Cekin.si
Gradbeni nadzornik

Nepremičninski trg

Gradnja stoji, saj podjetja nočejo graditi 'poceni' stanovanj

C.C.
26. 12. 2023 05.00
0

Pred dvema do tremi leti je bila cena gradnje kvadratnega metra stanovanjske površine okoli 3000 evrov, zdaj pa je okoli 5000 evrov, navajajo nemški mediji.

Nemški kancler Olaf Scholz je že v času, ko je bil na čelu vlade v svoji mestni deželi Hamburg, spodbujal gradnjo stanovanj, da bi zajezil previsoke najemnine. Podobno, če ne celo slabše, je v Berlinu, Münchnu, Frankfurtu, Kölnu ... V celi vrsti nemških mest je nasploh prava loterija najti stanovanje, še posebej pa po "normalni" ceni.

Zato je v koalicijski pogodbi te nemške vlade napovedano, da bodo letno zgradili 400.000 novih stanovanj, da bi z višjo ponudbo zajezili vedno višje najemnine. A Nemčija je še daleč od tega cilja, opozarja strokovnjak z Inštituta za nemško gospodarstvo (IW) v Kölnu, poročanje DW povzema stran Telegraf Biznis.

Glede na manjše število izdanih dovoljenj in težave pri gradnji se zdi, da je "realna številka" v tem primeru 200.000 stanovanj na leto. Še huje: strokovnjaki ocenjujejo, da se pomanjkanje na stanovanjskem trgu načrtno ohranja, saj se v nemških metropolah, kjer prav tako primanjkuje nepremičnin, zgradi le 75 odstotkov realnega povpraševanja po stanovanjih.

Načrt obstaja, gradnja pa stoji

Kot še pojasnjuje DW, med institucionalnimi in zasebnimi investitorji ni razlik: največji lastnik stanovanj za najem v Nemčiji, družba Vonovia, je pri gradnji novih prostorov zelo previdna in je v prvih treh četrtletjih v celotni državi zgradila le 1.799 stanovanj.

Mimogrede, največja lastnika tega podjetja sta norveški državni sklad s 15 odstotki in ameriški investitor Blackrock s 7,4 odstotka deleža. Res je, da Vonovia načrtuje novogradnje, a kot pojasnjujejo za DW, "projekte pripravljajo le do faze izdaje dovoljenj". 

Tiskovni predstavnik podjetja Mark Friedrich pa zagotavlja, da je Vonovia pripravljena hitro aktivirati te projekte, takoj ko se razmere na trgu izboljšajo. A pravzaprav nič ne kaže, da bi se to zgodilo kmalu.

Če seštejete stroške zemljišča in vseh potrebnih dovoljenj, je bila pred dvema do tremi leti cena gradnje kvadratnega metra stanovanjske površine okoli 3000 evrov, zdaj pa skupaj z zemljiščem nekje okoli 5000 evrov, navajajo omenjeni viri.

"Za pokritje stroškov bi morali naši podnajemniki plačati 20 evrov na kvadratni meter," nadaljuje tiskovni predstavnik Vonovie in dodaja, da je to enostavno predrago in ni cilj poslovanja tega podjetja.

Berlin
BerlinFOTO: Adobe Stock

A poleg stroškov gradnje so težava tudi trenutne obrestne mere za posojila. Vonovia je v preteklem obdobju intenzivno širila svoj nepremičninski sklad, te nakupe pa je večinoma plačevala s posojili. To pomeni, da so dolgovi te družbe precejšnji in je edini izhod v prodaji dela stanovanjskega fonda in deležev v nepremičninskih družbah.

Po drugi strani pa sklep, da se poceni stanovanj ne splača graditi! Poleg tega je tu še demografski problem: čedalje več je majhnih oziroma enočlanskih družin, zato primanjkuje majhnih stanovanj. 

V mestih, kjer je povpraševanje veliko, živi veliko majhnih gospodinjstev. Je pa to tudi socialni problem: če želijo družine z otroki ostati v središču mesta, potrebujejo večja stanovanja, a takšna, kot si jih lahko privoščijo. Štiričlanska družina si lahko privošči dvosobno stanovanje in v resnici ne potrebuje petsobnih, ki so v ponudbi po zasoljenih cenah. 

V podjetju Vonovia v nadaljevanju pojasnjujejo, kaj pomeni želja nemške vlade, da bi letno zgradili 400.000 novih stanovanj – približno 100 milijard evrov, ki bi jih bilo treba vložiti, pravi Friedrich.

Vir: DW in Telegraf Biznis

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 856