Ena od dejavnosti, ki jih je epidemija močno prizadela, je dejavnost nepremičninskega posredovanja. Že v začetku novembra so v Združenju družb za nepremičninsko posredovanje, ki deluje v okviru Zbornice za poslovanje z nepremičninami pri GZS, opozorili, da jih je vlada popolnoma spregledala. In nič ne kaže, da bi se v kratkem kar koli spremenilo.
Nepremičninski posredniki lahko trenutno izvajajo vse tiste storitve, ki se lahko izvajajo na daljavo oziroma brez neposrednega stika s potrošnikom. Poleg tega lahko izvajajo vse storitve za stranke, ki so pravne osebe, saj Odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji v ta razmerja ne posega, za Cekin.si pravi direktor Zbornice za poslovanje z nepremičninami Boštjan Udovič.
V čem je težava virtualnih ogledov?
Nepremičninski posredniki lahko torej nudijo vse storitve, a brez neposrednega stika s potrošnikom. Kako torej opravljajo oglede nepremičnin? Le virtualno?
"Težava je ravno v tem, da je praktično edini nujni stik med nepremičninskim posrednikom in potrošnikom tisti, do katerega pride pri ogledu nepremičnine. Če je ogled možno izvesti virtualno, bi se sicer tudi temu lahko izognili, vendar si težko predstavljamo, da bi se lahko potrošnik za nakup ali najem nepremičnine odločil zgolj na podlagi virtualnega ogleda. Poleg tega bi lahko virtualni ogled odprl tudi nekatera druga vprašanja, saj je nepremičninski posrednik strokovnjak, ki mora stranke opozoriti tudi na morebitne napake nepremičnine, kar pa je virtualno včasih težko storiti," nam je pojasnil Udovič.

Ali bi lahko fizične oglede izvajali na način, kot so jih konec aprila opredelili strokovnjaki z NIJZ?
Konec aprila je NIJZ objavil dokument s higienskimi priporočili za izvajanje nepremičninskih poslov med epidemijo. Takrat so zapisali, naj bo neposreden kontakt med izvajalcem storitve in stranko omejen na minimum oziroma zgolj na ogled nepremičnine. Pred ogledom naj se po telefonu preveri zdravstveno stanje stranke, pa tudi oseb, ki morebiti živijo v objektu, ki je predmet ogleda. "Pred odhodom na teren nepremičninski posrednik po telefonu še enkrat preveri, ali je zdravstveno stanje stranke primerno (ali ima znake okužbe dihal, npr. nahod, kašljanje, bolečine v žrelu, povišano temperaturo, motnje okušanja, voha ...), ali živi v gospodinjstvu z nekom, ki ima take znake, je v izolaciji oziroma v karanteni. V primeru pozitivnega odgovora termin za ogled odpove oziroma preloži na kasnejši čas," so takrat zapisali v dokumentu in navedli še napotke za sam potek ogleda nepremičnine.
Vsi so morali upoštevati splošne ukrepe, kot so razkuževanje, medosebna razdalja, uporaba maske in podobno. Ob tem so na NIJZ velik pomen dali zračenju prostorov in omejevanju dotikanja površin. Več si lahko preberete tukaj.
Zakaj takšni ogledi sedaj več niso možni? "Nedvomno bi lahko z upoštevanjem omenjenih higienskih priporočil NIJZ oglede nepremičnin izvajali praktično brez tveganja za prenos okužb. Kolikor nam je znano, so se nepremičninski posredniki teh higienskih priporočil načeloma držali tudi pred razglasitvijo 'jesenske' epidemije. Če bi (zdravstvena) stroka to želela, bi lahko ta priporočila še nekoliko zaostrili in tveganje praktično izničili," sedaj ocenjuje Udovič.
Zbornica je zato že 30. oktobra na obe pristojni ministrstvi naslovila predlog za sprostitev dejavnosti nepremičninskega posredovanja in določitve ukrepov za preprečevanje širjenja okužb, ki so mu priložili tudi oceno tveganja. Pričakovali so, da bodo tako pristojnim pojasnili, da je tveganje za prenos okužb pri dejavnosti nepremičninskega posredovanja izjemno nizko. "Žal pa vsebinskega odgovora na svoj predlog nismo prejeli. Namesto tega smo prejeli nekaj splošnih odgovorov o pomembnosti omejitvenih ukrepov za varovanje javnega zdravja," pojasni Udovič.
Nato se je epidemiološka slika še poslabšala, ukrepi so se dodatno zaostrili. A nepremičninski posredniki se ne dajo in skušajo doseči čim prejšnjo sprostitev svoje dejavnosti. "Že dvakrat letos se je namreč zgodilo, da so prej na vrsto prišle nekatere dejavnosti, ki predstavljajo bistveno večje tveganje za prenos okužb, na nepremičninske posrednike pa pristojni sploh niso pomislili, čeprav je promet z nepremičninami za državljane pogosto izjemno nujen," je za Cekin.si dejal Udovič.

Težave, s katerimi se trenutno soočajo nepremičninski posredniki
Udovič nam je razložil, da se nepremičninski posredniki trenutno soočajo s težavo, da posameznih poslov ne morejo zaključiti. Res je, da lahko večji del svoje storitve opravijo na daljavo oziroma brez neposrednega stika s strankami, a za realizacijo posla je vedno nujen tudi ogled nepremičnine. In prav tu se zalomi. Roko na srce: bi vi kupili nepremičnino, ne da bi si jo ogledali v živo?
Otežena je tudi primopredaja nepremičnin, ki je pogosto za stranke zelo nujna.
Stranke skušajo zaradi omejitev posle izpeljati same
"Veliko težavo predstavlja tudi dejstvo, da sodelovanje nepremičninskega posrednika v prometu z nepremičninami ni nujno. Pogosto se zato stranke odločijo, da bodo zaradi trenutnih omejitev posel izpeljale same. Omejitve pri opravljanju dejavnosti se namreč ne nanašajo na posle, ki jih med seboj izvajajo fizične osebe. To pa po eni strani pomeni, da bodo v poslu deležne bistveno nižje pravne varnosti, hkrati pa bo nepremičninski posrednik ob pričakovani prihodek. Na slabšem je tudi država, saj iz tega posla ne bo deležna prihodka v obliki davka na dodano vrednost. Nenazadnje pa velja omeniti, da se s tem bistveno povečuje tudi tveganje za prenos okužb, saj so potrošniki pri medsebojnih stikih le redko tako dosledni kot strokovnjaki, ki se s tem vsakodnevno preživljajo," opozarja Udovič.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV