Bomo drugačno vrednost nepremičnine res dokazovali le s cenitvijo, ki jo bomo ...

Bomo drugačno vrednost nepremičnine res dokazovali le s cenitvijo, ki jo bomo plačali sami?

M.M.
10.10.2024, 10:57
0
Se tudi vi ne strinjate s poskusnim izračunom vrednosti vaše nepremičnine, ki ga je opravila Geodetska uprava RS?

Za prikaz vsebine je potrebno omogočite piškotke družbenih omrežij. Omogoči piškotke

Končno je javnost dobila dostop do poskusnega izračuna vrednosti nepremičnin, ki ga je opravila Geodetska uprava RS. Več o tem si lahko preberete v spodnjem članku, kjer smo dodali tudi povezavo do izračunov. 

PREBERI ŠE

Preverite podatke! Geodetska uprava objavila poskusni izračun vrednosti nepremičnin

A kaj to vse sploh pomeni? Ker se nam je zdelo, da so navede cene neskladne s stanjem na nepremičninskem trgu - torej z realnimi cenami, po katerih se prodajajo nepremičnine - smo Gurs prosili za odziv. "V sistemu množičnega vrednotenja nepremičnin ocenjujemo 9 milijonov nepremičnin, tako da dvomimo, da je lahko postaviti zelo hitro oceno, da so ocenjene vrednosti višje od realiziranih tržnih cen na trgu nepremičnin," so se odzvali. 

Nam lahko prosim razložite, kako ste določali vrednosti in kako "izračunane vrednosti odražajo stanje trga nepremičnin na dan 1. januar 2024"?

"Ocenjevanje tržnih vrednosti nepremičnin je področje s katerim se v Sloveniji ukvarjajo cenilci nepremičnin, ki spoštujejo mednarodne standarde ocenjevanja tržnih vrednosti, ter Geodetska uprava RS v sistemu množičnega vrednotenja nepremičnin, ki prav tako uporablja mednarodne standarde ocenjevanja tržnih vrednosti, vendar na "množičen" način z uporabo dejansko realiziranih cen na trgu nepremičnin, statistiko in matematičnim modeliranjem, ter uporabo podatkov in lastnosti nepremičnin, kot se vodijo in vzdržujejo v katastru nepremičnin. Če povzamemo: uporabljamo tako cenilci nepremičnin, kot tudi geodetska uprava enake podatke o dogajanju na trgu nepremičnin, ob tem, da so izračunane vrednosti nepremičnin na podlagi podatkov o nepremičninah, kot se vodijo v katastru nepremičnin. Če so podatki o nepremičnini, ki se vodijo v katastru nepremičnin napačni, je tudi ocenjena vrednost nepremičnine v sistemu množičnega vrednotenja nepremičnin napačna. Za urejanje pravilnih podatkov o nepremičninah v katastru nepremičnin so v skladu s slovensko zakonodajo odgovorni lastniki nepremičnin. Posplošene tržne vrednosti nepremičnin ocenjujemo na podlagi podatkov o realiziranih cenah nepremičnin, katere pridobivamo od Finančne uprave RS v postopkih odmere davka na promet z nepremičninami. V postopku modeliranja tako uporabljamo omenjene podatke o realiziranih cenah nepremičnin. Pri tem smo uporabili podatke o trgu nepremičnin od leta 2022 do leta 2024."

Kaj ta vrednost sedaj za lastnike sploh pomeni?

"Zakon o množičnem vrednotenju nepremičnin določa, da so podatki o posplošenih tržnih vrednostih namenjeni za davčne in druge javne namene. Zato so tako izračunane posplošene tržne vrednosti na voljo za različne javne namene. Za katere namene in cilje bo uporabila država in občine tako izračunane posplošene tržne vrednosti je odvisno od državnih organov. Nedvomno pa ti podatki odražajo trenutno ekonomsko stanje lastnikov nepremičnin.

Trenutno poteka poskusni izračun v skladu z Zakonom o množičnem vrednotenju nepremičnin, v tem obdobju 45 – ih dni (do 25.11.) lahko lastniki nepremičnin ukrepajo na 3 načine:

- V primeru, da so podatki v katastru nepremičnin napačni, sprožijo postopke urejanja podatkov o nepremičninah v katastru nepremičnin na podlagi Zakona o katastru nepremičnin,

- V primeru, da menijo, da je vrednostna cona zarisana/oblikovana neustrezno, ter da je določena vrednostna raven določena previsoko/prenizko, posredujejo pripombe na obrazcu občini v kateri se nahaja nepremičnina in

- V primeru, da menijo, da so modeli vrednotenja neustrezni, posredujejo pripombo na obrazcu Geodetski upravi RS.

Po izvedenem poskusnem izračunu vrednosti bo GURS pregledal prejete pripombe (ne pritožbe!) ter dokončno uskladil modele vrednotenja, ki bodo sprejeti s strani Vlade RS v obliki Uredbe. Predvidevamo, da bodo vsi lastniki nepremičnin aprila 2025 dobili potrdila o vrednostih nepremičnin po pošti na dom. Takrat bodo lahko lastniki v primeru, da je izračunana vrednost previsoka/prenizka, ukrepali na način uveljavljanja posebnih okoliščin, za kar bodo morali angažirati cenilca nepremičnin."

Katera dokazila potrebujejo lastniki - npr. da je obnovljena fasada, nova streha, toplotna črpalka in podbno?

"Lastniki lahko za ureditev podatkov sprožijo postopke urejanja podatkov v skladu z Zakonom o katastru nepremičnin. Bolj podrobno, kako se posamezen podatek lahko uredi, je navedeno na spletni strani Poskusnega izračuna  posplošenih vrednosti nepremičnin – ukrepanje zaradi nepravilnih podatkov o nepremičninah Poskusni izračun posplošenih vrednosti nepremičnin - E-prostor (gov.si)."

Naselje
NaseljeFOTO: Profimedia

Smo pa na spletni strani Finance zasledili članek iz konca letošnjega avgusta, v katerem so razložili, da so "na finančnem ministrstvu dejali, da bodo tokrat v model vrednotenja posebej vključili posameznike in njihovo obveščanje zato, da ob morebitnem sprejemanju davka na premoženje ali na nepremičnine ne bi prišlo do očitkov, da javnost ni bila dovolj vključena". 

"Vrednotenje za zdaj še ni neposredno povezano z davkom, je pa mogoče, da bo davek slonel prav na tem vrednotenju, če ga bo vladi uspelo vpeljati. Če povzamemo: zdaj boste o vrednosti nepremičnine obveščeni, vnaprej pa se boste ob vsakem novem vrednotenju, na dve leti, morali o vrednosti nepremičnine pozanimati sami," so takrat poročale Finance

Prav tako so njihovi novinarji navajali, da boste lahko drugačno vrednost dokazovali le s cenitvijo, ki jo boste plačali sami. Nato pa se bodo na Gursu odločili, ali jo bodo upoštevali ali ne. "Torej, če bo država naredila neko napako, denimo določila, da je vaše zemljišče vredno več, kot je, češ da se na njem lahko gradi, v resnici pa ne, boste to morali dokazati in plačati sami," so še takrat poročale Finance