Cekin.si
Turistična nastanitev

Najem

Kako postati sobodajalec?

Valerija Čenčur Matovič
01. 03. 2024 04.20
0

Mnogo ljudi v Sloveniji ima kakšno sobo, stanovanje, vikend ali celo hišo, ki je ne uporablja za lastne potrebe. Nobene potrebe ni, da bi taka nepremičnina ostala prazna in propadala, saj obstaja način za dodaten zaslužek iz tega naslova.

Sobodajalec lahko postane vsaka fizična oseba, ki je lastnik nepremičnine, kot tudi najemnik nepremičnine v dogovoru z lastnikom, ki ne želi oddajati nepremičnine dolgoročno, ampak le občasno. Po Zakonu o gostinstvu se to dejavnost lahko opravlja skupno največ pet mesecev v koledarskem letu oziroma 150 dni v letu. Ni potrebno, da je teh 150 dni v kosu, torej neprekinjeno, lahko je razporejenih skozi celo leto. Gostom se lahko nudi največ do 15 ležišč.

Prvi korak, ki ga mora sobodajalec storiti, je vpis v Poslovni register Slovenije. To lahko opravi na katerikoli izpostavi AJPES, kjer izpolni obrazec Prijave za vpis podatkov o sobodajalcu. Izpolnjen in podpisan obrazec lahko v originalu pošlje tudi po pošti ali po elektronski pošti, a mora biti obrazec elektronsko podpisan, veljavnost podpisa pa mora biti preverljiva.

Nato se mora sobodajalec na Finančni upravi RS vpisati v davčni register kot fizična oseba, ki opravlja dejavnost, tam se dogovori tudi o načinu vodenja poslovnih knjig in davčnih obveznostih.

Na prijavno-odjavni službi Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije se mora sobodajalec z obrazcem M-12 prijaviti v zdravstveno zavarovanje za primer poškodbe pri delu in poklicne bolezni. Na tej podlagi potem mesečno ali enkrat letno plačuje pavšalni prispevek za zdravstveno zavarovanje. Poleg tega morajo sobodajalci plačati še prispevek za invalidnost in smrt kot posledico poškodbe pri delu ali poklicne bolezni v mesečnem ali letnem pavšalnem znesku.

Ko je sobodajalec vpisan v Poslovni register Slovenije in pridobi matično številko, mora svoj nastanitveni obrat vpisati v Register nastanitvenih obratov (RNO). Aplikacija RNO se nahaja na spletni strani AJPES, za katero potrebuje sobodajalec digitalno kvalificirano potrdilo. V aplikacijo se vnesejo osnovni podatki o nastanitvenem objektu, kot tudi dodatne informacije, ki gostu pridejo prav pri izbiri počitniške nastanitve. Vpis v RNO je mogoč tudi osebno na izpostavah AJPES.

Na Fursu se sobodajalec dogovori o načinu vodenja poslovnih knjig in davčnih obveznostih.
Na Fursu se sobodajalec dogovori o načinu vodenja poslovnih knjig in davčnih obveznostih.FOTO: Dreamstime

Zadnji korak je poročanje podatkov o gostih in prenočitvah iz knjige gostov v sistem eTurizem, ki se prav tako nahaja na spletni strani AJPES. Aplikacija hkratno sporoča podatke o gostih Policiji, Statističnemu uradu Republike Slovenije in občinam, ki na podlagi posredovanih podatkov obračunavajo turistično takso. Vsak gost mora biti obvezno prijavljen najpozneje v 12 urah od prihoda, v nasprotnem primeru se krši Zakon o prijavi prebivališča, za kar je predpisana globa od 500 do 1.500 evrov.

Celoten postopek ni tako zapleten, kot se zdi na prvi pogled, z občasnim oddajanjem odvečne sobe pa lahko poskrbite za dodaten priliv v družinski proračun in si olajšate plačevanje položnic.

V letu 2023 je bilo v Sloveniji vpisanih 1. 929 sobodajalcev. Največ jih je na Obalno-Kraškem, in sicer kar 884, sledita Osrednja Slovenija s 286 in Gorenjska s 257 vpisi sobodajalcev.

Vir podatkov: AJPES.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 856