Trudy Coles in njen mož Ron sta stara 71 let in še vedno delata. A to ni njuna svobodna odločitev, v to sta prisiljena. Trudy in Ron sta namreč najemnika in upokojitve si ne moreta privoščiti, saj njuni prihranki in pokojnina ne bi pokrili najemnine in računov.
Sta med vedno večjim številom starejših najemnikov v Veliki Britaniji, ki se spopadajo z naraščanjem življenjskih stroškov in najemnin.
Stanovanjska dobrodelna organizacija Shelter je za spletno stran BBC povedala, da je anketirala 2000 najemnikov in ugotovila, da več kot četrtina starejših od 55 let zamuja s plačilom najemnine ali ima težave s plačilom.
Za 29 odstotkov starejših od 65 let, ki so letos poklicali Shelterjevo telefonsko številko za nujne primere, so ocenili, da je izpostavljenih visokemu tveganju brezdomstva. Lani je bilo takih 21 odstotkov.

'Grozljivo je'
"Morava nadaljevati z delom, če želiva obdržati to stanovanje," je za BBC povedala Trudy Coles. "Bojim se, da bo kdo od naju zbolel ali izgubil službo, saj mislim, da nama v tem primeru ne bi uspelo," je zaskrbljena.
Zakonca Coles sta nekoč imela lastni dom, a sta ga morala prodati, ko je njuno podjetje zašlo v finančne težave.
Zdaj najemata dvosobno stanovanje na otoku Hayling v Hampshiru za 900 funtov na mesec (1300 evrov) in plačujeta 400 funtov občinskega davka in računov (460 evrov).
Ostane jima ravno dovolj za nakup osnovnih življenjskih potrebščin in za gorivo. Vse to si lahko privoščita le zato, ker še vedno delata.
Trudy dela 17 ur na teden kot kuharica in natakarica, medtem ko njen mož dela 32 ur kot hotelski pomočnik.
Ne izpolnjujeta pogojev za občinsko neprofitno stanovanje ali stanovanjsko subvencijo, je novinarjem dejala Trudy, in edini način, da bi se upokojila, bi bil, da bi se preselila v manjše stanovanje daleč stran od mesta, kjer zdaj živita. A to pomeni, da bi se morala ločiti od otrok in vnukov.
"Najbolj me je strah tega, da bova, ko bova starejša, pristala na ulici kot brezdomca," je Trudy odgovorila na vprašanje, kako vidi prihodnost. "Zdi se, kot da nimava nobenih možnosti. To je strašljivo."
Glede na anketo o stanovanjih med letoma 2020 in 2021, ki jo je opravila britanska vlada, se je število najemnikov, starejših od 65 let, ki bivajo v zasebnih stanovanjih, v zadnjem desetletju povečalo s 276.000 na 382.000. In to je glede na trenutno stanje, ko najemnine bliskovito naraščajo, prav tako položnice, velikanska težava.
Charlie Trew, vodja organizacije Shelter, je dejal, da dobrodelna organizacija opaža čedalje več primerov starejših, ki vsak mesec komaj spraskajo dovolj denarja le za plačilo najemnine.
Mnogi si pokojnine ne upajo niti sanjati, razen v primeru, da se njihovi življenjski pogoji nenadoma drastično ne izboljšajo, je dejal.
Številna odrekanja
Po mnenju omenjene organizacije bi lahko starejši najemniki od pristojnih lokalnih uradov zahtevali stanovanjske ugodnosti, ki bi jim olajšale plačilo najemnin.
Vendar je ta pomoč omejena le na kritje najcenejših najemnin, je dejal Trew, in je bila leta 2020 zamrznjena po vsem Združenem kraljestvu. Od takrat so se povprečne najemnine v Združenem kraljestvu povišale za skoraj 16 odstotkov, poroča nepremičninsko spletno mesto Zoopla.
Starejši se sicer lahko preselijo drugam, a to pomeni, da ostanejo brez svoje socialne mreže: sorodnikov, prijateljev ...
61-letna Therese je še ena najemnica, ki ne vidi možnosti, da bi se polno upokojila. Živi v vrstni hiši z dvema spalnicama v Tonbridgu v Kentu s svojo 23-letno hčerko in štiri dni na teden dela v vrtcu. Preostalo je delno upokojena.
Ima pa težave s hrbtom in ne ve, kako dolgo bo še lahko delala. "Ne kupujem oblačil in ne hodim ven prav pogosto. Sama si barvam lase in prijatelji me strižejo ... Redko prižgem ogrevanje in pripravljam poceni obroke," je povedala o svojem finančnem položaju.
Therese s svojo službo in majhno pokojnino zasluži približno 1100 funtov na mesec (1.258 evrov). Prav tako prejme 300 funtov univerzalnega kredita (343 evrov), njena hčerka pa prispeva dodatnih 200 funtov (229 evrov).
Ko plača vse stroške, ji ostane 171 evrov. In v prihodnje bo še huje: Sedaj plačuje 985 funtov mesečne najemnine. To je 1.126 evrov, lastnik pa jo je z novembrom zvišal za dodatnih 49 funtov, kar je 56 evrov. Že lani se je zvišala za 40 funtov, kar je 46 evrov. In podražitvam ni videti konca.
"Če se moja hči odseli, kar bo sčasoma tudi storila, si ne bom mogla privoščiti, da bi ostala tukaj. Zaradi tega sem zelo zaskrbljena. Moja prihodnost ni videti prav svetla, če sem iskrena," je dejala.
V organizaciji Shelter so povedali, da je bil avgusta skoraj vsak tretji najemnik, starejši od 55 let, močno obremenjen z najemnino. To pomeni, da so za najemnino porabili polovico svojega mesečnega dohodka gospodinjstva ali več.
Državna pokojnina, ki jo moški in ženske prejemajo od 66. leta starosti, sicer pomaga, a redko zadostuje za samo preživetje, so sporočili iz dobrodelne organizacije.
Julie iz Runcorna v Cheshiru je povedala, da ji po tem, ko je plačala mesečno najemnino in račune, ni ostalo praktično nič. Kljub temu ni upravičena do nobenih ugodnosti ali pomoči. 58-letnica živi v majhni hiši s hčerjo, ki je brezposelna, in med tednom dela v Amazonovem centru za izpolnjevanje naročil, ob nedeljah pa na dirkališču.
"Trdo delam, in sicer 10 ur in pol na dan. Pridem domov in želim pojesti nekaj dobrega, a jem fižol na toastu. To je res veliko razočaranje," je dejala Julie. Pravi, da si upokojitve ne predstavlja, saj samo z državno pokojnino ne bi mogla pokriti stroškov.
Njena hči je bolna, kandidirali sta tudi za socialno stanovanje, a sta že sedem let na seznamu čakajočih. "Imam več možnosti dobiti na loteriji," je dejala razočarano.
Vlada in lokalne oblasti se sicer trudijo in nudijo finančno podporo vsem prebivalcem, a očitno to ne bo dovolj.
Kako naprej, nihče ne ve. Starejši najemniki upajo le, da ne bo še huje, kot je sedaj.
Vir: BBC
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV