Cekin.si
Bill Gates o osebnih inštruktorjih

Zeleno

Zeleni vodik kot žarek upanja tudi za zaslužek

M.M.
26. 07. 2023 04.45
1

Vedno moraš biti prvi pri koritu. Morda celo edini. Tega pravila se zavedajo tudi najbogatejši na Zemlji. Bill Gates je tako visoke zneske vložil v startup, ki želi vzpostaviti "neskončen vir energije".

Čisti vodik ali zeleni vodik je proizveden z elektrolizo vode z elektriko iz obnovljivih virov in med proizvodnjo ne povzroča izpustov toplogrednih plinov. (Vir: europarl.europa.eu)

"Trenutno ima vodik le majhno vlogo v oskrbi z energijo. Pojavljajo se izzivi glede cenovne učinkovitosti, obsega proizvodnje, infrastrukturnih potreb in zaznane varnosti. Vendar pa naj bi vodik v prihodnosti omogočil promet, ogrevanje in industrijske procese, pa tudi shranjevanje energije med letnimi časi brez izpustov," še navajajo na spletni strani.

Prednosti energije vodika 

Vodik je lahko dobro gorivo, ker:

- ob se njegovi uporabi za pridobivanje energije ne izpuščajo toplogredni plini; voda je edini stranski produkt,

- je lahko uporabljen za proizvodnjo drugih plinov in tekočih goriv,

- se obstoječa infrastruktura za prevoz skladiščenje plinov lahko prilagodi za vodik,

- ima višjo energetsko gostoto kot baterije, zato se ga lahko uporablja za prevoz na dolge razdalje in za prevoz težkega blaga.

Zaslužki z energijo vodika so lahko enormni

Tuji mediji poročajo, da je denversko zagonsko podjetje Koloma od vlagateljev zbralo 91 milijonov dolarjev (81,7 milijona evrov) za vrtanje v zemljo in pridobivanje vodika iz nje. Če jim bo to uspelo, bodo spremenili energetsko sliko celotnega sveta in ustvarili na tisoče milijard dolarjev vreden trg, pravijo pri Forbsu, kjer za omenjeni startup pravijo, da je "skrivnosten" in da je nastal pred dvema letoma. 

Vodik, ki se črpa po tektonskih ploščah, je nova oblika energije, ki jo je mogoče najti v ogromnih, skoraj neizčrpnih zalogah. Tom Darrah, soustanovitelj in glavni tehnični direktor Koloma ter strokovnjak za črpanje vodika, verjame v njegov potencial.

Podjetje Koloma, ki je novo na trgu, posluje tiho in stran od radovednih oči. Naredili so poskusno vrtanje nekje na ameriškem srednjem zahodu in vzorci, ki jih je analizirala univerza Columbus, so pokazali, da gre za najčistejši možni vodik.

Po objavi, da so zbrali kar 91 milijonov dolarjev, so v Kolomi sporočili, kdo jim je dal denar. Poleg Billa Gatesa in njegovega podjetja Breakthrough Energy Ventures so kapital zagotovili Energy Impact Partners, Evok Innovations, Prelude Ventures in Piva Capital. Koloma je z 91 milijoni dolarjev postala najbolj kapitaliziran startup na svetu v segmentu črpanja vodika.

Bill Gates ves čas opreza za novostmi. V tiste, za katere oceni, da imajo potencial, tudi investira visoke zneske.
Bill Gates ves čas opreza za novostmi. V tiste, za katere oceni, da imajo potencial, tudi investira visoke zneske. FOTO: Profimedia

Danes je svetovni trg vodika vreden približno 120 milijard dolarjev (108 milijard evrov), letno pa se porabi približno sto milijonov ton tega plina. Večino vodika dobimo kot stranski produkt črpanja zemeljskega plina, kar ima za posledico visoke emisije toplogrednih plinov.

Toda vlada ZDA ga vidi kot poceni vir energije in skoraj popolnoma čistega, če ga črpajo neposredno izpod tektonskih plošč. Z njihovim zakonom o infrastrukturi, ki ga je leta 2021 sprejela administracija ameriškega predsednika Bidna, je bilo 9,5 milijarde dolarjev (8,5 milijarde evrov) namenjenih za spodbujanje projektov, ki bodo ustvarili pogoje za komercialno izvedljivo črpanje zelenega vodika.

Znanstveniki verjamejo, da lahko čisti vodik popolnoma nadomesti fosilna goriva – premog, nafto in plin. Bankirji Goldman Sachsa trdijo, da bo vrednost tega trga do leta 2050 poskočila na bilijon dolarjev.

Koloma še ni objavila svojih komercialnih operacij, a če bo vrtanje uspešno in bodo našli stroškovno učinkovit način za pridobivanje vodika, bodo njihovi prihodki znašali več deset milijard dolarjev, poroča Forbes.

Odkritje, da je zemeljska skorja polna vodika, bi lahko dramatično pospešilo boj proti podnebnim spremembam. Po mnenju nekaterih znanstvenikov naj bi bilo pod zemljo na bilijone ton vodika, nejasno pa je le, kako do njega priti na poceni in donosen način.

Največja težava pri tovrstnih operacijah je velika vnetljivost plina. Ko pa se "stabilizira" in prenese v gorivne celice, lahko proizvede popolnoma čisto energijo in le en stranski produkt – navadno vodo. Z drugimi besedami, avtomobili, ki jih poganjajo vodikove gorivne celice, bodo namesto smoga in dima izpuščali vodo, poroča energyportal.eu.

Viri: Vir: europarl.europa.eu, Forbes, TPortal, energyportal.eu

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 856