Donald Trump je bil od nekdaj kontroverzen – že pred predsedniškim mandatom je bil znan po vsem svetu, tudi zaradi svoje zabavljaške narave, obogatel pa je z nepremičninskimi posli. A teh ni začel on, temveč že njegov oče Fred Trump. In to zelo uspešno.
Fred Trump je namreč zgradil stabilno in finančno močno družinsko podjetje. V gradbeni posel je vstopil v pomembnem obdobju ameriške zgodovine, med New Dealom predsednika Franklina D. Roosevelta, katerega namen je bil spodbuditi gradnjo stanovanj s cenovno ugodnimi posojili in vladno podporo. Fred Trump je izkoristil te priložnosti in si nabral precej bogastva. Eden njegovih največjih dosežkov je bila pridobitev posojila v višini 26 milijonov dolarjev pri Zvezni stanovanjski upravi (FHA) leta 1949 za financiranje gradnje stanovanjskih kompleksov Shore Haven in Beach Haven v Brooklynu v New Yorku. V tistem času je bilo to ogromno denarja, sedaj glede na standarde "le" skromnih 24,4 milijona evrov.
Bogastvo gradil za družino

Fred Trump je bil kot lepilo – družino je močno držal skupaj in delal je le zanjo. Uporabil je premetene metode, da bi zagotovil finančno blaginjo svojih otrok, vključno z mladim Donaldom. Prek svoje korporacije je pridobil zemljo, ustanovil sklade s svojimi otroki kot upravičenci in jim dodelil zemljo. To je ustvarilo dosleden tok dohodka za njegove potomce, poroča spletna stran Biznis Telegraf.
Fred je kupil Steeplechase Park v polotoški soseski Coney Island 1. julija 1965 za 2,3 milijona dolarjev (danes je to 2,2 milijona evrov) z načrti za razvoj luksuznih stanovanj. Donald Trump se je družinskemu podjetju pridružil leta 1968, kar je pomenilo ključni trenutek v procesu prenosa premoženja. Leta 1972 sta oče in sin ustanovila partnerstvo, da bi zagotovila 8 milijonov dolarjev (danes je to 7,5 milijona evrov) posojila za gradnjo Prospekta Taueraa. Kljub veliki vpletenosti Freda Trumpa v projekt je bil Donald tisti, ki je požel večino dobička, vključno s honorarji za svetovanje, provizijami za upravljanje in prihodki najemnikov.
Kako je Donald zablestel?

Donald Trump je postajal pomembno ime v svetu nepremičnin, njegovo premoženje je naglo naraščalo. In ni šlo le za prenos bogastva z očeta na sina, temveč je slednji služil tudi sam. Ko je dopolnil 30 let, je imel pod palcem že 9 milijonov dolarjev, kar je danes 8,5 milijona evrov.
Do leta 1976 je po nekaterih ocenah njegova neto vrednost znašala 200 milijonov dolarjev (danes je to 188 milijonov evrov). Trump je postal predsednik Trumpove organizacije. Imel je visoko plačo, oče pa ga je zalagal s posojili.
Leta 1979 je Trump prejel 3 milijone dolarjev (danes je to 2,8 milijona evrov) posojila od očetovih podjetij, ki je bilo strukturirano tako, da mu je omogočilo, da zadrži sredstva za nedoločen čas. Posojila so se pomnožila, ko se je Donald Trump lotil svojega prvega projekta na Manhattnu in med letoma 1979 in 1980 preoblikoval hotel Commodore v Grand Hyatt.
Trumpova pot v nepremičninski industriji je v osemdesetih letih ostala stabilna. Zaznamovali so ga odmevni prevzemi. Fred Trump je uporabljal različne tehnike za prenos bogastva na svoje potomce, vključno z nakupom deležev v nepremičninskih poslih svojega sina in njihovo prodajo z izgubo.
Ko se je zdravje Freda Trumpa v zgodnjih devetdesetih letih prejšnjega stoletja poslabšalo, se je odločil, da bo preostalo bogastvo prenesel na svoje otroke, pri čemer se je spretno izmikal davkom na nepremičnine. Do leta 1999 je vsak od njegovih otrok iz teh zapletenih shem prenosa premoženja zaslužil 2,2 milijona dolarjev na leto, kar je malo več kot dva milijona evrov.
Po smrti Freda Trumpa leta 1999 je njegovo premoženje prešlo v roke njegovih otrok, kar je utrdilo njegovo trajno zapuščino. Leta 2004 so prodali portfelj nepremičninskemu vlagatelju v New Yorku za 700 milijonov dolarjev, kar je 658 milijonov evrov.
Vir: Biznis Telegraf
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV