Uradni podatki kažejo, da se je inflacija v Turčiji novembra na letni ravni povečala za 62 odstotkov.
Stopnja rasti cen se je od oktobra do novembra rahlo znižala s 3,43 odstotka na 3,28 odstotka, vendar je v primerjavi z enakim obdobjem lani še vedno visoka, poroča spletna stran Euronews.
Novembrska 61,98-odstotna medletna rast je sledila 61,36-odstotni letni rasti v oktobru, k čemur je prispevala depreciacija turške lire.
Čeprav so ti uradni podatki še posebej visoki, neodvisni ekonomisti iz Skupine za raziskovanje inflacije (ENAG) pravijo, da bi lahko bila dejanska fiskalna slika v Turčiji še slabša. Ocenjujejo, da so se cene življenjskih potrebščin novembra na letni ravni zvišale za 129,27 odstotka.

Zvišanje obrestnih mer
Predsednik Turčije Recep Tayyip Erdogan je od maja, ko se je vrnil na oblast, imenoval novo ekipo v centralni banki, ki jo sedaj vodi nekdanji bankir z Wall Streeta Hafize Gaye Erkan.
Z Erkanom na čelu je banka nedavno zvišala glavno obrestno mero z 8,5 odstotka na 40 odstotkov, da bi se spopadla z inflacijo.
"Tempo zaostrovanja denarne politike se bo upočasnil, cikel zaostrovanja pa se bo končal v kratkem času," so sporočili iz turške centralne banke. A ne gre po njihovih načrtih.
Okrevanje bo trajalo nekaj časa
Po uradnih podatkih so višje obrestne mere začele upočasnjevati potrošnjo, s čimer je bil izpolnjen eden izmed ključnih ciljev centralne banke.
Turški BDP se je med julijem in septembrom povečal le za 0,3 odstotka, potem ko se je od aprila do junija povečal za 3,3 odstotka, poroča omenjena spletna stran.
"Centralna banka bo te podatke pozdravila kot dokaz, da se povpraševanje ohlaja in da se inflacijski pritiski še naprej blažijo," je dejal analitik Liam Peach iz družbe Capital Economics.
"Vendar bo za znižanje inflacije na precej nižje ravni potrebno, da denarna politika ostane stroga dlje časa, zato pričakujemo, da bo centralna banka pustila obrestne mere nespremenjene vse do leta 2024," je dodal Peach.
Novembra je bonitetna agencija S&P's spremenila dolgoročno bonitetno oceno Turčije iz stabilne v pozitivno.
"Zdi se, da je inflacija dosegla vrh," je navedla bonitetna agencija, a hkrati opozorila, da bo denarna politika "potrebovala vsaj dve leti, da bo inflacija pod nadzorom".
Nekateri analitiki krivijo predsednika Erdogana, da je sprožil inflacijsko spiralo, saj je sicer teoretično neodvisno centralno banko prisilil, da je znižala ključno obrestno mero precej pod rastjo cen.
Vir: Euronews
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV