Cekin.si
Grottole, Italija

Nepremičnine

Tujci ujeti v italijanskih hišah za en evro

M.M.
26. 05. 2020 08.18
1

Pred časom so v Italiji ponujali nakupe starih hiš. Zanje je bilo treba odšteti le en evro, a prenova je zahtevala veliko več denarja. Marsikdo je to vzel v zakup in se z željo po mirnem življenju v ruralnem delu Italije odločil za nakup. Nato pa je prišel novi koronavirus, ki je Italijo močno prizadel.

Novinarka ameriške spletne strani CNN Silvia Marchetti se je pogovarjala s tistimi, ki so se pred časom odločili za tak nakup. Zanimalo jo je, ali jim je sedaj žal in kako preživljajo dneve v karanteni v državi, ki jo je novi koronavirus močno prizadel. Večina je namreč obtičala v hišah, ki jih še niso uspeli prenoviti, tako da nekatere sploh še niso primerne za bivanje. 

Očitno jim izredne razmere niso prišle do živega, saj večina sogovornikov priznava, da razmišlja o še dodatnih nakupih. 

Umetnik Alvaro Solorzano, ki sicer živi v ameriškem mestu Miami, je lani v italijanskem mestecu Mussomeli, ki se nahaja na jugu Sicilije, kupil dve posestvi. Za eno je odštel en evro.  Marca je s soprogo, sinom in njegovim dekletom prispel v Mussomeli, kjer so začeli s prenavljanjem. Trojica se je vrnila domov v ZDA, Alvaro pa naj bi v mestecu ostal še nekaj tednov, nato pa bi se v Ameriko vrnil tudi sam. A takrat so bili njegovi poleti že odpovedani. 

Živel je v hiši, v kateri je imel le posteljo in televizijo. Nikogar ni poznal in to mu je bilo najtežje. Če bi bila ob njem soproga in sin, bi mu bilo lažje prenašati karanteno. Gledal je televizijo, se učil italijanskega jezika, se preko telefona pogovarjal z družino, odpravil pa se je tudi na tržnico. Počasi je obnavljal hišo, a šlo je le za manjša popravila, saj večjih ni mogel opraviti sam. 

V dražji hiši je imel tudi elektriko in vodo, v tisti, ki so jo kupili za en evro, pa tega ni. "Vesel sem, da smo kupili dve, saj bi drugače obtičal v hiši brez vode in elektrike," je dejal novinarki. 

Pomoč sosedov

Prvi dve noči sta bili grozni, pravi Alvaro, saj je bilo mrzlo, tako da je spal v jakni. Nato pa so mu na pomoč priskočili sosedi, ki so mu posodili električne peči in odeje. Prav tako so mu omogočili, da uporablja njihovo internetno povezavo. Pazili so nanj ter mu za velikonočne praznike prinesli toliko hrane, da jo je imel za tri dni. Alvaro je priznal, da ne ve, kako bi mu uspelo brez sosedske pomoči. 

Kdaj se bo vrnil  ZDA, ne ve. Sicer je to že načrtoval, a je bil polet v zadnjem trenutku odpovedan. Upa, da mu bo do junija uspelo priti domov. Sicer pa se z družino že pogovarjajo, da bi kupili še tretjo nepremičnino, ki že dolga leta sameva. 

Iz Brazilije v Toskano

Med ujetimi v Italiji je tudi brazilski podjetnik Douglas Roque, ki je v toskanskem mestecu Fabbriche di Vergemoli kupil hišo za en evro. Karantena ga je ujela med prenovo, tako da je tam obtičal skupaj s prijateljem, ki je z njim pripotoval, da bi mu pomagal pri delu. Prav tako sta za potencialne brazilske kupce opravljala oglede drugih zapuščenih nepremičnin. 

Douglas je v Italijo pripotoval februarja. Sedaj je bolj zaskrbljen za družino v Braziliji, ki jo je novi koronavirus močno prizadel, kot za svoje zdravje.

Ni mu žal, da se je odločil za nakup kmetije, saj gre za edinstveno priložnost.  

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 856