Javni stanovanjski sklad Mestne občine Ljubljana je zaključil 17. javni razpis za dodelitev neprofitnih stanovanj v najem. Na razpolago so imeli le okoli 250 neprofitnih najemnih stanovanj, vlog pa je bilo kar 3129.
Stanovanja bodo predvidoma vseljiva konec leta 2017, 2018 in 2019. Nahajajo pa se na različnih lokacijah območja Mestne občine Ljubljana in Občine Vrhnika.
Ste med izbranimi? Preverite TUKAJ.
Kako je potekala izbira primernih kandidatov?
JSS MOL v zadnjih letih objavlja javne razpise za oddajo stanovanj v najem na približno dve leti. Tako je za pričakovati, da bo naslednji razpis objavljen v letu 2018.
Iz javnega stanovanjskega sklada so za Cekin.si sporočili, da so vsako vlogo skrbno in individualno obdelali. Pri tem so pozorni tudi na morebitne neresnične navedbe.
In kaj storijo, če naletijo na navedbo, za katero sumijo, da bi bila lahko netočna? Odgovarjajo, da jo v okviru njihovih pristojnosti in zmožnosti preverijo. "Prav tako se morebitne neresnične navedbe preverjajo ob ogledih na terenu. Netočnosti zaznane na terenu preverimo s poizvedbami pri upravnikih, s pogovori s sosedi, prosilci samimi in podobno," so razložili.
Ali so pri tokratnem razpisu odkrili in posledično izločili katero vlogo, ki je temeljila na neresničnih podatkih? "V okviru 17. javnega razpisa nismo naleteli na navajanje neresničnih podatkov, ki bi bili podlaga za izločitev vloge iz razloga neresničnih podatkov," je odgovoril direktor Sašo Rink.

Ko enkrat upravičenec podpiše pogodbo in se vseli v stanovanje, ali sploh še preverjaje njegovo materialno stanje in razmere?
"Glede na dejstvo, da od samega uspeha na razpisu in do dodelitve stanovanja v najem, mine žal kar nekaj časa, pred samo dodelitvijo preverimo, ali prosilec še izpolnjuje osnovne pogoje za pridobitev neprofitnega stanovanja v najem, ki jih opredeljuje Pravilnik o dodeljevanju neprofitnih stanovanj v najem," pravijo na stanovanjskem skladu.
In tako lahko živijo v neprofitnem stanovanju in plačujejo neprofitno najemnino, čeprav so se njihove gmotne razmere popravile oz. več kot dobro popravile? Na to so nam odgovorili, da ne, saj Stanovanjski zakon določa, da ima najemodajalec pravico vsakih pet let od najemnikov zahtevati predložitev dokazil o izpolnjevanju pogojev za pridobitev neprofitnega stanovanja, ki jih opredeljuje Pravilnik.
Isti člen določa, da če najemnik ni več upravičen do neprofitnega stanovanja, se najemna pogodba lahko spremeni v najemno pogodbo za tržno stanovanje, so poudarili.
Pravilnik med pogoji za pridobitev neprofitnega stanovanja v najem izrecno navaja, da prosilec ali kdo izmed članov gospodinjstva ni lastnik drugega premoženja, ki presega 40 odstotkov vrednosti primernega stanovanja, zato lahko najemodajalec v skladu z mnenjem ministrstva za okolje in prostor preverja tudi premoženjsko stanje najemnika in oseb, vpisanih v najemno pogodbo.
Iz tega izhaja, da ljubljanski stanovanjski sklad vsakih pet let preverja najemnike. V primeru, da najemnik presega dohodkovni in oz. ali premoženjski cenzus, najemnino iz neprofitne spremeni v tržno.
Za službena stanovanja in v primerih, ko najemnik in uporabniki neprofitnega najemnega stanovanja ne izpolnjujejo dohodkovnega pogoja za upravičenost do neprofitnega najemnega stanovanja, se določi tržna najemnina v višini 7 evrov/m2 stanovanjske površine, ki se uporablja za izračun neprofitne najemnine.
Tržna najemnina na m2 glede na uvrstitev v premoženjski razred znaša mesečno:
Premoženjski razred | % vrednosti primernega stanovanja* | Tržna najemnina/m2 v EUR |
1 | nad 40% – 100% | 4,4 |
2 | nad 100% – 130% | 5,5 |
3 | več kot 130% | 7,0 |
Opomba: * Pravilnik o dodeljevanju neprofitnih stanovanj v najem
Če dohodki najemnika in uporabnikov neprofitnega stanovanja presegajo predpisan dohodkovni cenzus za upravičenost do neprofitnega najemnega stanovanja in hkrati sodijo v 3. premoženjski razred, se, upoštevaje sklenjeno najemno pogodbo, določi tržna najemnina v višini 9 evrov/m2 stanovanjske površine, ki se uporablja za izračun neprofitne najemnine.
Ogromno je kritik, da ljudje do neprofitnih stanovanj prihajajo s pomočjo prevar in laži. Kako odgovarjajo na te kritike?
"Kot že zapisano, veliko truda vložimo v to, da do prevar ne bi prihajalo ter se trudimo, da se reši stanovanjske probleme prosilcev, ki so do najema neprofitnih stanovanja resnično upravičeni. Lahko trdimo, da smo pri preverbah uspešni. Obstajajo pa primeri, ko sami ugotovimo, da prosilec biva v izredno dobrih stanovanjskih pogojih oziroma družina uporablja izredno dober vozni park, po preverbah pa ugotovimo, da ne nepremičnina ne vozila niso v njegovi lasti, tako da ne predstavljajo ovir za pridobitev neprofitnega stanovanja v najem," so nam odgovorili.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV