Nahajališče v rudniku zlata Wangu v osrednji Kitajski bi lahko vsebovalo več kot 1000 ton zlata, poročajo kitajski državni mediji, ki se sklicujejo na geološki inštitut province Hunan, poroča spletna stran Independent.
Po navedbah omenjenega inštituta so v okrožju Pingjiang v provinci Hunan na globini približno 1600 metrov odkrili 40 zlatih žil - dolgih in ozkih razpok v kamnini, napolnjenih s to plemenito kovino. Samo v teh žilah bi lahko bilo okoli 300 ton zlata, globlje plasti pa bi lahko skrivale še večje zaloge, trdijo geologi."Številne vzorčene kamnine so pokazale vidne sledi zlata," je dejal Chen Rulin, geolog in raziskovalec na Inštitutu za geologijo.
Svetovne cene zlata so se po objavi odkritja zvišale
Raziskovalno vrtanje na robu nahajališča je razkrilo dodatne zaloge zlata, kar kaže, da so lahko zaloge celo večje od prvotno ocenjenih. Skupaj bi to območje lahko vsebovalo več kot 1000 metričnih ton zlata, kar bi bilo po trenutnih tržnih cenah vredno več kot 600 milijard juanov, kar je več kot 78,5 milijarde evrov.
Svetovne cene zlata so se po razkritju zvišale, čeprav je dolgoročna stabilnost trga zaradi geopolitičnih napetosti po svetu ostala negotova. Povpraševanje po zlatu se je zaradi tega na Kitajskem močno povečalo, to odkritje pa bi po mnenju geološkega inštituta province Hunan lahko imelo ključno vlogo pri krepitvi varnosti nacionalnih virov.
Kitajska je v raziskave vložila 13 milijonov evrov
Wangu velja za enega najpomembnejših rudarskih središč na Kitajskem, saj je država v raziskovanje mineralov na tem območju vložila skoraj 13 milijonov evrov. Leta 2023 je Kitajska proizvedla približno deset odstotkov vsega zlata na svetu, kar potrjuje njen status vodilne svetovne rudarske industrije. Država je tudi vodilna v izvozu rudarske tehnologije, saj razvija inovativne metode za zmanjšanje emisij ogljika v procesu rudarjenja. To odkritje krepi položaj Kitajske na svetovni rudarski sceni in predstavlja pomemben korak k ohranjanju njenih strateških virov.
Vir: Independent