Cekin.si
Najemniki

Najem

Bi kupili stanovanje, v katerem so najemniki? Morate vedeti to

Špela Zupan
03. 01. 2024 05.00
0

Ali je najemodajalec dolžan obvestiti najemnika o načrtovani prodaji stanovanja in ali ob prodaji potrebuje njegovo soglasje? Kaj se zgodi z najemno pogodbo? Ali jo lahko novi lastnik stanovanja spremeni in poviša najemnino? Odgovarja odvetnik Žiga Marovt.

Najemodajalec je dolžan obvestiti o načrtovani prodaji stanovanja le v primeru obstoja predkupne pravice najemnika, ki je bodisi pogodbena bodisi zakonita, je pojasnil odvetnik Žiga Marovt. Pogodbena je dogovorjena s pogodbo in tudi obvestilo o nameravani prodaji stanovanja mora biti dano skladno z določili, izrecno zapisanimi v pogodbi, ter s poprejšnjim dogovorom med najemodajalcem in najemnikom. 

Zakonita predkupna pravica je določena v Stanovanjskem zakonu in jo imajo prejšnji imetniki stanovanjske pravice. "Imetnika stanovanjske pravice se je po prejšnji ureditvi v ekonomskem pogledu štelo za lastnika. Po uveljavljanju sprememb so se razmerja spremenila v najemna, pri čemer je zakon posebej določil predkupno pravico takšnih najemnikov. V ostalih vidikih je njihov položaj enak položaju najemnika, zgolj z že omenjeno razliko glede predkupne pravice," je razložil. 

Najemnik ima predkupno pravico, če je pogodbeno dogovorjena, zakonita predkupna pravica pa je predvidena le najemnike, ki so prejšnji lastniki stanovanjske pravice. 
Najemnik ima predkupno pravico, če je pogodbeno dogovorjena, zakonita predkupna pravica pa je predvidena le najemnike, ki so prejšnji lastniki stanovanjske pravice. FOTO: Adobe Stock

Najemnika, ki je prejšnji lastnik stanovanjske pravice, mora najemodajalec obvestiti o nameravani prodaji. Po pošti s povratnico ali z vlogo po sodišču mu mora ponuditi naprodaj stanovanje, ki ga namerava prodati, ter mu sporočiti ceno in druge prodajne pogoje. Če se v 60 dneh od prejema ponudbe ne izjavi, da sprejema ponudbo, lahko lastnik proda stanovanje drugemu, "vendar samo pod enakimi ali za kupca manj ugodnimi pogoji". Lastnik je prodajno pogodbo v roku osmih dni od overitve dolžan tudi predložiti na vpogled najemniku s predkupno pravico. "Kot pomembno velja izpostaviti, da se tudi v primeru prodaje stanovanja predkupnemu upravičencu ne smejo poslabšati pogoji najemnega razmerja," je poudaril. 

Najemna pogodba ostaja v veljavi 

V drugih primerih, kjer najemnik nima predkupne pravice, ni posebej predvideno obvestilo o nameravani prodaji stanovanja. Najemodajalec prav tako ne potrebuje soglasja za prodajo stanovanja, "saj najemnik načeloma s prodajo stanovanja ni z ničemer v slabšem položaju. Najemno razmerje namreč obstaja in se izvršuje še naprej po samem zakonu. Pomembno pa je, da se najemnika obvesti o spremembi lastnika, saj vstopa v že obstoječe najemno razmerje in tako preidejo nanj tudi vse pravice in obveznosti iz najemnega razmerja." 

Obligacijski zakonik in Stanovanjski zakon izrecno določata, da sprememba lastnika stanovanja ne vpliva na obstoječa najemna razmerja – novi lastnik stanovanja postane nov najemodajalec in najemna pogodba ostaja še naprej v veljavi.

Ob morebitni prodaji stanovanja novi lastnik stopi na mesto najemodajalca, tako da potem obstajajo pravice in obveznosti iz najema med njim in najemnikom.
Ob morebitni prodaji stanovanja novi lastnik stopi na mesto najemodajalca, tako da potem obstajajo pravice in obveznosti iz najema med njim in najemnikom.FOTO: Adobe Stock

Sprememba lastništva stanovanja torej ne spreminja samega najemnega razmerja niti višine najemnine. "Novi lastnik je upravičen le do najemnine, kot izhaja iz sklenjene najemne pogodbe, vse dokler traja takšno razmerje. Velja še izpostaviti, da ima pridobitelj pravico do najemnine od prvega naslednjega roka po pridobitvi stanovanja, če ni bilo kako drugače dogovorjeno. Če je prenosnik (stari lastnik, op. a.) prejel najemnino vnaprej, mu jo mora izročiti, in od trenutka, ko je najemnik obveščen o prodaji, sme plačati najemnino samo pridobitelju (novemu lastniku, op. a.)," je obrazložil odvetnik Žiga Marovt. 

Najemniki so torej v primeru prodaje stanovanja varovani in je po zagotovilih odvetnika načeloma odveč njihova skrb, da bi ob morebitni menjavi lastnika nenadoma ostali brez strehe nad glavo. "Vsekakor pa lahko najemodajalec še vedno odpove najemno pogodbo iz odpovednih razlogov in ob spoštovanju odpovednih rokov, določenih v najemni pogodbi. Temu se najemnik ne more izogniti," je opozoril. Po drugi strani pa ima tudi najemnik pravico odpovedati pogodbo, pri čemer mora prav tako spoštovati zakonite odpovedne roke. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 832