Cekin.si
Stroški gradnje in obnove

Gospodarstvo

Mojstri sami gradijo hiše v vrednosti 400.000 evrov in prihranijo 150.000 evrov

M.M.
30. 03. 2025 20.41
1

Nemčija se sooča s hudo krizo v gradbeništvu – primanjkuje tako stanovanj kot kvalificiranih delavcev. Zidarji si sami gradijo hiše in prihranijo na stroških dela. Preverite, zakaj!

Nemčija se v gradbenem sektorju sooča z dvojnim izzivom – primanjkuje tako stanovanjskih enot kot kvalificiranih delavcev za njihovo gradnjo. Pomanjkanje delovne sile in strogi birokratski postopki dodatno zavirajo sektor, ki bi moral letno zgraditi več kot 372.000 novih domov.

Gradbeni sektor v krizi

Po podatkih nemškega Zveznega urada za statistiko je bilo v letu 2024 izdanih le 215.900 gradbenih dovoljenj, kar je 16,8 % manj kot leto prej in najnižja raven po letu 2010. Glavni razlogi za padec so:

- Visoke cene gradbenega materiala.

- Pomanjkanje kvalificirane delovne sile.

- Strogi gradbeni predpisi.

- Kompleksni birokratski postopki.

Po podatkih nemškega kompetenčnega centra za zagotavljanje kvalificirane delovne sile (KOFA) je v gradbenih podjetjih nezasedenih kar 42.000 delovnih mest.

Pomanjkanje zidarjev – kdo bo gradil prihodnja stanovanja?

Nemčiji trenutno primanjkuje približno 113.000 obrtnikov, med katerimi so najbolj iskani zidarji. Kar 30 % obstoječih zidarjev je starejših od 55 let, kar pomeni, da bo upokojitev v naslednjih letih še dodatno poslabšala razmere.

Podjetnik Gerrit Terfehr opozarja, da gradbeništva ne morejo nadomestiti tehnologija ali avtomatizacija. Kljub upadu investicij bi v normalnih razmerah potreboval še vsaj 15 zidarjev, trenutno pa lahko zaposli le šest novih delavcev.

Tuji delavci so ključni za nemško gradbeništvo

Delavci iz tujine, predvsem z Balkana in Bližnjega vzhoda, že desetletja igrajo ključno vlogo v nemškem gradbeništvu. Brez njih bi bila industrija v še večjih težavah.

"Na gradbiščih so že desetletja prisotni tuji delavci. Brez njih bi bila nemška gradbena industrija praktično paralizirana," poudarja Terfehr.

Plače zidarjev: 5000 evrov mesečno, a poklic ostaja necenjen

Začetna plača zidarjev v Nemčiji znaša približno 20 evrov na uro. Izkušeni mojstri pa lahko zaslužijo tudi do 5000 evrov bruto na mesec. Kljub temu gradbeni poklici v družbi še vedno niso dovolj cenjeni.

"Obrtnikov je vse manj, zato njihova vrednost raste. A treba je spremeniti percepcijo – zidarji so visoko usposobljeni strokovnjaki," pravi Terfehr.

Da bi zagotovili prihodnost sektorja, delodajalci vse več vlagajo v izobraževanje in usposabljanje novih zaposlenih. Terfehrovo podjetje stalno zaposluje vsaj 20 vajencev različnih gradbenih poklicev, sodelujejo pa tudi s šolami, celo vrtci, pri čemer organizirajo projekte, kot je gradnja lesenih hiš, tako da se otroci že od malih nog zanimajo za gradbeništvo. "Zidarje je težko privabiti iz drugih podjetij, ker so izjemno lojalni svojemu delodajalcu. Če so zadovoljni, ne odidejo, tudi če plačilo zamuja. Zato je ključnega pomena, da mlade delavce pritegnemo in izobražujemo že v zgodnji fazi," pojasnjuje Terfehr.
Da bi zagotovili prihodnost sektorja, delodajalci vse več vlagajo v izobraževanje in usposabljanje novih zaposlenih. Terfehrovo podjetje stalno zaposluje vsaj 20 vajencev različnih gradbenih poklicev, sodelujejo pa tudi s šolami, celo vrtci, pri čemer organizirajo projekte, kot je gradnja lesenih hiš, tako da se otroci že od malih nog zanimajo za gradbeništvo. "Zidarje je težko privabiti iz drugih podjetij, ker so izjemno lojalni svojemu delodajalcu. Če so zadovoljni, ne odidejo, tudi če plačilo zamuja. Zato je ključnega pomena, da mlade delavce pritegnemo in izobražujemo že v zgodnji fazi," pojasnjuje Terfehr.FOTO: Damjan Žibert

Gradbinci si sami gradijo hiše in prihranijo tisoče evrov

Zanimiv trend med gradbenimi delavci je, da si mnogi sami gradijo svoje domove. Cena hiše se giblje med 300.000 in 400.000 evri, pri čemer delavci prihranijo do 150.000 evrov na stroških dela.

"Skoraj vsak, ki ima izkušnje v gradbeništvu, si sam zgradi hišo. Tako prihrani na stroških in si zagotovi kakovosten dom," pravi Terfehr.

Fleksibilnejši delovni pogoji za zadržanje starejših delavcev

Da bi zadržali izkušene delavce, nekatera podjetja uvajajo štiridnevni delovni teden za starejše zidarje, medtem ko mlajši še naprej delajo po standardnem urniku. Takšni ukrepi bi lahko podaljšali njihovo delovno dobo in zmanjšali pritisk na pomanjkanje delovne sile.

"Delamo v zahtevnih razmerah, a imamo ustrezno opremo in zaščitne ukrepe. Zavedam se, kako fizično zahtevno je delo zunaj, a naši delavci so ponosni na svoje delo in ga ne bi zamenjali za delo v pisarni," zaključuje Terfehr, ki poudarja, da delavce zaščitijo, ko je mraz ali pa ko je huda vročina.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 856