Cekin.si
Princ William, Kate in otroci

Novice

Danes so princese, marsikdo pa ne ve, kaj so počele pred tem

M.M.
07. 10. 2024 04.27
1

Nekatere najbolj znane evropske princese in kraljice so zaključile prestižne študije in dosegle vidne poklicne dosežke, a so morale s prevzemom kraljevih naslovov vse skupaj opustiti. Preverite, kaj so študirale in kje so delale.

Od belgijske kraljice Mathilde, ki je psihologinja, do nizozemske kraljice Maxime, ki je bila na visokih položajih v bankah, predstavljamo pregled poklicev članic evropskih kraljevih družin in tudi njihovih kariernih dosežkov pred nastopom kraljevih dolžnosti. 

Kate Middleton, valižanska princesa

Kate Middleton je obiskala Windsor Family Hub.
Kate Middleton je obiskala Windsor Family Hub.FOTO: Profimedia

Kate Middleton je srednjo šolo zaključila z odliko, tako da se je lahko vpisala na prestižno univerzo St. Andrews, kjer je leta 2005 diplomirala iz umetnostne zgodovine.

Posledično je Kate prek družinskega podjetja Party Pieces poskušala ustanoviti lastno podjetje z otroškimi oblačili, a ga je morala zaradi finančnih razlogov opustiti.

Leto kasneje, 2006, je dobila mesto vodje nabave v podjetju Jigsaw, ki je v lasti družinskih prijateljev Johna in Belle Robinson. Po manj kot letu dni je pustila službo z obrazložitvijo, da bo poskušala zgraditi kariero profesionalne fotografinje.

Govorilo se je, da bo prevzela mesto pomočnice kraljevega fotografa Maria Testina v New Yorku, a se je odločila, da bo fotografirala najnovejšo kolekcijo za spletno stran Party Pieces. Takrat so se omenjali njeni različni angažmaji pri oblikovanju katalogov, produkciji in marketingu. Kate sicer zavidljive kariere pred poroko ni uresničila, tako kot na primer druge evropske princese. 

Odkar se je poročila s princem Williamom, usklajuje dolžnosti pojavljanja v javnosti, dela v humanitarnih organizacijah in vzgaja njune tri otroke, Georgea, Charlotte in Louisa.

Princesa Charlotte, Kate Middleton, princ William, princ George
Princesa Charlotte, Kate Middleton, princ William, princ GeorgeFOTO: Profimedia

Sophie Wessex

Princ Edward in žena Sophie
Princ Edward in žena SophieFOTO: Miro Majcen

Pokojni kraljici Elizabeti II. je bila že od nekdaj še posebej všeč soproga princa Edwarda, govorilo se je, da je bila navdušena nad dejstvom, da je dekle z zavidljivo poklicno kariero, doseženo pred poroko.

Po izobrazbi za tajnico je Sophie Rhys Jones začela kariero v odnosih z javnostmi in delala za podjetja, kot so Capital Radio, The Quentin Bell Organisation in MacLaurin Communications & Media.

Leta 1996 se je podala v podjetniške vode in s poslovnim partnerjem Murrayjem Harkinom ustanovila agencijo RJH Public Relations, delo pa nadaljevala tudi po poroki s princem Edwardom.

Vse pa se je zapletlo po indiskretnem poslovnem pogovoru, ki ga je imela Sophie z 'bližnjevzhodnjakom', za katerega je verjela, da je potencialni piarovec, v resnici pa je bil tajni novinar za News of the World.

Ko je v londonskem hotelu klepetala o znanih ljudeh, ki jih je poznala, v upanju, da bo dobila 240.000 funtov vredno pogodbo na leto, je omenjala tudi kraljico. Glede na te indiskrecije je zmanjšala svoje komercialno delo in leta 2002 prevzela polno zaposlene kraljeve dolžnosti.

Princ Edward z ženo Sophie
Princ Edward z ženo Sophie FOTO: Reuters

Princesa Beatrice

Princesa Beatrice
Princesa BeatriceFOTO: AP

Starejša hči princa Andrewa je leta 2011 diplomirala iz zgodovine in zgodovine idej na Goldsmiths College v Londonu.

Glede na njen življenjepis na poslovni spletni strani LinkedIn je Beatrice po končani univerzi med septembrom 2011 in januarjem 2012 delala kot "raziskovalna sodelavka" za materino dobrodelno organizacijo Children In Crisis. Februarja 2012 se je preselila v investicijsko družbo Cabot Square Capital, vendar je 16 mesecev pozneje podala odpoved.

Svojo naslednjo službo kot "mednarodni produkcijski analitik" pri Sony Pictures je sprejela januarja 2014. Toda po enem letu je pustila službo, s katero je zaslužila 19.500 funtov na leto. Predstavniki kraljeve palače so kasneje povedali, da "raziskuje svoje karierne možnosti", a to ji ni preprečilo, da ne bi uživala v nizu luksuznih počitnic.

Med decembrom 2014 in decembrom 2015 je princesa, ki ne prejema nobenih državnih sredstev, opravila 18 potovanj v tujino, vključno z enim na 1,5 milijarde funtov vredni luksuzni jahti Romana Abramoviča na Ibizi. Njen naslednji položaj je bil v investicijski družbi Sandbridge Capital na Manhattnu, a je četrti službi v petih letih obrnila hrbet in od leta 2016 dela v New Yorku kot podpredsednica za strategijo in partnerstva pri Afiniti.

Je tudi soustanoviteljica dobrodelne organizacije Big Change, katere cilj je pomagati mladim napredovati v življenju, da bi lahko pozitivno prispevali k svetu.

Princesa Beatrice in Edoardo Mapelli Mozzi
Princesa Beatrice in Edoardo Mapelli MozziFOTO: Profimedia

Princesa Eugenie

Princesa Eugenie
Princesa EugenieFOTO: Profimeda

Mlajša hčerka princa Andrewa je podrla kraljeve rekorde z odličnimi ocenami na zadnjih izpitih študija angleške književnosti in umetnostne zgodovine.

Eugenie je leta 2012 diplomirala iz angleščine in umetnostne zgodovine na univerzi Newcastle ter nadaljevala delo na Manhattnu za spletno dražbeno podjetje Paddle8. Princesa se je leta 2015 pridružila galeriji sodobne umetnosti Hauser & Wirth v Londonu in leta 2017 napredovala v vlogo direktorice.

Poslovno življenje usklajuje s skrbjo za sinova Augusta in Ernesta. 

Princesa Eugenie z družino
Princesa Eugenie z družinoFOTO: Profimedia

Nizozemska kraljica Maxima

Kraljica Maxima
Kraljica MaximaFOTO: Profimedia

Preden je spoznala svojega moža, nizozemskega kralja Willema Alexandra, je Maxima, rojena v Argentini, gradila uspešno kariero na področju financ.

Med študijem ekonomije na Papeški univerzi je delala za Mercado Abierto Electrónico SA, trg elektronskih vrednostnih papirjev in deviz. Študij je združevala tudi z delom v prodajnem oddelku družbe Boston Securities SA v Buenos Airesu, kjer je izvajala raziskave programske opreme za finančna podjetja.

Po diplomi se je pridružila HSBC v New Yorku in napredovala do podpredsednice institucionalne prodaje za Latinsko Ameriko. Njena naslednja selitev je bila v Dresdner Kleinwort Benson v New Yorku, kjer je delala kot podpredsednica za nastajajoče trge, preden se je preselila v Deutsche Bank v Bruslju.

Tekoče govori špansko, ki je njen materni jezik, ter angleščino, nizozemščino in francoščino.

Zaradi vsega tega je nekdanji generalni sekretar Ban Ki-moon leta 2009 Maximo imenoval za posebno predstavnico ZN za financiranje vključujočega razvoja. Od junija 2011 je tudi častna pokroviteljica Globalnega partnerstva G20 za finančno vključenost (GPFI) in si prizadeva pospešiti delo G20 na področju vključujočih financ.

