Cekin.si
1

Nepremičnine

Slovenski dijaki predstavljajo hiške za 15 tisočakov!

Ma.K.
14. 03. 2022 09.04
0

Slovenija se zadnje desetletje spopada s kroničnim pomanjkanjem bivalnih nepremičnin, močno je ta sektor v zadnjih dveh letih prizadela še inflacija, ki je cene stanovanj pognala v nebo. V teh zahtevnih časih so zato več kot dobrodošle vsakršne ideje, ki bi lahko v prihodnje rešile stanovanjsko problematiko. Ena izmed njih je 'Tiny House' – majhna, minimalistična hiška, za katero bi bilo potrebno odšteti vsega 15 tisoč evrov. In, verjeli ali ne, pri razvoju pomagajo tudi slovenski dijaki!

Zaradi dogajanja na nepremičninskem trgu se slovensko prebivalstvo bodisi iz meseca v mesec vrti v začaranem krogu plačevanja vse višjih najemnin in stroškov bivanja, bodisi odplačuje astronomske vsote stanovanjskega kredita. Inflacija, ki jo je povzročilo močno naraščajoče povpraševanje in nezadostna ponudba v tako rekoč vseh branžah, je že tako drage nepremičnine še dodatno pognala v nebo. V zadnjih šestih letih so se denimo rabljena stanovanja v Sloveniji podražila za več kot 40 odstotkov, samo v Ljubljani pa so cene nepremičnin v zadnjem letu narasle za skoraj 11 odstotkov. 

Ste že slišali za 'Tiny House'?

Delovna mesta so praviloma centralizirana v mestih ali njihovi bližnji okolici, zato bi večina rada stanovala v največ 45 minut oddaljenem radiusu, a to žal ni mogoče. Za to nista krivi samo visoka cena nepremičnin ter inflacija, temveč tudi prostorski načrti in drugačen koncept gradnje v preteklosti. Včasih je bila velikost stanovanja namreč eden izmed ključnih odločevalcev za nakup nepremičnine, danes pa v svetu na področju reševanja stanovanjskih problemov že vse bolj prevladuje minimalizem, ki se že uveljavlja tudi pri nas. Poseben fenomen na tem področju so tako imenovane 'Tiny House' oziroma 'mini hiške' – gibanje, ki prihaja iz Amerike, namen pa je v ospredje postaviti majhne, estetsko dovršene, ekonomične ter okolju prijazne nepremičnine, ki so usmerjene v potrebe skupnosti. 

Tiny House oziroma 'mini hiška' meri 25 kvadratnih metrov, za njeno izgradnjo in opremo pa imajo dijaki na voljo 15 tisoč evrov.
Tiny House oziroma 'mini hiška' meri 25 kvadratnih metrov, za njeno izgradnjo in opremo pa imajo dijaki na voljo 15 tisoč evrov. FOTO: Arhiv naročnika

Ideje za mini hiške snujejo tudi slovenski srednješolci

'Tiny House' spreminja vrednote ter življenjski slog in vsekakor gre za nekaj, na kar bomo stavili v prihodnosti. Na Srednji ekonomski šoli Ljubljana so prepoznali  pomen tega gibanja za razvoj idej ter znanj, zato dijaki drugih letnikov pri predmetu Kreativnost in Makerspace že nekaj let izdelujejo vsak svojo 'Tiny House' oziroma majhno hiško, ki v naravni velikosti obsega vsega 25 kvadratnih metrov, sami pa jo ustvarjajo v pomanjšanem merilu. Za izgradnjo imajo na voljo le 15 tisoč evrov, ki jih morajo smotrno razporediti na celoten projekt, vključno z notranjo opremo. Pri tem imajo v prostorih šole na voljo vso najsodobnejšo opremo: posebne mize za načrtovanje, dva 3D tiskalnika, lego robote, lego kocke, Ollo slušalke, računalnike, LCD zaslon, različna orodja in materiale, s katerimi se učijo hitrega izdelovanja prototipov.

