Kje v Evropi se bodo cene stanovanj leta 2025 najbolj zvišale?

Kje v Evropi se bodo cene stanovanj leta 2025 najbolj zvišale?

M.M.
19.01.2025, 4:25
0
Gradnja ne more dohajati naraščajočega povpraševanja v večini držav, zaradi česar se cene zvišujejo skoraj povsod, razen na Kitajskem in v Franciji.

Za prikaz vsebine je potrebno omogočite piškotke družbenih omrežij. Omogoči piškotke

Po podatkih bonitetne hiše Fitch Ratings se bodo cene stanovanj na svetu v naslednjih dveh letih predvidoma zvišale. "Nominalne cene stanovanj bodo v večini držav v naslednjih dveh letih rasle v nizkem do srednjem enomestnem številu," je zapisano v napovedih za stanovanja in hipoteke za leto 2025.

V Fitchovem poročilu je navedeno, da cene rastejo, ker ponudba stanovanj v večini držav ne dohiteva povpraševanja. Povpraševanje se je povečalo zaradi nizke brezposelnosti, rasti realnih plač in nižje inflacije, zaradi česar imajo kupci več razpoložljivega dohodka.

Najmočnejša rast cen stanovanj se leta 2025 pričakuje na Nizozemskem, v Kanadi, Braziliji in Mehiki, in sicer zaradi vladnih programov v Kanadi in na Nizozemskem, ki podpirajo kupce, ki nepremičnino kupujejo prvič, v Braziliji in Mehiki pa bodo gonilo rasti rastoče plače in tudi stroški gradnje. 

Na Kitajskem bo upočasnitev gospodarske rasti vplivala na znižanje cen. 

Evropski stanovanjski trg: v katerih državah je nakup hiše najdražji?

Realni dohodki gospodinjstev v euroobmočju se še naprej izboljšujejo, kar spodbuja povpraševanje in dviguje cene v skoraj vseh državah članicah, poroča spletna stran EuroNews.

Bloki
BlokiFOTO: Adobe Stock

Edina izjema je Francija, kjer naj bi se cene znižale zaradi omejene dostopnosti in politične negotovosti, ki ju ne more nadomestiti učinek povečanja cen zaradi omejene ponudbe in nižjih obrestnih mer v tej državi. Vendar pa naj bi bil tempo upadanja počasnejši kot lani, cene pa bodo potencialno začele naraščati leta 2026, je zapisano v poročilu.

Na Nizozemskem naj bi se rast cen upočasnila z letošnjih 13 odstotkov na 8 do 10 odstotkov leta 2025 in 6 do 8 odstotkov leta 2026. To je še vedno ena najhitrejših stopenj rasti na svetu, predvsem zaradi premajhnega števila razpoložljivih hiš, ponudba pa je omejena zaradi višjih stroškov materiala in dela.

Po drugi strani pa število prebivalcev narašča in gospodinjstva postajajo manjša, kar povečuje povpraševanje. Vladni programi za podporo prvim kupcem bi lahko dodatno spodbudili povpraševanje, vendar bo po pričakovanjih strožja fiskalna politika omejila rast kupne moči v državi.

Drugod po Evropi naj bi se rast cen pospešila v Nemčiji in Španiji, medtem ko na Danskem ostaja stabilna.

V Španiji bodo hiše leta 2025 predvidoma stale od 4 do 6 odstotkov več kot leta 2024, leta 2026 pa naj bi se cene še dodatno zvišale za od 5 do 7 odstotkov. Povpraševanje spodbuja vse večje zaupanje potrošnikov, ki je posledica nižjih obrestnih mer ter nižje inflacije. Medtem pa se še vedno gradi premalo novih hiš, saj po navedbah poročila nove hiše pokrivajo le polovico novih gospodinjstev, poročilo povzema EuroNews

V Nemčiji bo rast cen stanovanj v letih 2025 in 2026 predvidoma znašala med 2 in 4 odstotki, kar je več od 1,5-odstotne rasti, ki jo Fitch ocenjuje za leto 2024. Po eni strani naj bi zmerna rast plač omejevala cenovno dostopnost, po drugi strani pa naj bi nadaljnje zviševanje najemnin povečevalo privlačnost nakupov, kar naj bi podpiralo povpraševanje, navaja poročilo.

