Kot so sporočili iz geodetske uprave, želijo s poskusnim izračunom lastnike nepremičnin seznaniti s predlogom novih modelov vrednotenja prek javne razgrnitve predlogov modelov vrednotenja in s poskusno izračunanimi vrednostmi vseh nepremičnin na podlagi novih modelov.
Predlogi modelov vrednotenja so usklajeni z občinami in strokovno javnostjo. Modeli in poskusno izračunane vrednosti bodo razgrnjeni do 25. novembra. V tem času bodo imeli vsi lastniki nepremičnin možnost vpogleda v bazo poskusnega izračuna na spletnem portalu Prostor (www.e-prostor.gov.si). V bazo bo mogoče vstopati preko naslova ali identifikacijske številke nepremičnine (parcela ali del stavbe).
Vrednosti nepremičnin so izračunane na podlagi podatkov o nepremičninah, ki se vodijo v katastru nepremičnin in na podlagi predloga modelov vrednotenja nepremičnin.
Če lastnik nepremičnine ugotovi, da so podatki o nepremičnini v katastru nepremičnin neustrezni, lahko sproži postopek urejanja podatkov o nepremičninah v skladu z zakonom o katastru nepremičnin. Če so podatki o nepremičninah v katastru nepremičnin pravilni in ustrezajo dejanskemu stanju, pa lastnik kljub temu meni, da je izračunana vrednost po njegovem mnenju nepravilna, lahko poda predlog spremembe modela vrednotenja preko obrazca.
Predloge sprememb vrednostnih con in vrednostnih ravni lastniki pošljejo na občino, v kateri je nepremičnina. Predloge sprememb novih modelov, vezane na vrednostne tabele, točkovnike, točkovne razrede in faktorje za izračun posplošene vrednosti, pa pošljejo na geodetsko upravo, in sicer vse do 25. novembra
Uveljavljanje posebnih okoliščin v skladu z zakonom o množičnem vrednotenju nepremičnin v postopku poskusnega izračuna ni možno. Ta možnost bo omogočena šele po sprejemu uredbe o določitvi modelov vrednotenja in vzpostavitve evidence vrednotenja, predvidoma aprila prihodnje leto, so še navedli na geodetski upravi.