Kar 45 dni so se v Združenju družb za nepremičninsko posredovanje, ki deluje v okviru Zbornice za poslovanje z nepremičninami, trudili, da bi pristojnim ministrstvom pojasnili, da dejavnost nepremičninskega posredovanja ne predstavlja praktično nobenega tveganja za prenos okužb z novim koronavirusom. Pripravili so tudi posebno oceno tveganja, ki je dokazovala njihove trditve.
Pisali in pošiljali so nešteto dopisov. Od odločevalcev so pričakovali vsaj kakšen odgovor. A konkretnih odgovorov niso prejeli.
In medtem ko oni niso smeli opravljati svoje dejavnosti, so se potrošniki znašli sami. "Dokaz za to je število poslov, ki jih v tem času evidentira Finančna uprava RS. To pomeni, da država prometa z nepremičninami ni zaustavila, ampak ga je zgolj preusmerila stran od nepremičninskih posrednikov, s čimer jim je bilo onemogočeno ustvarjanje prihodkov, država pa se je s tem odpovedala DDV," so pojasnili v združenju.
Vlada se je sicer včeraj odločila, da od sobote do vključno 23. decembra sprosti še nekaj dejavnosti, kako pa bo po tem datumu, bo znano kmalu. Med drugim je omogočila tudi opravljanje storitev nepremičninskega posredovanja, a le v regijah, kjer je epidemiološka slika boljša. Le kaj lahko v tako kratkem času postorijo nepremičninski posredniki? Bodo čez nekaj dni znova soočeni z dejstvom, da morajo ustaviti oglede, za katere vemo, da so ključnega pomena za sklepanje poslov?
S kakšnimi izgubami se spopada dejavnost nepremičninskega posredovanja?
"Izgube je za zdaj praktično nemogoče oceniti," je za Cekin.si dejal direktor Zbornice za poslovanje z nepremičninami Boštjan Udovič. Opozarja, da bo izpad nemogoče nadoknaditi, če bodo omejitve trajale dalj časa.
V času, ko so odločevalci pozabili na nepremičninske posrednike, so nekateri združenju poročali, da izvajajo približno 20 odstotkov poslov, in sicer zgolj tiste, v katerih so udeležene pravne osebe.
"Na konkretne analize bo treba počakati vsaj do konca leta. Nedvomno pa bo vpliv drugega vala epidemije bistveno bolj negativen, kot je bil spomladanski, ki so ga nepremičninske družbe pretežno preživele," je za Cekin.si dejal Udovič.

'Žrtve bomo šteli, ko bo epidemije konec'
V kakšnem položaju so nepremičninski posredniki? Morda kdo razmišlja o zapiranju dejavnosti? Je morda kdo že zaprl dejavnost, nas je zanimalo.
Nepremičninskih posrednikov z licenco je nekaj več kot 2000, po ocenah Združenja družb za nepremičninsko posredovanje pa jih dejavnost dejansko izvaja nekaj več kot 1000 oziroma približno 1200. "Nekateri so dejavnost zaprli lani, ko je prišlo do spremembe zakona, ki je bistveno otežila njihovo poslovanje. Še posebej tisti, ki jim ta dejavnost ni bila edini vir preživetja, so takrat že odnehali. Tudi v letošnjem letu jih je nekaj že prenehalo opravljati dejavnost, še večji osip pa pričakujemo v začetku prihodnjega leta. Bomo pa žrtve šteli, ko bo epidemije konec. Zaenkrat še upamo, da bi s hitro sprostitvijo dejavnosti še vedno rešili, kar se rešiti da," je za Cekin.si dejal Udovič.
Tako kot so frizerji in kozmetičarji opozarjali, da je bolje sprostiti njihovo dejavnost, ki bo v salonih potekala nadzorovano in upoštevajoč stroge higienske ukrepe, saj na terenu poteka delo na črno, ki predstavlja veliko epidemiološko nevarnost, so tudi nepremičninski posredniki odločevalce opozarjali, naj jim dovolijo delati, saj so pripravili predlog konkretnih ukrepov, s katerimi bi bilo izvajanje storitev nepremičninskega posredovanja zelo varno, če ne povsem neškodljivo. Še posebej ob zavedanju, da nepremičninski posli še naprej potekajo, kar pomeni, da se prodajalci in potencialni kupci na ogledih srečujejo sami. Koliko ob tem spoštujejo epidemiološke ukrepe? Vprašanje, na katero ne moremo odgovoriti, a lahko le sklepamo, da bi bilo za varnost bolje poskrbljeno, če bi posli potekali s pomočjo nepremičninskega posrednika, ki bi bil zavezan za izvajanje nalog pod strogimi ukrepi.
V združenju so že konec oktobra vsem pristojnim ministrstvom in vladi posredovali podrobno obrazložitev dejavnosti nepremičninskega posredovanja z oceno tveganja, iz katere izhaja, da pri delu nepremičninskih posrednikov do stikov s potrošniki prihaja praktično samo pri ogledih nepremičnin. Ob tem pa se da te stike bistveno omejiti in s strogim izvajanjem zaščitnih ukrepov praktično izničiti možnost za prenos virusa. "V ta namen smo že ob koncu spomladanskega vala od NIJZ prejeli podrobna in stroga higienska priporočila, ki so jih nepremičninski posredniki pri svojem delu dosledno upoštevali. Hkrati smo tudi sami pristojnim podali predlog konkretnih ukrepov, s katerimi bi bilo izvajanje storitev nepremičninskega posredovanja zelo varno, če ne povsem neškodljivo," so razložili.
Nepremičninski posredniki se zelo dobro zavedajo resnosti trenutnih razmer. Prav zato so proaktivno pristopili k reševanju težav, v katerih smo se znašli. Predlagali so ukrepe, ki bi jih dosledno upoštevali in izvajali ter s katerimi bi preprečili morebitno širjenje okužb pri njihovem delu. In čeprav so predlagali številne rešitve, so bili neštetokrat preslišani. To pušča grenak priokus vsem, ki delajo v tej storitveni dejavnosti. In ne le njim – tudi tistim, ki so v teh časih nujno potrebovali te storitve, a jih niso mogli dobiti. Tako so bili oz. so še vedno na slabšem tudi potrošniki, saj je brez sodelovanja strokovnjaka njihov položaj v prometu z nepremičninami bistveno manj varen.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV