Cekin.si
Slovenci na Hrvaškem najraje kupujemo nepremičnine na obali.

Nakup

Take nepremičnine kupujejo Slovenci na Hrvaškem

Špela Zupan
19. 09. 2022 05.00
1

Več kot 2000 Slovencev je leta 2021 kupilo nepremičnino na Hrvaškem. Na kaj je treba biti pozoren pri nakupu, kakšen je postopek in katero dokumentacijo je treba pridobiti, je pojasnil nepremičninski posrednik Damjan Damjanovič.

Slovenci po izkušnjah nepremičninskega posrednika Damjana Damjanoviča iz slovenske družbe D5 Ing, ki je na hrvaškem trgu prisotna od leta 2003, v naši južni sosedi največkrat iščejo nepremičnine v bližini plaže, centra večjega naselja in infrastrukture, povezav in zabaviščnih kapacitet. Zanima jih tudi možnost oddajanja.

Najpogosteje kupujejo nepremičnine z eno ali dvema spalnicama ter z atrijem, vrtom ali večjim balkonom, ki so od morja oddaljene do največ 1,5 kilometra in do dva kilometra od središča mesta ali večjega naselja. Nekateri kupujejo zase, drugi za delno koriščenje in oddajanje, tretji gredo v naložbo zgolj za turistično oddajanje. Zaradi dostopnosti in kratkega časa potovanja so najbolj želene lokacije Istra, Krk z bližnjimi otoki in Kvarner, medtem ko je za južni del Slovenije zanimiva tudi srednja Dalmacija.

Za nepremičnino na Hrvaškem so povečini pripravljeni odšteti do 250.000 evrov. Nekaj je tudi slovenskih kupcev, ki želijo večji turistični apartma ali hišo na izbranih lokacijah in z eksluzivnejšo ponudbo, za kar so pripravljeni odšteti tudi več – med 450.000 in 650.000 evrov. "V zadnjih dveh letih je takih nepremičnin pravzaprav kronično primanjkovalo, ker so se po prvem letu pandemije kot kupci začeli pojavljati tudi Avstrijci in Nemci," je pojasnil Dajmanovič. Novi kupci z večjo kupno močjo so seveda obenem tudi "pogojevali razmere na trgu, saj so se nepremičnine v zadnjih treh letih kar bistveno podražile".

Cene nepremičnin močno pogojuje lokacija, pri čemer se glede na povpraševanje in ponudbo na določenem območju oblikuje okvirna cena na kvadratni meter.
Cene nepremičnin močno pogojuje lokacija, pri čemer se glede na povpraševanje in ponudbo na določenem območju oblikuje okvirna cena na kvadratni meter.FOTO: Adobe Stock
Slovenci na počitnice še vedno najraje hodimo na Hrvaško, kjer nekateri tudi kupujejo nepremičnine. Podatki hrvaške davčne uprave kažejo, da so jih v letu 2021 pri naših južnih sosedih kupili 2309, kar je 32 odstotkov več kot leta 2020.

Zanimanje za nakup nepremičnine na Hrvaškem zadnja leta raste, a vseeno je trenutno v luči negotovih razmer čutiti tudi previdnost pri kupcih. "V zadnjih treh letih je pri Slovencih rasel interes, vendar se v zadnjih treh mesecih čuti najmanj stagnacija, če ne že upad zanimanja po nakupu. A točno oceno bo moč podati ob koncu leta. Sedaj je namreč tudi konec dopustov in še nimamo točnega vpogleda, ali je padec povezan sezonsko ali gre za odraz razmer na trgu, ki so sicer pričakovane v prihajajoči krizi," je razložil Damjanovič. Sam ocenjuje, da je upad povezan z razmerami na trgu, na katere med drugim vplivajo zaostritev pridobivanja posojil, negotova gospodarska situacija in geopolitične razmere.

Slovenci na Hrvaškem najraje kupujemo nepremičnine na obali.
Slovenci na Hrvaškem najraje kupujemo nepremičnine na obali.FOTO: Adobe Stock

Kaj je treba preveriti pred nakupom?

Nakup nepremičnine na Hrvaškem je lahko dobra naložba, a se je v izogib morebitnim poznejšim sporom treba postopka nakupa lotiti pametno. Vložki so visoki in kupec mora vzeti v ozir marsikaj. Med drugim je treba preveriti skladnost gradnje, vpis v zemljiško knjigo, morebitne napake v gradnji ... pa skleniti veljavno kupoprodajno pogodbo, nakazati najprej aro in zatem kupnino. Skratka, treba je speljati za posameznika velik posel in biti na vsakem koraku pozoren na vrsto stvari.

"Kupec mora vsekakor najprej preveriti, ali je prodajalec dejanski lastnik nepremičnine, ki jo prodaja. Kajti on ali njegov uradno evidentiran pooblaščenec je edini, ki lahko prodaja nepremičnino. Drugi podatek je pravno stanje nepremičnine, v katerem se nahaja ob času prodaje. Ali je zgrajena na osnovi pravnomočnega gradbenega dovoljenja oziroma ali je legalizirana? Skratka, treba se je prepričati, ali je stanje nepremičnine, ki je predmet prodaje, ustrezno zavedeno v vseh potrebnih uradnih evidencah, ki so bistvene za status nepremičnine," je nanizal Damjanovič.

