Charlie Munger, splošno znan kot poslovni partner Warrena Buffetta pri Berkshire Hathaway, se je v svojem izjemno dolgem življenju (rojen je namreč 1. januarja 1924, umrl pa je 28. novembra 2023) spopadal s številnimi izzivi. Njegova življenjska zgodba je polna vzponov in padcev, hudih tragedij in izgub, veliko bolečine, a tudi vztrajnosti. Prav zaradi slednje je ta ameriški poslovnež postal eden najuspešnejših vlagateljev svojega časa, ki je velikodušno predajal svoje znanje naslednjim generacijam.
Pred partnerstvom z Buffettom je delal kot odvetnik
Leta 1943 je zapustil fakulteto in se pridružil ameriški vojski. Čeprav ni imel univerzitetne diplome, ga je odločnost pripeljala do tega, da je postal častnik. Izučil se je za meteorologa, čemur je sledila selitev na Aljasko. Njegova pot je nadalje vključevala podiplomske študije, ki so ga sčasoma pripeljali do sprejema na univerzo Harvard, kjer je doštudiral pravo.
Kariero je začel v odvetniški pisarni "Wright & Garrett", kjer je zaslužil takratnih 3300 dolarjev na leto.
Leta 1953, pri rosnih 29 letih, pa se je Mungerjevo življenje spremenilo.
Njegov osemletni zakon se je končal z ločitvijo, kar je bila v tistem času družbena stigma in prva od mnogih ovir, s katerimi se je spopadel na svoji karierni poti. Ločitev ga je pustila v hudi finančni stiski, njegova žena pa je prejela večino njunega premoženja, vključno z domom. Sam je živel v izjemno slabih življenjskih razmerah. Odločen, da si povrne finančno stabilnost, se je Munger posvetil delu. Delal je dolge ure, da bi si opomogel od finančne izgube.

Sledile so nove preizkušnje
Leto dni po ločitvi se je milijarder spoprijel z uničujočim udarcem, ko so njegovemu 8-letnemu sinu Teddyju diagnosticirali levkemijo. V obdobju življenja brez zdravstvenega zavarovanja in učinkovitega zdravljenja bolezni je Munger prevzel zdravstvene stroške, medtem ko se je spopadal s čustveno stisko zaradi sinove bolezni.
Mungerjev prijatelj Rick Guerin se spominja srce parajočih trenutkov, ki jih je Charlie preživel v bolnišnici s Teddyjem, pa tudi njegovih osamljenih sprehodov po Pasadeni v Kaliforniji.
Guerin pravi, da je bil Charlie preobremenjen z žalostjo
Na žalost je Teddy, star komaj devet let, umrl, kar je Mungerja popolnoma uničilo. Takrat je bil star le 31 let. Vendar se ni hotel predati obupu.
Odločil se je, da gre naprej
"Zavist, zamera, maščevanje in samopomilovanje so destruktivni načini razmišljanja," je nekoč dejal Munger in dodal: "Samopomilovanje se približa paranoji ... Vsaka nesreča v življenju je priložnost, da se dobro obnašaš in učiš. Ne pogrezni se v samopomilovanje, udarec izkoristi konstruktivno."
Munger je nato pri 52 letih dobil sivo mreno, po neuspeli operaciji pa je oslepel na eno oko. Kljub bolečini in izgubi vida je njegov neukrotljivi duh spet zmagal. Naučil se je Braillove pisave in s tem pokazal svojo odločenost prilagajanja in učenja ne glede na okoliščine.
Njegova pot je bila zaznamovana z osebnimi tragedijami in poklicnimi neuspehi. Je popolno nasprotje vseh zgodb o uspešnih multimilijarderjih, ki so z lahkoto uspeli.
Njegova sposobnost, da zdrži vse te stiske in jih spremeni v izkušnje, je močan opomin za vsakogar, kako močan in odporen je lahko človek. Njegov pristop k sprejemanju neuspeha kot običajnega dela življenja in učenja iz njega, namesto da bi se potopil v žalost in samopomilovanje, ponazarja njegovo pragmatično in vzdržljivo miselnost.
Vir: Telegraf Biznis
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV