Leta 2014 je Indija postala največji izvoznik govejega mesa na svetu; tako je prehitela Brazilijo in Avstralijo, do sedaj bolj uveljavljeni izvoznici te vrste mesa. To kažejo podatki ameriškega ministrstva za kmetijstvo. Podatek je zanimiv, ker je krava v Indiji sveta žival, ki se ne sme znajti na krožniku.
A kot pojasnjuje CNN, gre pravzaprav za meso vodnega bivola, ki ga ameriško ministrstvo klasificira kot goveje meso. Največ ga Indijci prodajo v države Azije in Srednjega vzhoda, v Vietnam, Malezijo, na Kitajsko, v Egipt in Savdsko Arabijo.
95-odstotkov večji razpoložljivi dohodek
Raziskava Euromonitorja International sicer razkriva, da se govedina čedalje pogosteje znajde tudi na krožnikih Indijcev. Razlog: religija ima manjšo moč, ljudje lahko zapravljajo več denarja. Od leta 2009 se je razpoložljivi dohodek gospodinjstev v tej državi povečal za kar 95 odstotkov, od takrat se je prodaja mesa podvojila. Najbolj se je povečala prodaja piščančjega, govejega in jagnečjega mesa.
Kar ni pozitivno, opozarjajo okoljevarstveniki. Preintenzivna živinoreja je za okolje obremenjujoča. V Indiji je bila dolgo močna kultura vegetarijanstva. Če bomo povsod po svetu začeli jesti toliko mesa, kot ga pojemo v Evropi in ZDA, bo to imelo posledice za okolje, pravijo. Dr. Richard Oppenlader in dr. Kirk R. Smith z Univerze Berkeley celo trdita, da je preintenzivna živinoreja trenutno eden glavnih onesnaževalcev, saj v ozračje izpušča največje količine metana, plina, ki povzroča globalno segrevanje.
Kot kažejo ameriški podatki, je sicer izvoz govedine oziroma mesa vodnega bivola v Indiji bilo lansko leto prvič večje od izvoza basmatega riža, drugega pomembnega indijskega izvoznega artikla.
Komentarji (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV