Cekin.si
Ray Dalio

Gospodarstvo

Milijarder: ZDA se lahko zaradi Trumpovih carin soočijo z 'nečim hujšim od recesije'

M.M.
14. 04. 2025 14.05
0

Znani vlagatelj Ray Dalio opozarja, da bi lahko ZDA zaradi Trumpove trgovinske politike doživele globljo gospodarsko krizo kot običajno recesijo. Primerja trenutno stanje z leti pred 2. svetovno vojno.

Slavni upravljavec hedge sklada in milijarder Ray Dalio je izrazil resno zaskrbljenost glede prihodnjega gospodarskega stanja Združenih držav Amerike. Opozoril je, da bi lahko posledice Trumpove carinske politike sprožile nekaj hujšega od običajne recesije.

Njegove izjave so sledile burnemu tednu na svetovnih finančnih trgih, potem ko so ZDA napovedale 145-odstotno povišanje carin na izbrane kitajske izdelke.

"Na robu recesije – ali še huje?"

V intervjuju za NBC-jevo oddajo Meet the Press je Dalio, ustanovitelj investicijske družbe Bridgewater Associates, dejal, da smo na točki odločitve. 

"Zelo smo blizu recesije. Če se tega ne bomo lotili pravilno, me skrbi, da bi lahko doživeli nekaj še hujšega od recesije," je poudaril.

Po njegovih besedah ZDA ne doživljajo le kratkoročne upočasnitve gospodarske rasti, ampak tudi globoke sistemske težave, povezane s spremembami monetarnega reda, visoko zadolženostjo in politično negotovostjo.

Monetarni sistem v razpadu?

Dalio, ki je pravilno napovedal recesijo leta 2008, je dejal, da je trenutno gospodarsko stanje v ZDA na prelomnici.
Dalio, ki je pravilno napovedal recesijo leta 2008, je dejal, da je trenutno gospodarsko stanje v ZDA na prelomnici.FOTO: AP

Dalio je opozoril, da trenutna raven javne porabe ni vzdržna.

"Ne moremo porabiti takšne količine denarja brez posledic. Monetarni red, kot ga poznamo, se spreminja," je dejal.

Primerjal je današnje razmere s 30. leti prejšnjega stoletja, ko so svet pretresle trgovinske vojne, politične napetosti in finančni zlomi, ki so pripeljali do globalnih konfliktov in depresije.

Trumpove carine kot sprožilec

Po Dalievem mnenju so Trumpove visoke carine pomemben del destabilizacije trenutnega ekonomskega okolja. Čeprav ne zanika, da se doma gradi nova proizvodnja in ustvarjajo delovna mesta, opozarja, da način, kako se to izvaja, ključno vpliva na posledice.

"Vprašanje ni le, kaj počnemo, ampak kako. Ali gre za stabilen, premišljen pristop, ali kaotičen in rušilen način?"

3-odstotna obljuba kot rešitev?

Dalio je predlagal, da bi se moral kongres osredotočiti na zmanjšanje proračunskega primanjkljaja na 3 % BDP. Opozoril je, da če se primanjkljaj ne zmanjša, lahko pride do krize zaupanja v ameriški dolg, kar bi imelo še bolj uničujoče posledice kot klasična recesija.

"Gre za razmerje med ponudbo in povpraševanjem po dolgu. Če izgubimo to ravnotežje, nas čakajo še večje težave," je opozoril.

De-dolarizacija in globalne posledice

Kljub začasni zamrznitvi nekaterih carin za 90 dni so finančni strokovnjaki opozorili, da se že dogaja hitro zmanjševanje uporabe dolarja v mednarodni trgovini (de-dolarizacija), kar še dodatno ogroža stabilnost svetovnega finančnega sistema.

Se vam zdijo informacije pomembne? Vam je članek všeč? Delite ga s svojimi prijatelji!

Vir: The Guardian

Najbolj brane novice: 

- Skrivnosti hrvaških hotelskih sob: Izpoved sobarice Marte s 25 leti izkušenj razkriva, kateri gostje so najboljši (in najslabši)

- Hrvaški hotelirji: Cene namestitev se bodo zvišale skladno z inflacijo, hrana pa se bo podražila za okoli pet odstotkov

- 5 pogostih napak pri nakupovanju: zato boste plačali višji znesek na računu

- Letošnji trendi potovanj: nočni turizem in umirjena potovanja vse bolj popularna

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861