Cekin.si
Tablete

Novice

Kako so v zdravstvu z goljufijami povzročili škodo za več kot 200 milijonov evrov

M.M.
31. 03. 2025 09.10
0

Nemški zdravstveni sistem je v dveh letih utrpel škodo v višini 200 milijonov evrov zaradi goljufij s ponarejenimi recepti, lažnimi podjetji in prevarami v sektorju nege. Preberite, kako potekajo te zlorabe!

Nemški zdravstveni sistem se spopada z rekordnimi goljufijami, ki so v letih 2022 in 2023 povzročile škodo v višini več kot 200 milijonov evrov. Med najpogostejšimi prevarami so ponarejeni zdravniški recepti za priljubljeno zdravilo Ozempic ter opioidna analgetika tilidin in fentanil.

V porastu ponarejeni recepti in lažna podjetja

Po podatkih nemške krovne organizacije javnih zdravstvenih zavarovalnic GKV-Spitzenverband je bilo v dveh letih prijavljenih okoli 50.000 primerov goljufij, kar predstavlja 20-odstotno povečanje v primerjavi s preteklim obdobjem, poročanje Tagesschau povzema TPortal. Poročilo temelji na podatkih 94 zavarovalnic in prijavah žvižgačev iz zdravstvenega sistema.

Kriminalci so izkoristili porast povpraševanja po zdravilu Ozempic, ki se uporablja za zdravljenje sladkorne bolezni, a je postalo izjemno priljubljeno zaradi učinkov na hujšanje. Zavajajoči recepti omogočajo preprodajo zdravil na črnem trgu, pri tem pa stroške krijejo zdravstvene zavarovalnice

V enem od primerov iz poročila so bili recepti uporabljeni v lekarni, ki je več sto kilometrov oddaljena od pacientovega prebivališča in ordinacije zdravnika, ki naj bi recept izdal. Ugotovljeni so bili tudi primeri, ko so bili recepti izdani osebam, ki so v času izdaje že umrle. 

Posebna pozornost je namenjena zlorabi zdravil, kot so Ozempic, Tilidine in Fentanil. Ozempic, zdravilo, prvotno razvito za zdravljenje sladkorne bolezni, je postalo izjemno priljubljeno zaradi svojega blagodejnega vpliva na hujšanje. Kriminalci so zajahali tudi ta val priljubljenosti in ponarejali recepte ter preprodajali zdravila, stroške pa so nosile zdravstvene zavarovalnice. Cena odmerka Ozempica se giblje med 80 in 217 evri, odvisno od jakosti, zaradi česar je izjemno zanimiv za nezakonito trgovino.
Posebna pozornost je namenjena zlorabi zdravil, kot so Ozempic, Tilidine in Fentanil. Ozempic, zdravilo, prvotno razvito za zdravljenje sladkorne bolezni, je postalo izjemno priljubljeno zaradi svojega blagodejnega vpliva na hujšanje. Kriminalci so zajahali tudi ta val priljubljenosti in ponarejali recepte ter preprodajali zdravila, stroške pa so nosile zdravstvene zavarovalnice. Cena odmerka Ozempica se giblje med 80 in 217 evri, odvisno od jakosti, zaradi česar je izjemno zanimiv za nezakonito trgovino.FOTO: Profimedia

Ob tem se pojavljajo tudi organizirane mreže fantomskih podjetij, ki prijavljajo fiktivne delavce in na ta način izkoriščajo zdravstveni in socialni sistem. S ponarejanjem dokumentov pridobivajo bolniške odsotnosti, socialne pomoči in celo zdravstvene storitve. Ta podjetja obstajajo le na papirju, njihovi direktorji pa so pogosto socialno ogroženi posamezniki, večinoma iz vzhodne Evrope, ki se večinoma ne zavedajo, pri čem sodelujejo.

Največja škoda v sektorju oskrbe

Več kot polovica prijavljenih primerov goljufij je povezanih s sektorjem nege in oskrbe, kjer podjetja lažno zaračunavajo neobstoječe storitve ali pretiravajo s številom opravljenih ur. Zabeleženi so tudi primeri ponarejanja zdravniških diplom in podpisov bolnikov. Samo v tem segmentu je bilo povzročene škode za 62 milijonov evrov, pri čemer so zavarovalnice uspele povrniti le 21 milijonov evrov. 

Skupna škoda zaradi ponarejenih receptov in zlorabe zdravil je dosegla skoraj 86 milijonov evrov. Kljub trudu preiskovalcev so izterjali manj kot polovico izgubljenih sredstev.

Kako zaustaviti goljufije?

Nemške zdravstvene oblasti predlagajo:

- Centralizacijo podatkov o zdravstvenih storitvah in uporabo umetne inteligence za zaznavanje nepravilnosti.

- Večjo zaščito žvižgačev, saj se mnogi bojijo prijaviti goljufije zaradi morebitnih posledic na delovnem mestu.

- Strožje ukrepe proti ustanavljanju fantomskih podjetij, ki izkoriščajo sistem.

Mednarodne študije ocenjujejo, da goljufije v zdravstvenih sistemih povzročajo izgube od pet do deset odstotkov celotnih zdravstvenih stroškov. Če bi takšne ocene veljale za Nemčijo, bi letna škoda znašala več milijard evrov.

Kaj menite o teh goljufijah? Kako bi lahko Nemčija bolje zaščitila svoj zdravstveni sistem? Delite svoje mnenje v komentarjih!

Se vam zdijo informacije pomembne? Vam je članek všeč? Delite ga s svojimi prijatelji!

PREBERITE TUDI: 

--> 'Zahteval je 360.000 evrov, ponudili smo 168 tisočakov in kupili nepremičnino'

--> Izplačilo pokojnine: tokrat bodo upokojenci na račune prejeli manj

--> Karierne priložnosti po 50. letu – kje vas še iščejo?

Vir: TPortal

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 856