanovalci drug drugemu opravljajo storitve, si pomagajo in se družijo.

Okolica je zelo lepo urejena.
Okolica je zelo lepo urejena. FOTO: Adobe Stock

Tako je Fuggerei postal najstarejše socialno naselje na svetu. A za tiste, ki morda zlorabljajo dobro voljo nekoga, velja opozoriti: osnovno načelo pomoči stanovalcem je pomagati ljudem, da si pomagajo sami. Dokler se ne postavijo na svoje noge in se lahko odselijo in dajo prostor drugim, ki ga potrebujejo.

Danes površina apartmajev znaša približno 60 kvadratnih metrov, tisti v pritličju pa imajo tudi vrt. To mesto v mestu je že od srednjega veka obdano z obzidjem in ima pet vrat, ki so še vedno vsak večer zaprta

Za turiste sta tu urejena muzej in trgovina s spominki. Če želite obiskati Fuggerei, boste morali plačati vstopnico, katere cena je osemkrat višja od najema apartmaja za celo leto – torej boste morali odšteti kar 8 evrov!

Stanovalci v pritličju imajo tudi vrt.
Stanovalci v pritličju imajo tudi vrt. FOTO: Adobe Stock

Povzeto po Pun Kufer