"Vsi, ki so v zadnjih dveh desetletjih vsaj malo spremljali nepremičninski trg, vedo, da je v številnih državah, tudi v Združenih državah Amerike, postalo veliko težje kupiti stanovanje. Novo poročilo je povzelo občutke številnih potencialnih kupcev stanovanj in ustvarilo kategorijo, ki nekatera večja mesta označuje kot nemogoče nedostopna," poroča ameriška spletna stran CNN.
Poročilo je primerjalo povprečne dohodke in povprečne cene stanovanj. Ugotovljeno je bilo, da so se cene zaradi povpraševanja po stanovanjih z zunanjim prostorom (atrij, terasa ...), politike rabe zemljišč, katerih cilj je omejiti širjenje mest, in vlagateljev, ki so se zgrinjali na trge, dvignile. Po podatkih letnega poročila Demographic International o dostopnosti stanovanj, ki že 20 let spremlja cene stanovanj, je pet od desetih mest na zahodni obali ZDA in Havajih med najbolj nedostopnimi kraji.
Verjetno ni presenetljivo, da so najdražja ameriška mesta za nakup stanovanja v Kaliforniji, kjer so se v prvo deseterico uvrstili San Jose, Los Angeles, San Francisco in San Diego. Tudi havajska prestolnica Honolulu je bila omenjena na šestem mestu med 94 večjimi trgi v osmih državah, ki so bile vključene v raziskavo, poroča CNN.
Avstralija je poleg ZDA edina država, ki je prevladovala na seznamu nedosegljivih mest, na čelu s Sydneyjem in južnimi mesti Melbourne v Viktoriji ter Adelaide v Južni Avstraliji.

Na vrhu svetovne lestvice pa je Hongkong, azijsko finančno središče, znano po majhnih stanovanjih in visokih najemninah. "To je edini kitajski trg, ki je vključen v poročilo. Hongkong, ki se redno uvršča na lestvice najdražjih, ima najnižjo stopnjo lastništva stanovanj med vsemi mesti, vključenimi v raziskavo, in sicer le 51-odstotno v primerjavi z azijskim tekmecem Singapurjem, kjer je stopnja lastništva stanovanj 89-odstotna, kar je posledica desetletja trajajoče zavezanosti vlade h gradnji javnih stanovanj," poroča CNN.
Hongkong je morda najmanj cenovno dostopno mesto na svetu, vendar lahko potencialne kupce stanovanj opogumi podatek, da ni več tako nedostopen, kot je bil nekoč. Cene stanovanj so se med pandemijo leta 2020 znižale, ko je vlada zaprla mestne meje in uvedla politiko ničelnega števila okužb; to je poleg novih zakonov o nacionalni varnosti imelo negativen učinek na mesto.
Zakaj tako visoke cene?
V poročilu je cenovna dostopnost merjena z razmerjem med ceno in dohodkom, ki ga predstavlja razmerje med mediano cene stanovanja in bruto mediano dohodka gospodinjstva. Povečanje dela od doma v času pandemije povezuje s "šokom povpraševanja" po hišah zunaj mestnih središč, ki imajo več zunanjega prostora. Za hitro naraščajoče cene stanovanj pa je kriva tudi politika rabe zemljišč, vključno z "urbanim omejevanjem" in vrsto načrtovanja, katerega namen je zaustaviti širjenje mest.
"Srednji razred je na udaru predvsem zaradi naraščajočih stroškov zemljišč. Ker so bila zemljišča omejena, da bi se omejilo širjenje mest, je presežek povpraševanja nad ponudbo dvignil cene," je navedeno v poročilu.
Cene so se še povečale, ko so vlagatelji vstopili na trg, da bi ustvarili dobiček.
Top 10 mest, ki si jih ni mogoče privoščiti:
1. Hongkong
2. Sydney
3. Vancouver
4. San Jose
5. Los Angeles
6. Honolulu
7. Melbourne
8. San Francisco/Adelaida
9. San Diego
10. Toronto
Ali obstaja rešitev?
Avtor poročila je zapisal, da je ena od rešitev ta, da pogledamo primer Nove Zelandije. Wendell Cox, višji sodelavec Centra za javno politiko Frontier, se je v članku za kanadski časnik Financial Post zavzel, da bi zlasti Kanada sledila Novi Zelandiji in sprostila več zemljišč za takojšen razvoj. Tako Vancouver kot Toronto sta se namreč znašla na seznamu mest, ki so cenovno popolnoma nedostopna.
Cox opozarja na politiko "Going for Housing Growth", ki jo je uvedla novozelandska koalicijska vlada, in od lokalnih oblasti zahteva, da takoj določijo območja za 30-letno rast stanovanj. "Toronto in Vancouver kažeta, da je cena za ukrotitev širitve nesprejemljivo visoka: napihnjene cene stanovanj, višje najemnine in za vse več ljudi revščina," je zapisal Cox.
Pripravili tudi seznam najbolj dostopnih mest
Za tiste, ki ne morejo čakati na spremembo politike ali na zmanjšanje povpraševanja, so v poročilu navedena tudi najbolj dostopna mesta od 94 mest po vsem svetu, zajetih v raziskavo. To so Pittsburgh, Rochester in St Louis v ZDA, Edmonton in Calgary v Kanadi, Blackpool, Lancashire in Glasgow v Združenem kraljestvu ter Perth in Brisbane v Avstraliji.
Povzeto po CNN.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV