Cevi iz tovarne Unis, ki se nahaja v mestu Derventa v BiH, so našle kupce tudi na slovaškem trgu. Povpraševanje tujih kupcev je tako veliko, da si v tovarni prizadevajo čim prej razširiti svojo ponudbo.
Tovarna "Unis", ki jo je pred enim letom za 12,19 milijona bosanskih mark (več kot 6,2 milijona evrov) kupila družba "Fructa Trade", je znova začela delovati v začetku novembra 2023 in je doslej uspela proizvesti 2000 ton cevi mesečno, poroča Biznisinfo.ba.
Lastnik podjetja "Fructa Trade" Dušan Reljić je za "Glas Srpske" povedal, da je zadovoljen z dinamiko razvoja tovarne. Njegov načrt je, da do konca leta zaženejo še druge kapacitete, s katerimi bi lahko v samo eni izmeni proizvedli 4000 ton cevi na mesec.
"Naše cevi so široko prisotne na domačem trgu, kupci so trgovske verige, ki se ukvarjajo s prodajo kovin. Tako da končno lahko rečem, da sta proizvodnja in prodaja v dobri meri zaživeli. Najpomembneje je, da je Unis, ki je bil nekoč eno najboljših podjetij v Evropi, ohranil staro kakovost," pravi Reljić.
Dodal je, da je Unis v začetku tega meseca na slovaški trg izvozil 100 ton cevi, katerih kupci so zelo zadovoljni s kakovostjo blaga.
"Povpraševanja iz tujine nenehno prihajajo, a na vsa ne moremo odgovoriti, saj se še vedno ukvarjamo z usklajevanjem standardov. Takoj, ko ga dokončamo, bomo blago poslali v tujino, saj imamo že vnaprej dogovorjene posle s podjetji iz Slovenije, Avstrije, Slovaške in Hrvaške. Imamo celo napoved iz Srbije, da bi lahko sodelovali pri izdelavi cevi za nov projekt Expo 2027. To bo zahtevalo zahtevne cevi in kakovost, to pa zagotovo imamo," poudarja Reljić.
Nikoli niso obupali

Dodal je, da se bo vsaka marka, vložena v to tovarno, na koncu povrnila.
"Negotove razmere na trgu nas nikoli niso odvrnile od ideje o ponovnem zagonu proizvodnje v tem propadlem podjetju," je dejal Reljić.
Spomnil je, da so v obnovo strojev vložili 1,5 milijona evrov, načrt pa je, da bo to podjetje v svojih obratih poleg cevi za posebne namene proizvajalo tudi blago za gradbeništvo, industrijsko in drugo proizvodnjo.
Kar zadeva pomoč pri zagonu proizvodnje, ne lokalne ne entitetske oblasti BiH, kot pravi Reljić, niso pokazale interesa, da bi se v to zgodbo vpletle. Vse, kar je bilo doslej vloženo, je bilo iz sredstev podjetja Fructa Trade.
Stečaj v "Unisu" je bil uveden 17. decembra 2019, premoženje družbe pa je bilo takrat ocenjeno na več kot 40 milijonov mark (več kot 20 milijonov evrov). Prve tri dražbe niso uspele, na četrti pa je Unis šel v roke podjetju "Fructa Trade".
Dušan Reljić pravi, da so proizvodnjo začeli s 35 delavci, danes pa jih je skoraj dvakrat več.
"Glede na to, da v prihodnjih mesecih načrtujemo zagon še dveh strojev in oblikovanje druge izmene, bomo zagotovo potrebovali vsaj še 120 delavcev, tako da se vsi zainteresirani lahko obrnejo na Unis," pravi Reljić.
Povzeto po poslovni.hr
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV