Američanka Kristina Knighten in njen mož Paul Cordier sta živela v Združenih arabskih emiratih in delala kot certificirana učitelja angleškega jezika, ko sta se odločila, da resno razmišljata o nakupu svojega prvega doma v Ameriki.
38-letna Knightenova je odraščala v predmestju Chicaga, 45-letni Cordier pa je odraščal v Londonu, vendar mu je bila zamisel o življenju v vetrovnem mestu všeč, potem ko sta ga s soprogo obiskala v času njune zveze.
"Vedela sva, da se ne želiva nujno takoj preseliti nazaj, ampak bolj kot dolgoročno naložbo in da bi se tam morda lahko upokojila," je Knightenova dejala za CNBC Make It.
Par je živel v Združenih arabskih emiratih in je imel privarčevanih nekaj manj kot 40.000 dolarjev (37.000 evrov), kar pa je za nakup nepremičnine v ameriškem mestu, kot je Chicago, absolutno premalo.
Knightenova in Cordier sta sodelovala z nepremičninskim agentom v ZDA pri iskanju nepremičnin, ki sta jih videla na spletu, in začela iskati možnosti, kako priti do hipotekarnega kredita. Njun proračun je bil med 260.000 in 270.000 dolarji za večstanovanjsko hišo v soseski North Lawndale v Chicagu, kar je med 240.000 in skoraj 250.000 evri. Po podatkih podjetja Redfin so se aprila 2024 cene stanovanj v soseski North Lawndale v primerjavi z lanskim letom zvišale za 26,6 odstotka in so se prodajala po povprečni ceni 307.000 dolarjev, kar je skoraj 283.500 evrov.
Leta 2019, medtem ko je njun agent zanju v Chicagu iskal primerno nepremičnino, je par odpotoval v Lago d'Iseo v Italiji, v katerega sta se zaljubila med evropskim popotovanjem leto prej. Knightenova pravi, da sta sanjala o tem, kako bi bilo živeti tam. "Začela sva preračunavati stroške nepremičnin, da bi videla, ali bi si to lahko privoščila v prihodnosti," pravi.
Med poletnim potovanjem sta našla hišo, v katero sta se zaljubila
Nato sta jo zagledala. Šlo je za manjšo hišo, ki je sicer potrebovala novo streho, vendar je bila na trgu za 25.000 evrov. Njun nepremičninski agent jima je iz ZDA sporočil, da bosta težko dobila hipotekarni kredit, tako da je bil naslednji korak pravzaprav logičen: odločila sta se za nakup hiše v Italiji.
'Zdelo se mi je preveč dobro, da bi bilo res'
Hiša ob jezeru je delovala pravljično in vse skupaj se je zdelo preveč dobro, da bi bilo res. Tudi cena je bila zanju smešno nizka. A ko sta kontaktirala nepremičninsko agencijo, ki jo je prodajala, so jima tam dejali, da so eno ponudbo že sprejeli, tako da hiša ni več na voljo. Par je bil popolnoma potrt. Vedela sta, da je prav ta hiša njuna sanjska nepremičnina.
"Dva dni pozneje naju je agent poklical in nama povedal, da so se kupci umaknili, ter naju vprašal, ali si jo še želiva ogledati," je dejala ženska. "Ogledala sva si jo, bila nama je všeč, vendar sva vedela, da bo potrebovala veliko dela. To naju ni prestrašilo, saj sva vedela, da se ne želiva takoj vseliti," je dodala.
Prodajalec je sprejel Knightenovo in Cordierjevo ponudbo v višini 23.000 evrov, vendar pod pogojem, da lahko par obdrži vse, kar je bilo v notranjosti, in da do uradne prodaje počakata do poletja 2020. Prodajalec je s prodajo namreč želel počakati, da bi se izognil plačilu davka na dediščino, saj je hišo dobil po smrti sestre, ki je bila prvotna lastnica. Slednja je nepremičnino uporabljala kot počitniško hišo in je bila že leta v njihovi družini. Par se je strinjal s poslom, vplačal varščino v višini 500 evrov in potrpežljivo čakal, da sta postala nova lastnika hiše.

Zaradi pandemije covida-19 zakonca nista mogla skleniti posla osebno, zato je njun lokalni prijatelj v Italiji postal njun pooblaščenec, ki je vse uredil namesto njiju.
Ko je par julija 2021, skoraj celo leto po sklenitvi posla, končno ponovno odpotoval v Italijo, sta našla hišo točno takšno, kot je bila med njunimi zadnjimi počitnicami.
"Postelje so bile postlane, v omari so še vedno visele nočne srajce in na steni so bile fotografije," je povedala Knightenova. "Na neki način je bilo nekoliko srhljivo, saj se je zdelo, da vstopaš v tujo hišo, vendar je bilo tudi zelo lepo, saj smo se počutili, kot da smo povezani s hišo in zgodovino," je dodala.
Par je rešil čim več stvari prejšnjega lastnika in sodeloval s prodajalcem, da mu je poslal nazaj vse, kar je želel obdržati, vključno s starimi črno-belimi družinskimi fotografijami.
Nato se je začelo pravo delo
Knightenova in Cordier sta se odločila, da se morata najprej lotiti strehe. Poleti 2019 bi za prenovo strehe plačala skoraj 14.000 evrov, a med epidemijo so cene poskočile. Julija 2021 so obrtniki že zahtevali 37.000 evrov, kar je pomenilo, da bosta prekoračila proračun za renovacijo.
Zakonca sta letošnjega marca začela prenavljati hišo in trenutno živita v dvosobnem stanovanju nekaj ulic stran. Za to stanovanje plačujeta 700 evrov mesečne najemnine.
"Varčevala sva, dokler si nisva mogla privoščiti vseh del," je razkrila Knightenova. Poleg nove strehe načrtujeta tudi dodatne spremembe v hiši, vključno s selitvijo kuhinje v zgornje nadstropje. Načrtujeta, da bo Cordier čim več del opravil sam, stroške prenove pa ocenjujeta na približno 100.000 evrov.
"V najslabšem primeru se bova vselila do božiča. Upam, da bo to septembra, vendar bomo videli, kaj se bo zgodilo v naslednjih nekaj mesecih, in temu bova prilagodila svoja pričakovanja," sta dejala.
Povzeto po CNBC.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV