Cekin.si
Kraljica Elizabeta II. in princ William

Novice

Ali je pokojna kraljica res skrila del premoženja?

M.M.
18. 10. 2022 04.45
0

Tako je pokojna britanska kraljica svoje zasebno bogastvo skrivala pred javnostjo in delnice kupovala prek fiktivnega podjetja.

Če ne bodo odgovorili na zahtevo sodišča in ne bodo razkrili dokumentov, ki bi dokazovali, kako je pokojna kraljica Elizabeta II. skrivala del svojega zasebnega bogastva pred javnostjo, bi lahko nekatere ministre doleteli sodni postopki.

Britanski komisar za informiranje je namreč zagrozil s pravnim postopkom proti posameznikom iz britanskega ministrstva za gospodarstvo, energijo in industrijsko strategijo, ki je dve leti zavračalo zahtevo po predaji dokumentov, ki bi lahko razkrili, kako je pokojna kraljica Elizabeta II. skrila nekaj svojega zasebnega bogastva, tako da javnost o tem ni nič vedela.

Zdaj imajo čas do konca oktobra, da odgovorijo na zahtevo ali pa bodo soočeni s pravnim postopkom. Poznavalci pravijo, da bi dokumenti lahko podrobno opisali, kako je pokojna kraljica uporabila tajno finančno sredstvo, da je pred javnostjo skrila deleže v podjetjih, ki jih je imela v lasti.

Pravega obsega njenega osebnega bogastva, pa tudi obsega njenih naložb, nista bila nikoli razkrita v javnosti. A ugibanja so, da gre za stotine milijonov funtov. Še lani je britanski spletni The Guardian razkril, kako je kraljica uspešno lobirala pri vladi, da bi spremenila predlagano zakonodajo, da bi preprečila razkritje svojih delnic javnosti.

Gre za lobiranje iz 70. let, po katerem je vlada ustanovila Bank of England Nominees, ki je, kot se je izkazalo, več kot tri desetletja tajila kraljičine zasebne posesti in naložbe. The Guardian je prišel v posest dokumentov, ki kažejo, da bi lahko tudi drugi člani kraljeve družine izkoristili isto podjetje za skrivanje svojih naložb, za zdaj pa ni znano, za koga točno gre in za kakšne deleže gre.

Leta 2011 je bil v spremenjen zakon vnesen poseben amandma, da bi se izognili situaciji, ko bi lahko podatki o lastništvu določenih delnic članov kraljeve družine postali javni. Podjetje, ki ga vodijo visoki posamezniki Bank of England, je bilo ustanovljeno leta 1977 za zaščito kraljevih naložb.

Direktorji te fiktivne družbe, ki so jo pred petimi leti zaprli, so morali vladi pošiljati letna poročila s seznamom tistih, ki imajo vrednostne papirje in kakšna je skupna vrednost teh papirjev. A to se ni zgodilo. 

Vsi ljubitelji britanske monarhije na VOYO ne spreglejte številnih dokumentarnih filmov, ki sledijo eni najbolj slavnih družin na svetu. Med drugim so vam na voljo tudi trije dokumentarci o kraljici: Kronanje, Kraljica sveta in Kraljica: Pogled od blizu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 856