Cekin.si
Ottawa

Nepremičninski trg

Kanado in Nemčijo pretresa stanovanjska kriza brez primere. Je to opozorilo za vse nas?

M.M.
28. 11. 2023 05.00
0

Cene nepremičnin v ZDA so visoke, zato je cenovna dostopnost stanovanj za povprečnega državljana zelo nizka. A zdi se, da je še huje v Kanadi, ki jo pretresa stanovanjska kriza, zelo podobna tisti v Nemčiji. Vrednost hiš se je od leta 2011 podvojila, država pa drsi proti recesiji, za kar je po mnenju ekonomistov delno kriv nepremičninski trg.

Kaj je vzrok krize? Povpraševanje močno presega ponudbo, ker Kanada preprosto ne gradi dovolj stanovanj. Mosche Lander, ekonomist z Univerze Concordia, je trdil, da so bile mestne oblasti, ki v veliki meri nadzirajo stanovanjsko politiko, "pristranske do lastnikov stanovanj in ne do najemnikov", saj podpirajo politike, ki omejujejo gradnjo stanovanj in ohranjajo visoke cene. Vlagatelji, ki vlagajo denar v nepremičninske špekulacije, so le še poglobili težave, a očitno imajo poleg denarja tudi moč, da tako stanje v družbi ohranjajo. Rekordna rast prebivalstva zaradi priseljevanja pa je povečala povpraševanje, poroča Business Insider.

K resni krizi dostopnosti stanovanj v ZDA je prispevala tudi kombinacija pomanjkanja stanovanj, naraščajočih obrestnih mer in špekulacij vlagateljev. "V Kanadi je podobno, a slabše," je dejal Mike Moffatt, višji direktor Inštituta za pametno blaginjo na Univerzi v Ottawi.

Po več kot 20 letih nizkih obrestnih mer, ki so dvignile cene nepremičnin, je kanadska centralna banka, ki se bori proti inflaciji, nedavno zvišala svojo referenčno obrestno mero na pet odstotkov, kar je najvišja raven v 22 letih.

Naraščajoče hipotekarne obrestne mere so v Kanadi še posebej boleče, saj je treba standardno hipoteko na stanovanje refinancirati po petih letih in v celoti odplačati po 25 letih. To je ključna razlika med ameriškim in kanadskim nepremičninskim trgom, saj standardni lastnik stanovanja v ZDA dobi 30-letno hipoteko s fiksno obrestno mero, ki ga desetletja ščiti pred naraščajočimi obrestnimi merami.

Delno zato so Kanadčani tako zadolženi. Država ima najvišjo zadolženost gospodinjstev glede na delež bruto domačega proizvoda med državami G7, pri čemer 75 odstotkov tega izvira iz hipotek.

"Imamo neravnovesje – imamo razmerje med dolgom in dohodkom gospodinjstev, ki je nad tistim v ZDA pred svetovno finančno krizo," je dejal Tony Stillo, direktor kanadskega gospodarstva pri Oxford Economics, in dodal, da je rezultat "cenovna nedosegljivost brez primere".

Kanadska zastava
Kanadska zastavaFOTO: Reuters

Moffatta skrbi, da bodo Kanadčani za visoke cene nepremičnin krivili priseljence in omejili migracije. Nedavne ankete kažejo natanko to, kar ogroža liberalno vladno držo glede politike priseljevanja. Toda priseljevanje je le eden od mnogih dejavnikov – stanovanjska kriza v Kanadi se je začela pred porastom priseljevanja.

Ekonomisti pa ne predvidevajo, da bi se v Kanadi zgodil zlom nepremičninskega trga v stilu zloma ameriškega trga leta 2008, saj je kanadski bančni sektor strožje reguliran kot ameriški. Mosche Lander, ekonomist z univerze Concordia, poudarja, da nekaj velikih bank prevladuje pri stanovanjskih hipotekah in manj ko je konkurence, manj je tveganega vedenja, ki je običajno v zgodnjih fazah nepremičninskega balona v ZDA.

S tako visokimi hipotekarnimi obrestnimi merami je prodaja stanovanj v zadnjem času upadla, oktobra so zabeležili minus 5,6 odstotka. Posledično so se nekoliko znižale tudi cene stanovanj. Stillo meni, da se je kanadski nepremičninski balon v zadnjih 18 mesecih počasi izpraznil kljub rasti cen v začetku tega leta.

Vendar ni soglasja o tem, ali in kdaj bo balon počil – ali celo, ali sploh obstaja možnost, da se to zgodi. Lander meni, da konca še ni videti. Čeprav so cene nepremičnin v zadnjem času padle, ko se je povpraševanje zmanjšalo, pravi, da še ni znakov občutnega padca cen.

"Tudi če se cene nepremičnin znižajo, to ne bo šlo proti nečemu, kar odraža tržno vrednost – ta balon bo še vedno tam," je dejal Lander. "Če trg ni eksplodiral zdaj, ko so obrestne mere na najvišji ravni v zadnjih 25 letih, bo trg spet zaživel, takoj ko bodo te stopnje začele padati."

Moffatt na drugi strani meni, da Kanadi nepremičninski balon ne grozi – napoveduje rast cen, a zato, ker država preprosto nima dovolj stanovanj.

Kanadska zvezna vlada je poskušala zmanjšati povpraševanje in spodbuditi gradnjo domov. V začetku tega leta je bilo sprejetih več novih zakonov, vključno s prepovedjo nakupa stanovanj večini tujcev za dve leti, davki na vlagatelje, ki hitro kupujejo in prodajajo stanovanja zaradi dobička ali špekulacij, in davki na prazne domove. Čeprav so ukrepi upočasnili povpraševanje, niso znižali cen.

Vir: TPortal in Business Insider

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861