Cekin.si
Grčija
Gospodarstvo

Grčija – od problematičnega otroka do vzornega učenca

M.M.
23. 07. 2025 03.00
0

Evrska kriza, državni dolg in korupcija. Še pred nekaj leti so bili to izrazi, povezani z Grčijo. Danes pa je država popolnoma drugačna. Kako je prišlo do tega preobrata?

Sonce, plaže, modro morje in čudoviti majhni otoki – to so glavni atributi Grčije. V finančnem smislu bi lahko rekli, da so to glavna sredstva države, tisto, kar Grčiji prinaša denar. Trideset odstotkov njenega bruto domačega proizvoda je odvisnih od turizma, pravi Christian Kopf iz investicijske družbe Union Investment, poroča ARD.

Grčija je majhno gospodarstvo, osredotočeno na turizem

Grčija je nekoliko podobna evropski Floridi. Mnogi se tja preselijo, ker je preprosto lep kraj za življenje. A Kopf se še vedno spominja časa, ko je bila Grčija – kljub svoji čudoviti lokaciji in številnim sončnim dnevom v letu – na robu bankrota.

Grčija je leta 2011 padla v veliko finančno krizo

Takrat se je vlada zelo močno zadolžila, a je imela tudi zelo visok proračunski primanjkljaj, zato vlagatelji niso bili več pripravljeni vsega tega financirati.

Nemčija je največji vlagatelj

Grčija
GrčijaFOTO: Adobe Stock

Po prvem neplačilu enega obroka dolga in številnih nujnih posojilih za rešitev države pred bankrotom je Grčija spet v boljšem položaju, poroča ARD. Država je prestrukturirala državni proračun in si lahko ponovno izposoja denar na kapitalskem trgu pod ugodnejšimi pogoji. S temi sredstvi je Grčija veliko investirala v državno infrastrukturo in tako privabila tuje vlagatelje, pravi Marian Wendt, vodja atenske pisarne fundacije Konrad Adenauer. 

Nemčija je trenutno največji vlagatelj v državi z 20-odstotnim deležem v bilanci tujih naložb. Italija je takoj za njo, pravi Wendt. 

Poleg turizma obstajajo v Grčiji kot relativno majhni državi še drugi zanimivi prihodnji trgi: digitalizacija, energetika in zdravstveni sektor. Tam stvari rastejo, za portal tagesschau.de poudarja Wendt. Tako kot raste grško gospodarstvo kot celota.

Logistično središče med vzhodom in zahodom

Grško gospodarstvo je lani zraslo za 2,3 odstotka. Glavni razlog je razcvet turizma – vendar ne samo to. Grčija se že nekaj časa pozicionira kot logistično središče, ugotavlja Wendt, strokovnjak za to državo. "S pristaniščem Pirej imamo logistično središče. Nahajamo se točno med vzhodom in zahodom, zato lahko zelo dobro oskrbujemo nove trge proti Balkanu," pojasnjuje.

"Grčija igra vlogo vrat v Evropo," pravi Wendt. In Kitajci so to še posebej spretno izkoristili. Pomembno pretovarjalno pristanišče Pirej je v večinski kitajski lasti (51 odstotkov). Med državno dolžniško krizo je Grčija del pristanišča leta oddajala Kitajcem v najem. "Med dolžniško krizo so grški upniki, vključno z državnimi upniki, pritiskali na Grčijo, naj privatizira pristanišče Pirej," pravi strokovnjak za kapitalski trg Kopf.

Z današnjega položaja je bilo nekoliko kratkovidno pustiti strateško pomembno pristanišče v kitajskih rokah, pravi Kopf. "Kitajci zdaj to pristanišče uporabljajo kot vrata v južno Evropo, skozi katera distribuirajo svoj izvoz."

Grško pristanišče Pirej
Grško pristanišče PirejFOTO: Adobe Stock

Kritike zaradi podeljevanja "zlatih vizumov"

Kritizirano je bilo tudi podeljevanje tako imenovanih "zlatih vizumov" kitajskim vlagateljem. Tuji vlagatelji iz držav zunaj EU lahko dobijo brezplačen vizum za schengensko območje, če v Grčiji investirajo najmanj 400.000 evrov.

Medtem je vlada v večjih mestih in na gosto poseljenih otokih zvišala omejitev teh naložb na 800.000 evrov. Po mnenju strokovnjaka za Grčijo Wendta je to državi prineslo do treh milijard evrov.

Kaj nam pove primer Grčije?

Kljub vsem kritikam se je zaupanje vlagateljev vrnilo in turisti se zgrinjajo v Grčijo. Lani je bilo registriranih 40 milijonov turistov, kar je približno štirikrat več kot število ljudi, ki živijo v majhni državi v vzhodnem Sredozemlju. To je bilo rekordno število turistov za Grčijo, poroča omenjena spletna stran.

Kaj se lahko naučimo od Grčije? Ključna beseda: digitalizacija. Po Wendtovih besedah je to zelo pomagalo v boju proti neprijavljenemu delu (delo na črno) in davčnim utajam. Vsak državljan lahko s svojo kartico plača karkoli in kadar koli, in če tega ne stori, ni dolžan plačati. In to seveda preprečuje goljufije in vodi do dodatnih davčnih prihodkov.

Poleg tega Grki bolj zaupajo zasebnemu sektorju kot državi in so odprti za nove stvari, dodaja Wendt. "Rekel bi, da v Grčiji obstaja miselnost: kar začnimo in težave bomo reševali sproti," je dodal. 

Nemci so na primer čisto nasprotje Grkov. Nemci vedno najprej pomislijo na pomen in potek procesa, in če proces ni stoodstotno popoln, se sploh ne bo začel, pravi Wendt. V zvezi s tem, dodaja, se je mogoče od Grkov nekaj naučiti.

Vir: ARD in DW

Se vam zdijo informacije pomembne? Vam je članek všeč? Delite ga s svojimi prijatelji!

Najbolj brane novice:

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1061