Bančni velikan Goldman Sachs je ta teden sporočil, da bi lahko Indija do leta 2075 postala drugo največje gospodarstvo na svetu in prehitela ZDA, Japonsko in Nemčijo. Gospodarsko rast bi po pričakovanjih spodbudilo indijsko prebivalstvo, ki šteje že 1,4 milijarde ljudi.
Trenutno je na petem mestu, za Nemčijo, Japonsko, Kitajsko in ZDA. A glede na kazalnike se bo to spremenilo. Kitajska naj bi še vedno ostala na prvem mestu, Indija pa povečuje pospešek. To je opazno že sedaj, še posebej na področju tehnologije in inovacij, višanju produktivnosti delavcev in višanju kapitalskih naložb.
Santanu Sengupta, indijski ekonomist pri Goldman Sachs Research, je poudaril pomen povečanja udeležbe delovne sile pri razvoju ter ogromen bazen talentov, ki ga ima indijska družba.
"V naslednjih dveh desetletjih bo stopnja odvisnosti Indije ena najnižjih med regionalnimi gospodarstvi," je dejal Sengupta, ki je večkrat poudaril ugodne demografske razmere Indije, z močno delovno sposobno populacijo.
Indija ima velik potencial tudi pri širjenju svojih storitev, njena infrastruktura pa se pospešeno gradi in razvija. Država trenutno intenzivno vlaga v gradnjo železnic in cest.
Opozoril je, da bodo ugodna demografija v Indiji, naraščajoče stopnje varčevanja in ugodno okolje za kapitalske izdatke zasebnega sektorja prispevali k njenemu potencialu rasti.
"Indija je na področju inovacij in tehnologije dosegla večji napredek, kot si nekateri mislijo. Da, država ima demografijo na svoji strani, vendar to ne bo edino gonilo BDP. Inovacije in povečanje produktivnosti delavcev bodo pomembne za peto največje gospodarstvo na svetu. V tehničnem smislu to pomeni večjo proizvodnjo za vsako enoto dela in kapitala v indijskem gospodarstvu," je dejal Sengupta, njegove besede pa povzema spletna stran Business Today India.
Kar je izredno pomembno, je tudi, da so v državi ohranjali in nato zniževali razmerje med odvisnim prebivalstvom (starejši, otroci, delovno nezmožni) od delovno sposobnega prebivalstva. Slednje je produktivnejše, večji so zaslužki, BDP raste ...

Sedaj je pravi čas tudi za zasebni sektor
Medtem ko je Indija doživela razvoj infrastrukture, ki ga je vodila sedanja vlada, Sengupta meni, da je pravi čas tudi za zasebni sektor, da poveča zmogljivosti v proizvodnji in storitvah, da ustvari delovna mesta in zaposli veliko delovne sile.
Prehod v zeleno
Kar zadeva zeleno energijo, ima Indija ambiciozne cilje, ki si prizadevajo za ničelne neto emisije do leta 2070, 50-odstotno proizvodnjo električne energije iz nefosilnih virov do leta 2030 ter osredotočenost na električna vozila in zeleni vodik.
Medtem ko prehod na zeleno energijo predstavlja pomembno naložbeno priložnost, bo država odvisna od fosilnih goriv, dokler prehod ne bo končan.
Indijska zaveza zeleni energiji je usklajena z globalnimi cilji trajnosti in zagotavlja možnosti za rast in inovacije v energetskem sektorju.
"Prehod na zeleno energijo je velika naložbena priložnost, vendar bo potreben čas. V vmesnem času, dokler Indija ne preide na zeleno energijo, bodo fosilna goriva predstavljala večino energetskih potreb," je zaključil Sengupta.

Vir: Business Today India
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV