Hrvati so se lotili visokih cen stanovanj

Hrvati so se lotili visokih cen stanovanj

STA
10.01.2025, 4:32
0
"Glede na to, da danes beležimo rast cen nepremičnin in da so cenovno dostopna stanovanja našim državljanom vedno manj dostopna, smo se odločili za pripravo prvega strateškega krovnega nacionalnega dokumenta." Na žalost to niso besede kakšnega slovenskega predstavnika oblasti. Gre za Hrvate, ki so se resno lotili nepremičninske problematike.

Za prikaz vsebine je potrebno omogočite piškotke družbenih omrežij. Omogoči piškotke

Hrvaška snuje nov nacionalni načrt stanovanjske politike, s katerim želi povečati dostopnost do stanovanj. Mladim bo država povrnila polovico davka na dodano vrednost za nakup nove nepremičnine, je v torek enega od ukrepov napovedal hrvaški minister za gradbeništvo Branko Bačić.

Prve zahteve za vračilo 50 odstotkov davka na dodano vrednost za nakup stanovanja v novogradnji bo država predvidoma začela prejemati v marcu. Do tedaj bodo po napovedih začele veljati zakonske spremembe in pravilnik, ki bodo omogočili te ukrepe.

Pravico do vračila DDV bodo imeli mlajši od 45 let. Ukrep bo veljal za vse, ki so takšno stanovanje kupili po novem letu, je za hrvaški Večernji list v torek dejal minister za prostorsko ureditev, gradbeništvo in državno premoženje Bačić.

PREBERI ŠE

Kritike predloga novega davka: vikendi obdavčeni, luksuzne vile izvzete

"Glede na to, da danes beležimo rast cen nepremičnin in da so cenovno dostopna stanovanja našim državljanom vedno manj dostopna, smo se odločili za pripravo prvega strateškega krovnega nacionalnega dokumenta," je pojasnil.

Zagreb.
Zagreb. FOTO: Shutterstock

Načrt do leta 2030 predvideva dodatnih 20.000 stanovanjskih enot na trgu, ki jih bodo financirali neposredno iz državnega proračuna. Glede na ocene nepremičninskih agencij jih primanjkuje več kot 200.000.

Na Hrvaškem so konec leta izpeljali tudi stanovanjsko reformo, v okviru katere so uvedli nepremičninski davek in sprejeli zakon o upravljanju in vzdrževanju stavb. Nepremičninskega davka so oproščeni tisti, ki imajo nepremičnino v dolgoročnem najemu ali v njej živijo, zakon o upravljanju stavb pa med drugim določa, da lastnik za oddajanje stanovanja v kratkoročni najem mora dobiti dvotretjinsko soglasje etažnih lastnikov.

PREBERI ŠE

Ste lastnik več nepremičnin? Potem morate vedeti, kaj načrtuje vlada