Cekin.si
Ljubljana

Nepremičnine

Razkuževanje mora biti strokovno in plačano iz državnih sredstev

STA/M.M.
31. 03. 2020 10.39
2

V Združenju etažnih lastnikov Slovenije so jasni: gre za sanitarne ukrepe v času epidemije. Naj za razkuževanje večstanovanjskih stavb poskrbijo strokovne službe, za izvedbo razkuževanja pa naj se zagotovijo državna sredstva. Celo Eržen iz NIJZ meni, da gre za neprimeren ukrep. Preverite, zakaj.

Združenje etažnih lastnikov Slovenije (ZELS) vlado poziva, naj zagotovi strokovno realizacijo obveznega razkuževanja večstanovanjskih stavb. Kot so izpostavili, teh dolžnosti v tako kritični situaciji, kot je epidemija, ne sme prepuščati upravnikom ali etažnim lastnikom.

Težava tudi zagotavljanje varnosti med razkuževanjem

Mnogi upravniki organizacijsko nimajo ne kadrovskih ne strokovnih kapacitet za dosledno, učinkovito, celovito in varno izvedbo razkuževanja stavb večkrat dnevno, so zapisali v združenju.

Ob tem so izpostavili, da se etažni lastniki, ki so heterogena skupnost v večstanovanjskih stavbah, zaradi prepovedi zbiranja in sestankovanja v trenutni situaciji ne morejo učinkovito in hitro samoorganizirati.

Gre za sanitarne ukrepe v času epidemije

Posamezni etažni lastnik se ne more in skladno z zakonodajo niti ne sme sam v imenu skupnosti odločati o tovrstnih storitvah, še posebej ko gre za posege z zdravju nevarnimi snovmi v skupne prostore z namenom sanitarnih ukrepov, operativni upravniki stavb pa nimajo ustreznega strokovnega znanja s področja sanitarnih ukrepov v primerih epidemij, so zapisali v sporočilu.

Razkuževanje mora biti strokovno in plačano iz državnih sredstev

Vlado med drugim pozivajo, naj za učinkovito in dejansko realizacijo razkuževanja večstanovanjskih stavb zagotovi varno in strokovno izvedbo razkuževanja, časovno usklajeno, strokovno in učinkovito izvedbo po celotni državi. Menijo, da je treba za izvedbo razkuževanja zagotoviti državna sredstva.

Ljubljana
LjubljanaFOTO: Dreamstime

Zaračunavajo visoke zneske

Prav tako mora vlada po oceni združenja zagotoviti cenovne zmernosti izvedbe razkuževanja. Kot so pojasnili, namreč mnogi upravniki za tovrstne storitve najemajo zunanja podjetja, kar storitve občutno podraži, to pa tudi odpira okno za potencialne zlorabe.

V ZELS še opozarjajo, da so na računih rezervnih skladov na voljo različni zneski zbranih sredstev, med katerimi so mnoga sredstva po volji upravnikov vezana v depozitih in so nelikvidna. To povečuje neenoten pristop, ki pa je ključen element za zajezitev epidemije, so še zapisali.

Eržen: To se mi zdi izjemno težko izvedljivo

Celo vršilec dolžnosti direktorja NIJZ Ivan Eržen, ki je sicer epidemiolog, je dejal, da se mu določilo o razkuževanju hodnikov in stopnišč v večstanovanjskih stavbah ne zdi primerno. "To se mi zdi izjemno težko izvedljivo. Veliko bolj primerno se mi zdi ljudi opozoriti, naj se površin, ki jih pogosto prijemajo drugi ljudje, čim manj dotikajo z golimi rokami in si pogosto umivajo roke. Kamor koli gremo, se nečesa dotikamo. Kaže se že težava s pomanjkanjem razkužil pri upraviteljih in pomanjkanjem ljudi, ki bodo to delo lahko opravljali," je opozoril.

Po Erženovih besedah se je treba zavedati, da je po razkuženju površina prvih pet minut res čista, a takoj, ko se je bo nekdo dotaknil z golo roko, bo spet potencialno kužna. "Upam, da bodo ta ukrep, potem ko bodo pretehtali vse argumente, odpravili," je dejal.

Zahteva povzročila nejevoljo številnih

Med prebiranjem odzivov na družbenih omrežjih in komentarjev pod članki, smo zasledili, da so številni zaradi tega ukrepa zelo nejevoljni. 

Opozarjajo na več težav: če bi etažni lastniki čistili sami, se poraja vprašanje, kako varno je to. Če na primer pogledamo, kako so se razkuževanja lotili v slovenski vojski, je običajne državljane upravičeno strah med epidemijo nevarnega virusa stavbo čistiti brez ali s pomanjkljivo zaščitno opremo - na primer tudi brez zaščitne maske. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Če bo to počel upravnik ali čistilni servis, se znova znajdemo pred težavo: cene storitve so zelo visoke, tako da je večina kar šokirana nad zahtevanimi zneski. Kaj se bo zgodilo s tistimi, ki tega denarja ne bodo imeli in storitve ne bodo mogli plačati?

Kako bo poskrbljeno za varnost čistilcev, ki niso strokovno usposobljeni za razkuževanje v času epidemije? Kaj če se bodo okužili in nato raznašali virus iz stavbe v stavbo? Tako bo škoda še večja. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861