Cekin.si
bonton obnasanja na smuciscu

Novice

Bonton obnašanja na smučišču – ga poznate?

Cekin.si
19. 10. 2022 08.00
0

Smučanje je priljubljena zimska športna aktivnost, zato je popolnoma logično, da je na smučiščih čedalje več smučarjev in deskarjev na snegu. Za varnost vseh na smučišču je še kako pomembno upoštevati bonton obnašanja. Pa ga resnično poznate?

Smučanje velja za zimski šport, ki je namenjen zabavi, rekreaciji in sprostitvi. Zato se nikakor ne bi smelo dogajati, da se dan zaključi z neprijetno poškodbo, ki nas priklene na opornico, posteljo ali celo invalidski voziček.

Bonton na smučišču – ali poznate 10 smučarskih pravil FIS?

Za večjo varnost smučarjev na smučiščih že od leta 1967 veljajo enotna smučarska pravila FIS, ki predpisujejo bonton in ravnanje na smučišču. Na žalost pa le malokdo ve, da takšna pravila sploh obstajajo. 

Bonton na smučišču
Bonton na smučiščuFOTO: Arhiv naročnika

Zato je prav, da jih na tem mestu izpostavimo, na slovenskih smučiščih pa jih boste opazili v ilustracijah Mikija Musterja:

1. Obzirnost do drugega: Smučar se mora vesti tako, da ne ogroža ali poškoduje drugega.
2. Smučarsko znanje: Smučar ne sme voziti na pamet. Svojo hitrost in način vožnje mora prilagoditi svojemu znanju, terenu, snežnim in vremenskim razmeram ter gostoti smučajočih.
3. Izbira smučine: Smučar, ki prihaja od zadaj, mora smer vožnje izbrati tako, da ne ogroža smučarjev pred seboj.
4. Prehitevanje: Smučar lahko poljubno prehiteva, vendar na dovolj veliki razdalji, da ima prehitevani dovolj prostora za smučanje.
5. V smuk – nadaljevanje: Smučar, ki želi zapeljati na smučišče, se ustaviti na smučišču ter nato spet nadaljevati s smučanjem, mora pogledati navzdol in navzgor, če je varno zanj in za druge.
6. Ustavljanje: Smučar se ne sme ustavljati na ozkih in nepreglednih delih smučišča, razen v sili. Če smučar na takšnem delu pade, naj se čim prej umakne.
7. Vzpenjanjesestopanje: Smučar sme za vzpenjanje in sestopanje uporabiti le rob smučišča.
8. Upoštevanje označb: Smučar se mora naučiti in spoštovati signalne oznake in oznake na smučiščih.
9. Pomoč pri nesreči: Pri nesrečah je smučar dolžan po svojih močeh pomagati ponesrečencu.
10. Dolžnost legitimiranja: Smučar kot udeleženec ali priča, odgovoren ali ne, se mora pri nesreči legitimirati.

Posledice neupoštevanja smučarskega bontona

Nesreča na smučiščih nikoli ne počiva. Nanjo vplivajo dejavniki, kot npr. lastnosti smučarske proge, vremenske razmere, snežna podlaga, smučarska oprema in smučarsko znanje. 

Pogosto pa so nesreče tudi posledica neupoštevanja smučarskega bontona oz. FIS mednarodnih pravil ravnanja na smučeh.

Vzroki za nesreče na smučiščih so vedno zabeleženi v zapisnikih, ki jih v primeru nesreče zabeležijo nadzorniki na smučiščih oz. policisti. In iz njih je mogoče razbrati, da se kar 50 odstotkov nesreč zgodi kot posledica lastne krivde smučarja.

Nesreča na smučišču
Nesreča na smučiščuFOTO: Arhiv naročnika

Če je rezultat takšnih nesrečnih situacij zgolj udarec, potem smo lahko veseli. Na žalost pa se nesreče na smučiščih pogosto izidejo s hujšimi posledicami. Zelo pogosti so močni udarci v glavo, razni zlomi kosti, izpahi rame, poškodbe kolena in še mnogo drugega.

Torej smo smučarji tisti, ki lahko v največji meri poskrbimo za svojo varnost na smučišču – najlažje z upoštevanjem smučarskega bontona.

Zakaj je pomembno, da spoštujemo smučarski bonton?

Si predstavljate, da bi po cesti vozili brez prometnih znakov in neupoštevanja cestnoprometnih pravil? Enako situacijo si lahko zamislite tudi na smučišču, s tem da je v tem primeru verjetnost za nesreče še večja, saj smučarji vozijo vsak v svoji smučini. K temu pa je potrebno dodati še tehnologijo smuči, ki je do danes izjemno napredovala.

Smuči s poudarjenim stranskim lokom so bile prava tehnološka iznajdba, ki je dobesedno preplavila svet. Čeprav smučarji z njimi izpeljujejo zavoje veliko hitreje, jih je v mnogih situacijah težje obvladovati. A vzroka za nesreče nikakor ne gre pripisovati le smučarski opremi in drugim zunanjim dejavnikom.

Pravila na smučišču
Pravila na smučiščuFOTO: Arhiv naročnika

Tako kot na cesti in drugod moramo biti previdni tudi na smučišču in upoštevati pravila smučarskega bontona. S tem ne bomo poskrbeli zgolj za lastno varnost, ampak tudi za varnost drugih smučarjev, hkrati pa se bomo izognili temu, da bi nas kršenje pravil prikrajšalo za užitke na belih strminah. 

Zavedati se moramo, da če bomo pravila upoštevali vsi na smučišču, bo naša smuka veliko bolj brezskrbna in sproščena, vijuganje po belih strminah pa pravi užitek.

Za varnost na smučeh smo odgovorni sami

Preden letos prvič stopimo na smuči, je prav, da se vsi zamislimo in se potrudimo po svojih najboljših močeh poskrbeti za svojo lastno varnost in varnost drugih smučarjev. 

Poskrbimo za ustrezno in servisirano smučarsko opremo, kot so smuči, palice, smučarski čevlji, smučarska čelada in očala, torba za smuči in drugi dodatki. Veliko pa bomo storili že s tem, da se na smučišču držimo smučarskega bontona.

Sponzorirana vsebina. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861