Če ni stanovanj, potem ni niti delavcev. Službena stanovanja postajajo nuja

Če ni stanovanj, potem ni niti delavcev. Službena stanovanja postajajo nuja

M.M.
15.01.2025, 4:11
0
Naraščajoči stanovanjski stroški vplivajo na delovna mesta, saj delodajalci težko najdejo zaposlene.

Za prikaz vsebine je potrebno omogočite piškotke družbenih omrežij. Omogoči piškotke

Zaradi naraščajočih cen stanovanj so se številni odločili za selitev iz prestolnic in večjih mest. Posledice pa čutijo delodajalci, saj težje pridejo do kvalitetnega kadra. Zato so se številni delodajalci odločili za uvedbo stanovanjskih dodatkov za zaposlene, s katerimi skušajo kader privabiti nazaj ali pa zaposlene zadržati, da se ne odselijo in poiščejo delo drugje, poroča spletna stran Euronews

Zaradi naraščajočih življenjskih stroškov, ki so trenutno prisotni v več delih sveta, so se namreč povišale tudi cene stanovanj. Številni zaposleni si tako ne morejo več privoščiti življenja in dela v glavnih mestih, kot so London, Dublin in Amsterdam. Gre za le enkaj mest, ki se soočajo s stanovanjsko krizo.

Podjetja zato veliko težje zaposlujejo kvalificirane kadre. Če pa želijo pridobiti dober kader, bodo morali plačati bistveno več. To še posebej velja za tuje delavce, ki pogosto niso pripravljeni zapustiti obstoječe zaposlitve in matične države brez številnih ugodnosti, ki pogosto vključujejo tudi plačano stanovanje. Razumeti je namreč treba, da se delavcu ne splača preseliti v drugo mesto ali državo, če pa tam ne bo mogel najeti ali kupiti primernega stanovanja ali pa bo moral zanj odšteti večino svojega zaslužka. Lahko se zgodi, da do stanovanja sploh ne bo mogel priti, saj ponekod vlada pomanjkanje nepremičnin. 

Kako se torej na to težavo odzivajo nekateri tuji delodajalci?

Irski delodajalci kupujejo več stanovanj za zaposlene

PREBERI ŠE

Nemci se zaradi boljših plač in pogojev zgrinjajo v drugo evropsko državo

Stanovanjska kriza na Irskem se v zadnjih nekaj mesecih vse bolj zaostruje, številna dublinska podjetja pa se soočajo z zmanjševanjem števila zaposlenih, saj so delavci zaradi naraščajočih stroškov prisiljeni zapustiti prestolnico, poroča omenjena spletna stran. Po podatkih spletne strani Statista je v drugem četrtletju leta 2024 povprečna mesečna najemnina v središču Dublina znašala približno 2.377 evrov. Prav tako je bilo leta 2024 na Irskem za prodajo na voljo le približno 51.000 stanovanj, kar je manj kot leta 2022, ko jih je bilo na voljo 63.000. 

Zato so se podjetja, kot so Ryanair, Supermacs, Killarney Hotels in Musgrave, med drugim odločila, da bodo namenila več sredstev za stanovanjske ugodnosti za zaposlene, da bi jih privabila in zadržala.

Že v začetku leta 2024 je irski nizkocenovni letalski prevoznik Ryanair objavil, da je kupil 40 hiš v bližini dublinskega letališča in jih nameraval oddati v najem novemu kabinskemu osebju, in sicer ob hitro naraščajoči stanovanjski krizi na Irskem. To je takrat sprožilo precejšen odziv, zlasti s strani politikov, ki so trdili, da je družba Ryanair pograbila veliko večino novozgrajenih hiš, zaradi česar drugi posamezni kupci nimajo veliko možnosti izbire. Vendar pa je izvršni direktor družbe Michael O'Leary ponovil, da je skrb za zaposlene ena ključnih prednostnih nalog družbe in da je še vedno na voljo na tisoče drugih novozgrajenih hiš za druge prebivalce. 

Dublin je postal zelo drag, cene najemnin in stanovanj pa so visoke.
Dublin je postal zelo drag, cene najemnin in stanovanj pa so visoke. FOTO: Adobe Stock

Družba Ryanair je v izjavi, kot poroča portal Business Insider, navedla, da je "je bilo v zadnjih letih pomanjkanje cenovno dostopnih najemnih stanovanj glavna ovira pri zaposlovanju in usposabljanju novih irskih in evropskih članov kabinskega osebja v ekipi letalskega prevoznika družbe Ryanair". Stanovanja, ki se nahajajo eno avtobusno postajališče od dublinskega letališča, bo po dostopnih cenah oddano v najem kabinskemu osebju družbe Ryanair v prvem letu njihove zaposlitve.

Musgrave, še eno irsko podjetje, ima trenutno približno 50 nepremičnin za najem za osebje, skupina Windmill Healthcare, ki se ukvarja z oskrbo, pa jih ima 28 in jih namerava kupiti še več. Od leta 2019 tudi podjetje Killarney Hotels Collection zagotavlja subvencionirana stanovanja za osebje. Vendar pa je tudi to prineslo precejšnje stroške, saj naj bi po poročanju časnika The Irish Times stroški stanovanj za osebje podjetje Supermacs stali že od 6 do 7 milijonov evrov.

Irska stanovanjska kriza je predvsem posledica kronično prenizkih vlaganj vlade v cenovno dostopna in socialna stanovanja v zadnjih nekaj letih. Dejavnost stanovanjske gradnje se je po nepremičninski in bančni krizi leta 2008 znatno zmanjšala. 

PREBERI ŠE

Kritike predloga novega davka: vikendi obdavčeni, luksuzne vile izvzete

London se sooča s stalno krizo zaposlovanja v javnem sektorju

London se že nekaj let spopada s krizo zaposlovanja v javnem sektorju, pri čemer je še posebej prizadeta raven zaposlovanja v zdravstvu, policiji in šolstvu. Razlog za to so predvsem višje najemnine v prestolnici, ki so v zadnjih nekaj letih močno presegle rast plač v teh sektorjih.

Novembra 2024 je povprečna mesečna najemnina v Londonu po podatkih HomeLet Rental Index znašala približno 2.151 funtov (2.569 evrov). Zoopla ocenjuje, da je povprečna hiša novembra 2024 stala 267.500 funtov (319.534 evrov), cene nepremičnin pa so bile za 1,9 odstotka višje kot v enakem obdobju prejšnjega leta.

PREBERI ŠE

Zaskrbljujoče zgodbe mladih zdravnikov, ki delajo v britanskem javnem zdravstvenem sistemu

Sektorji, kot je policija, si prav tako težko opomorejo od obsežne prodaje službenih stanovanj, namenjenih mlajšim policistom, ki jo je pred nekaj leti izvedla metropolitanska policija. Zaradi tega je stanovanj za zaposlene v javnem sektorju še manj.

Po podatkih mestne uprave so plače v londonskem javnem sektorju v zadnjih nekaj letih zaostajale tudi za povprečjem Združenega kraljestva, saj so se od leta 2016 povečale le za 14,9 odstotka, medtem ko je nacionalno povprečje znašalo 15,5 odstotka. Nasprotno pa so plače v zasebnem sektorju v Londonu prehitele nacionalno povprečje, saj so se od leta 2016 povečale za 17,4 odstotka. 

Sam Gurney, regionalni sekretar Združenja sindikatov (TUC) za London, je po poročanju časopisa Morning Star povedal, da "ni prav, da so naši ključni delavci izrinjeni iz prestolnice in prisiljeni iskati domove in delo drugje". "London si sredi krize zaposlovanja in ohranjanja delovnih mest v osnovnih storitvah, kot so izobraževanje, zdravstvo in socialno varstvo, ne more privoščiti, da bi izgubil še več kvalificiranega in izkušenega osebja. Vsakdo si zasluži dostojen življenjski standard in dostop do dostojnih stanovanj po dostopnih cenah," je dodal. 

Te težave pri zaposlovanju pa niso omejene le na londonski javni sektor, saj tudi številna podjetja iz zasebnega sektorja pogrešajo potencialne zaposlene, ki se odločijo za selitev v manjša mesta z nižjimi življenjskimi stroški. Heather Powell, vodja nepremičninskega oddelka v davčnem in računovodskem podjetju Blick Rothenberg, je avgusta po poročanju LandlordZone dejala, da ekipe za zaposlovanje pri večjih delodajalcih v Londonu, zlasti na jugovzhodu, poročajo, da se diplomanti, ki so sprejeli pogodbe o usposabljanju z začetkom septembra, namesto tega odločajo sprejeti delo v drugih mestih, pri čemer kot glavni razlog navajajo stroške najema stanovanja.

"Še več ljudi z višjimi dohodki se odloča za selitev iz regije, ker sta velikost in kakovost stanovanja, ki si ga lahko privoščijo, daleč od Londona bistveno višja," je še dodala. 

Vir: euronews

PREBERI ŠE

Visoka plača, dodatki in službeno stanovanje. Kadra kljub temu ni