Kralj Willem-Alexander in kraljica Máxima
Kralj Willem-Alexander in kraljica MáximaFOTO: Shutterstock

Danska princesa Mary, bodoča kraljica

 Danska princesa Mary
Danska princesa MaryFOTO: Tina Šmid

Mary Donaldson je študirala na Univerzi v Tasmaniji in diplomirala s kombinacijo diplome iz trgovine in prava. Po diplomi je delala kot finančna direktorica za različna podjetja, preden je bila leta 1999 imenovana za finančno direktorico mednarodne agencije Young and Rubicam.

Po srečanju s princem Frederikom je princesa Mary delala za Belle Property kot direktorica prodaje in se preselila v Pariz, da bi poučevala angleščino na poslovni šoli. Leta 2002 se je za stalno preselila na Dansko in se zaposlila pri Microsoft Business Solutions kot projektna svetovalka.

Princesa Mary je ženska z velikim zanimanjem za razvoj kariere in je delala do zaroke s princem Frederikom leta 2003, ko je uradno zapustila prejšnje življenje in kariero ter sprejela vlogo bodoče kraljice. Učila se je tudi danščine kot tujega jezika.

Princ Frederik in Mary Donaldson
Princ Frederik in Mary DonaldsonFOTO: Reuters

Belgijska kraljica Mathilde

Princesa Mathilde in princ Philipp
Princesa Mathilde in princ PhilippFOTO: Reuters

Mathilde d'Udekem d'Acoz je z odliko diplomirala iz govorne terapije in odprla svojo ordinacijo v Belgiji, ko je bila stara le 22 let.

Nato je vpisala magistrski študij psihologije in po poroki s princem Philippom, belgijskim prestolonaslednikom, študij nadaljevala in leta 2002 diplomirala z odliko.

Kraljica govori francosko, nizozemsko, angleško in italijansko ter tekoče špansko. Posebej jo zanima delo z otroki, zahvaljujoč logopedskemu delu, in je častna predsednica UNICEF-a Belgija.

Leta 2016 je bila povabljena, da postane ena od zagovornic ciljev trajnostnega razvoja Združenih narodov. Sodeluje tudi na letnem Svetovnem gospodarskem forumu v Davosu in je s kraljem Philippom vodila gospodarske misije v ZDA in Vietnamu.

Belgijska kraljica Mathilde
Belgijska kraljica MathildeFOTO: AP

Španska kraljica Letizia

Kraljica Letizia
Kraljica LetiziaFOTO: Profimedia

Preden je spoznala španskega prestolonaslednika, je Letizia Ortiz Rocasolano, katere oče Jesús José Ortiz Álvarez in mačeha Ana Togores sta oba novinarja, uživala v dolgi karieri na televiziji in v časopisih.

Končala je diplomski študij novinarstva, nato pa še magistrski študij avdiovizualnega novinarstva.

Potem ko je delala za asturijski dnevni časopis La Nueva España, je nadaljevala z delom za ABC, priljubljen nacionalni časopis s tretjo največjo naklado v Španiji. Nato se je preselila k španski tiskovni agenciji EFE, nato pa odšla v Guadalajaro v Mehiki in se zaposlila pri lokalnem časopisu Siglo 21.

Ko se je leto kasneje vrnila v Španijo, je delala za špansko različico Bloomberga, novičarskega kanala in agencije, specializirane za ekonomijo, preden se je preselila na CNN+. Ko je spoznala svojega moža, kralja Felipeja VI., je Letizia delala na priljubljenem televizijskem kanalu 24 Horas in vodila priljubljena večerna poročila Telediario 2.

Pokrivala je številne pomembne dogodke, vključno s predsedniškimi volitvami v ZDA leta 2000 in napadi 11. septembra.

Španska kraljeva družina
Španska kraljeva družinaFOTO: Profimedia

Vir: tportal.hr

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 856