Ideja projekta je spodbuditev kreativnega razmišljanja in snovanja povsem realnih idej. Da bi prišli do dobrih rezultatov, se moramo najprej odučiti stare miselnosti in starega načina reševanja problemov. To pa ni vedno najbolj lahko, pojasnjuje mentorica projekta Zdenka Sušec in dodaja, da tukaj na pomoč priskočijo mentorji, ki skupaj z dijaki vstopijo v proces ustvarjanja novega znanja in pridobivanja novih veščin. Znanje namreč ni samo v učbenikih in če naučenega ne znamo uporabiti v vsakdanjem življenju, od tovrstnega nabiranja izkušenj ni pretirane koristi. Na Srednji ekonomski šoli se tega izjemno dobro zavedajo, zato so pred leti v prostorih šolske knjižnice odprli dodatne prostore, v katerih dijaki spoznavajo in v praksi uporabljajo metodologijo Design thinking oziroma metodo dizajnerskega reševanja problemov. Gre za zelo pomemben proces učenja, pri katerem dijaki v skupinah ustvarjajo številne nove zamisli in razvijajo prve poslovne ideje, ki jih nato predstavijo na šolskem podjetniškem tekmovanju ali pa se udeležijo državnih podjetniških tekmovanj za mlade. 

Dijaki na Srednji ekonomski šoli Ljubljana imajo za praktični pouk na voljo posebne prostore z najsodobnejšo opremo, tako da lahko odlično izrazijo svojo kreativnost.
Dijaki na Srednji ekonomski šoli Ljubljana imajo za praktični pouk na voljo posebne prostore z najsodobnejšo opremo, tako da lahko odlično izrazijo svojo kreativnost. FOTO: Arhiv naročnika

Srednja šola, ki spodbuja kreativnost in nabiranje praktičnih znanj

Metodologija Design thinking je v svetu zelo priznana in razširjena metoda za reševanje problemov na dizajnerski način. Razvili so jo na Univerzi Stanford v ZDA, danes pa je močno razširjena v globalnem svetu podjetništva. Bistvo metode je, da je osredotočena na uporabnika in njegove probleme. Dijaki se pri procesu design thinkinga učijo tudi empatije in se urijo v intervjuju z uporabnikom. Samo na tak način pridemo do kreativnih idej in odličnih rezultatov, pojasnjuje mentorica projekta 'Tiny House' na Srednji ekonomski šoli Ljubljana ter poudarja, da jo na njihovi šoli v učni načrt uspešno vključujejo že vse od leta 2011, ko so kot prvi v Sloveniji pričeli z njenim uvajanjem. 

Srednja ekonomska šola Ljubljana, Roška, je šola z dolgoletno tradicijo sodobne usmeritve. Dijake učijo pametnega sprejemanja odločitev ter kreiranja in soustvarjanja lastnega življenja ob zavedanju, da se sanje nikoli ne uresničijo same od sebe, temveč se je potrebno zanje se učiti z glavo, srcem in rokami. Velik poudarek zato namenjajo praktičnemu izobraževanju, saj se zavedajo pomena pridobivanja uporabnih znanj. Njihovi dijaki vsako leto uporabne poslovne izkušnje ter veščine nabirajo tudi na izmenjavah in praksah v tijini, udeležujejo se mednarodnih tekmovanj in raznih taborov ter ekskurzij, skozi katere se izoblikujejo za nadaljnje karierno udejstvovanje. 

Prava izbira za bodoče influencerje

Vsekakor gre za srednjo šolo, ki zna najbolje izkoristiti posameznikove potenciale in jih razvijati v smeri njegovih interesov. Navsezadnje so prava izbira za vse mlade, ki si želijo vstopiti v svet priljubljenega influencerstva influencerstva, v katerem je za uspeh potrebne ogromno inovativnosti ter podjetniške naravnanosti. Tudi v prihajajočem šolskem letu bodo zato veseli novih dijakov z različnih vetrov, saj vedo, da prav vsak mladostnik v sebi nosi veliko mero inovativnosti, ustvarjalnosti in sposobnosti, ki jih znajo njihovi učitelji odlično odkrivati, jih pomagati izpopolnjevati ter spremljati in podpirati vse do želenega poklicnega uspeha.  

Sponzorirana objava

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861