Tudi v Združenem kraljestvu agencija Fitch pričakuje skromno rast cen stanovanj med 2 in 4 odstotki v letih 2025 in 2026, k čemur bodo prispevale nižje hipotekarne obrestne mere, saj so posojilodajalci že določili ceno za obrestno politiko, ki bo v letu 2025 dosegla 3,5 odstotka, podpirata pa jo močan trg dela in rast nominalnih dohodkov.

Na Danskem bodo nižje obrestne mere in zmerna rast razpoložljivega dohodka po oceni agencije Fitch v letih 2025 in 2026 dvignile cene za 2 do 4 odstotke.

V Italiji naj bi se cene stanovanj v letih 2025 in 2026 zaradi ohlajanja povpraševanja, predvsem zaradi visokih hipotekarnih obrestnih mer, zvišale za od 0,5 do 2,5 odstotka.

"Pričakujemo, da se bodo hipotekarne obrestne mere v naslednjih dveh letih znižale na 2,5 odstotka, vendar bodo ostale precej višje od ravni pred letom 2022," je v svojem poročilu zapisala agencija Fitch. Medtem je ponudba omejena zaradi zmanjšanja števila gradbenih dovoljenj, zato večina prehodov vključuje zastarele nepremičnine, zaradi česar je rast manjša kot pri novih hišah, je še zapisano.

Na kaj je treba biti pozoren v prihodnjih letih?

Pričakuje se, da bo ponudba v primerjavi s povpraševanjem v vseh državah iz poročila ostala nizka zaradi visokih stroškov zemljišč, delovne sile in materiala, ki so povezani z visokimi posojilnimi obrestnimi merami za manjše graditelje stanovanj, ter regulativnih omejitev. Povpraševanje pa dodatno spodbujajo padajoče obrestne mere, nizka in stabilna brezposelnost, rast razpoložljivega dohodka gospodinjstev in ustanavljanje novih gospodinjstev.

Agencija Fitch pričakuje, da bodo hipotekarne obrestne mere v naslednjih dveh letih v večini držav podobne obrestnim meram ob koncu leta 2024 ali nižje, kar bo pripomoglo k boljši dostopnosti. 

Podnebna tveganja so za stanovanjske trge še vedno zaskrbljujoča

Podnebne spremembe, zlasti poplave, bi lahko vplivale na cene, medtem ko bodo predpisi EU, ki poudarjajo trajnostne gradbene prakse, prav tako vplivali na cene stanovanj.

Po energijsko učinkovitih hišah bo zaradi visokih stroškov energije verjetno večje povpraševanje, čeprav se bodo cene morda znižale. V poročilu je navedeno, da nekatere banke v Evropi ponujajo različne pogoje posojil glede na kategorijo energetske izkaznice.

PREBERI ŠE

Ne moremo graditi, če ob tem ne upoštevamo podnebnih sprememb

Globalni razvoj lahko spremeni pričakovane spremembe cen

Po navedbah agencije Fitch bo rast cen stanovanj morda hitrejša od njihove napovedi, če se bodo gospodarski in gospodinjski prihodki izkazali za močnejše od pričakovanih. Če bo znižanje obrestnih mer centralnih bank obsežnejše od pričakovanega, bi to lahko na trg pripeljalo več kupcev, kar bi dodatno spodbudilo rast cen.

Po drugi strani pa bi lahko slabše gospodarske razmere od pričakovanih povzročile večjo brezposelnost in nižje realne dohodke, kar bi zmanjšalo povpraševanje. In če se bo inflacija ponovno povečala, lahko centralne banke spremenijo svojo politiko sproščanja, ki omejuje zmožnost gospodinjstev za najemanje posojil, poroča EuroNews.

Poročilo navaja, da lahko tudi naraščajoči stroški zavarovanja, vzdrževanja in v nekaterih primerih višji davki na nepremičnine odvrnejo številne potencialne kupce od stanovanjskega trga. 

PREBERI ŠE

Kritike predloga novega davka: vikendi obdavčeni, luksuzne vile izvzete

Vir: EuroNews