Istočasno je treba poleg kupnine računati še na nekaj dodatnih izdatkov in pridobiti vse potrebno za sklenitev posla, kot je denimo hrvaška davčna številka (OIB). Stroški se razlikujejo od primera do primera. "Izdatki okoli preverjanja statusa nepremičnine so odvisni od stanja v uradnih evidencah in jih ni možno pavšalno opredeliti. Strošek priprave pogodbe, ki jo običajno izvedejo pravniki na lokalnem trgu (pogodba mora biti napisana v hrvaškem jeziku), je okvirno 750, priprava ostalih spremljajočih dokumentov pa 400 evrov. Stroški priprave overitve prodajne pogodbe pri notarju, same overitve in takse so odvisni od vrednosti nepremičnine, prav tako strošek vpisa v Zemljiško knjigo. Stroški plačila davka na promet nepremičnin, kateri zavezanec je na Hrvaškem kupec (v Sloveniji pa prodajalec) znašajo tri odstotke od vrednosti nepremičnine. Stroški agencijskega posredovanja so na Hrvaškem ustaljeno okoli tri odstotke, a zakonsko niso omejeni," je opisal.

Slovenec, ki je na hrvaškem otoku kupil stanovanje, veliko 45 kvadratnih metrov, je zanj oktobra lani odštel 100.000 evrov. Kot pogoj za sklenitev pogodbe in nakup nepremičnine je moral najprej pridobiti OIB-številko. Nepremičninski agent je nato pripravil predpogodbo, ki je vsebovala tudi določno o ari, in zatem še kupoprodajno pogodbo. Prodajalec je pri notarju overil podpis, po plačilu kupnine je notar vložil predlog v zemljiško knjigo. Kupec je plačal davek na promet nepremičnin, kar ga je stalo dodatnih 3000 evrov (trije odstotki vrednosti nepremičnine), in dogovorjena dva odstotka oziroma 2000 evrov plus PDV za nepremičninsko posredovanje, ki je krilo tudi stroške notarja in vpisa v zemljiško knjigo.
Nakup nepremičnine je tako v Sloveniji kot tudi na Hrvaškem povezan z višjimi vložki kapitala in posledično večjimi tveganji. Zato se je pametno povezati z nepremičninskimi posredniki, ki ogovorno delujejo na področju in na lokacijah nepremičnin.
Nakup nepremičnine je tako v Sloveniji kot tudi na Hrvaškem povezan z višjimi vložki kapitala in posledično večjimi tveganji. Zato se je pametno povezati z nepremičninskimi posredniki, ki ogovorno delujejo na področju in na lokacijah nepremičnin.FOTO: Adobe Stock

Smotrno se je obrniti na nepremičninskega posrednika

Postopki za nakup urejene nepremičnine sicer običajno trajajo do enega meseca, če dokumentacijo pripravi agencija, ki pozna vse potrebne postopke za nemoten potek transakcije. Za pomoč in svetovanje so usposobljeni strokovnjaki in v vsakem primeru se je za zmanjšanje tveganja smiselno obrniti na nepremičninskega posrednika z licenco, ki je usposobljen strokovno, varno in nadzorovano pomagati in svetovati pri sklepanju posla. "Strokovnjak točno ve, kaj mora preverjati in kje pridobi take podatke," je poudaril Damjanovič.

Nepremičninski posrednik bo tako pregledal kupoprodajno pogodbe, drugo dokumentacijo in opozoril na vse drugo, obenem pa ima sklenjeno zavarovanje odškodninske odgovornosti iz naslova nepremičninskih poslov. Stroški njegovega posredovanja se gibljejo okoli tri odstotke od vrednosti nepremičnine, ob morebitnih sporih pa so izdatki uveljavljanja svojih pravic v sodnih postopkih neprimerno višji ter seveda dolgotrajni in predvsem stresni. Damjanovič zato močno svetuje, da "pogajanja pri pogojih nakupa in pri prodajni ceni raje prepustite strokovnjaku, ki vam bo prihranil prenekateri strošek in po večini že pri pogajanjih okoli prodajne cene ustvaril najmanj prihranek za plačilo stroška posredovanja, če ne celo pa vsaj delno."

Nepremičninski posrednik Damjan Damjanovič: "Vse potrebne zadeve pred prodajo je dolžen urediti prodajalec ali kupec nepremičnine, če je tako dogovorjeno. Vsekakor pa je preverba stanja vedno na strani kupca, ker prodajalec hipotetično lahko namerno zakriva dejstva, ki bi lahko bila pomembna ob sklenitvi pravnega posla."

Tako kot v Sloveniji so sicer tudi na Hrvaškem za uveljavljanje pravic z naslova vseh aktivnosti, povezanih z nepremičninskimi transakcijami pristojna sodišča, ki so na lokacijah nepremičnin pooblaščena za reševanje take problematike. Na njih lahko nastopa samo hrvaški odvetnik ter ves postopek, korespondenca in dokumentacija so v hrvaščini, kar pomeni, da morajo sodni tolmači prevesti tudi vso dokumentacijo, ki je morda v slovenščini.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861