Cekin.si
Ukrajinske rudnine želijo za svoje obrambne industrije

Gospodarstvo

Minerali kot nova geopolitična valuta: ZDA in Ukrajina napovedujeta novo dobo

M.M.
18. 05. 2025 03.37
0

Novi sporazum med ZDA in Ukrajino odpira vrata dostopu do strateških rudnin. Analiza kaže, da lahko naravni viri postanejo ključna valuta v geopolitični moči, kar odpira vprašanja o globalni dobavni verigi in potencialnih partnerstvih, vključno s Kongom. Kanada pa ostaja previdna pri trgovanju s svojimi naravnimi viri za politično naklonjenost.

Pozabite na dolar, evro ali zlato, to je nova najpomembnejša valuta geopolitične moči! Nov sporazum med ZDA in Ukrajino, ki poglablja gospodarske vezi in odpira pot ameriškemu dostopu do strateških rudnin iz Ukrajine, bi lahko pomenil začetek nove dobe, v kateri so naravni viri postali še pomembnejša valuta geopolitične moči. Gre za preobrat, ki bo preoblikoval svet.

Sporazum, ki ga je pred kratkim potrdil ukrajinski parlament, prihaja več kot tri leta po začetku ruske invazije in je namenjen obnovi ukrajinskega gospodarstva ter zagotavljanju ameriškega dostopa do ključnih mineralov, kot so litij, kobalt in redke zemeljske kovine, ki so potrebne za energetski prehod.

Ukrajina je bogata z naravnimi viri, ki jih želijo ZDA
Ukrajina je bogata z naravnimi viri, ki jih želijo ZDAFOTO: AP

Ro Dhawan, direktor Mednarodnega sveta za rudarstvo in kovine, poudarja, da to ni prvi – niti ne bo zadnji – primer prepletanja surovin in geopolitike.

"Videli bomo vedno več poslov, ki jih lahko opišemo kot 'minerali za mišice' - vi nam daste surovine, mi vam zagotovimo varnost," je Dhawan povedal za CNBC.

Po Dhawanovih besedah bi lahko kmalu nastal podoben model sodelovanja med ZDA in Demokratično republiko Kongo, ki ima največje zaloge kobalta na svetu. Prav tako bi lahko naravni viri igrali ključno vlogo pri izboljšanju odnosov ZDA z Južno Afriko in celo Kanado.

Minerali kot strateška valuta

V kontekstu energetskega prehoda tako imenovani kritični minerali – vključno z litijem, bakrom, nikljem in redkimi zemeljskimi kovinami – postajajo ključni viri. Toda Kitajska trenutno prevladuje v svetovni dobavni verigi za navedene surovine, s približno 60 odstotki svetovne proizvodnje elementov redkih zemelj. To povzroča zaskrbljenost v Washingtonu, kjer te vire vse bolj obravnavajo kot vprašanje nacionalne varnosti.

Heidi Crebo-Rediker iz Ameriškega sveta za zunanje odnose meni, da bi lahko ukrajinske rezerve – če se izkažejo za komercialno upravičene – v prihodnosti predstavljale stabilen vir strateških surovin za ZDA.

Vendar vsi ne delijo tega optimizma. Timothy Puko iz svetovalnega podjetja Eurasia Group opozarja, da je 'skeptičen' glede možnosti širšega vala bilateralnih sporazumov, podobnih ameriško-ukrajinskemu. "Razen Ukrajine in morda Konga ne vidim nobene druge države, ki bi bila pripravljena na takšen dogovor," poudarja in dodaja, da jih vse več obrača hrbet ideji o predaji nadzora nad lastnimi viri, pojavu, znanemu kot "resourcenacionalizem".

Kanada se upira in želi stabilnost, ne trgovine za varnost

Kanada je primer države, ki kljub bogastvu rudnin nasprotuje ideji o trgovanju z viri za politično lojalnost. Novi kanadski premier Mark Carney je na nedavnem srečanju z Donaldom Trumpom jasno izjavil, da "Kanada ni naprodaj - in nikoli ne bo!". Trump je odvrnil: "Nikoli ne reci nikoli."

Carney in Trump v Washingtonu
Carney in Trump v WashingtonuFOTO: Profimedia

Heather Exner-Pirot, strokovnjakinja za energijo na inštitutu Macdonald-Laurier v Ottawi, trdi, da Kanada ne potrebuje modela "minerali za mišice". Namesto tega si kanadske oblasti prizadevajo za varne in predvidljive trgovinske odnose z ZDA. "To je ključni predpogoj za vrnitev predelave in proizvodnje mineralov v Severno Ameriko," poudarja.

Dogovor med ZDA in Ukrajino bi se lahko izkazal za pilotni model v novem svetovnem trendu, po katerem si države izmenjujejo sredstva za politično in vojaško podporo. Vendar ostaja odprto vprašanje, koliko drugih držav se bo držalo takšne strategije in ali bodo ZDA uspele zagotoviti dovolj partnerjev za diverzifikacijo svoje dobave mineralov.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 947