Cekin.si
Temu in Shein

Gospodarstvo

Trump bo povzročil škodo aplikacijam, ki so popularne tudi med Slovenci

M.M.
15. 04. 2025 14.07
0

Trump ukinja pravilo de-minimis, kar pomeni višje carine za poceni izdelke iz Kitajske. To bo vplivalo na aplikacije Temu in Shein, priljubljene tudi med Slovenci.

Donald Trump je začel novo poglavje v trgovinski vojni s Kitajsko, ki bo močno prizadelo aplikacije Temu in Shein – platformi, ki ju uporabljajo tudi številni slovenski kupci za nakupe ugodnih izdelkov.

Z načrtovano ukinitvijo pravila de-minimis, ki je do zdaj omogočalo brezcarinski uvoz paketov vrednosti do 800 dolarjev, kar je 705 evrov, bodo cene hitre mode iz Kitajske občutno narasle, poroča sletna stran net.hr. 

Kaj pomeni ukinitev pravila de-minimis?

Do zdaj je veljalo, da blago do vrednosti 800 dolarjev, ki prihaja v ZDA iz Kitajske in Hongkonga, ni bilo predmet carin ali podrobnih pregledov. To je omogočilo, da sta Shein in Temu uspešno pošiljala milijone paketov z oblačili in dodatki po izjemno nizkih cenah.

Vendar je Trump v zadnjem svežnju ukrepov napovedal, da se to pravilo odpravlja, kar pomeni, da bodo paketi obdavčeni s 30 %, kasneje celo do 150 dolarjev na kos, kar je 132 evrov.

Trump je spremembo pravil prvič napovedal februarja, a se je nato umaknil, da bi mejnim agentom dal čas, da ugotovijo, kako ravnati s pritokom toliko paketov, ki bodo zahtevali obsežnejše preglede. Trenutno se pričakuje, da bo sprememba začela veljati 2. maja. Po tem bo za pakete veljala tarifna stopnja 30 odstotkov ali 25 dolarjev na kos (22,05 evra), ki se bo 1. junija dvignila na 50 dolarjev za kos (44,10 evra). Ko se je Kitajska ta teden odzvala s povračilnimi carinami, je Trump vrnil udarec in nato potrojil stopnje za prej izvzete pakete na 90 odstotkov ali 75 dolarjev za kos (66,14 evra), 1. junija pa na 150 dolarjev (132,27 evra).

Učinek na cene in dostavo

Strokovnjaki opozarjajo, da bodo cene izdelkov narasle, povpraševanje pa se bo lahko zmanjšalo. Jason Wong, strokovnjak za logistiko iz Hongkonga, je opozoril, da se vsi pripravljajo na šok. "Vemo, da bo kaos," je poudaril.

Shein in Temu se na spremembe še nista uradno odzvala, a mnogi pričakujejo, da bosta preusmerila pozornost na trge, kot so Evropa in Avstralija, kjer še vedno veljajo višji pragi za carinsko izjemo.

Nelojalna konkurenca in sprememba poslovnih modelov

Številni domači trgovci v ZDA so pozdravili ukinitev pravila de-minimis. Alon Rotem iz podjetja ThredUp je dejal, da je to pravilo ustvarjalo nepošteno konkurenčno prednost. "Njegova odprava daje prostor za rast domačim podjetjem," je dodal. 

Meni, da sprememba pravil ustvarja prostor za potrošnike, da razmislijo o drugih možnostih, vključno z nakupom rabljenih oblačil. Čeprav je priznal, da kupci skrbijo za trajnost, je dejal, da je odločitev potrošnika o ceni drugotnega pomena.

"Če je ultrahitra moda zdaj dražja za približno 30 odstotkov, kar naenkrat postane druga ponudba toliko bolj privlačna," je dejal. 

Nekatera podjetja so že začela seliti proizvodnjo iz Kitajske, druga pa kopičijo zaloge v ZDA in gradijo lokalne distribucijske verige.

Ali bodo potrošniki res opustili poceni nakupe?

Aplikacija Temu
Aplikacija TemuFOTO: Shutterstock

Čeprav bodo izdelki iz Temu in Sheina dražji, nekateri strokovnjaki menijo, da to še ne pomeni konca njihove priljubljenosti. Jason Goldberg iz Publicis Groupe opozarja, da "ljubezenska afera Američanov (in tudi Evropejcev) s poceni blagom še ni končana".

Kljub dražjim tarifam bodo številni izdelki še vedno cenejši od konkurence – kar pomeni, da bodo številni kupci ostali zvesti platformama.

Možne prihodnje spremembe – situacija je dinamična

Temu in Shein
Temu in Shein FOTO: Shutterstock

Trump je za kratek čas zamrznil nekatere carine za 90 dni, vendar pa so tarife na Kitajsko zdaj ponovno narasle do 125 odstotkov. Odgovor Kitajske ni izostal – napovedali so enake protimere.

Jason Wong iz Temu Logistics opozarja, da je situacija nepredvidljiva.

"Ne vemo, koliko časa bo ta ukrep ostal v veljavi. Jutri je lahko že drugače," opozarja. Wong je dejal tudi, da je eden od načrtov večji prodor v Evropo, pa tudi v Avstralijo, ki ima lastno pravilo de-minimis, po katerem lahko blago pod 1000 dolarjev (882 evrov) vstopi v državo brez davkov ali carin.

Če redno nakupujete prek aplikacij, kot sta Temu ali Shein, bodite pripravljeni na morebitne dražje izdelke in daljše čase dostave.

Vir: net.hr in The Guardian

Se vam zdijo informacije pomembne? Vam je članek všeč? Delite ga s svojimi prijatelji!

Najbolj brane novice: 

- Cena zlata se po rekordu ohlaja: analitiki vseeno ne dvomijo v nov vzpon

- Skrivnosti hrvaških hotelskih sob: Izpoved sobarice Marte s 25 leti izkušenj razkriva, kateri gostje so najboljši (in najslabši)

- Zaradi teh napak na blagajni plačate več

- Letošnji trendi potovanj: nočni turizem in umirjena potovanja vse bolj popularna

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861