Nemčija se sooča z resnimi gospodarskimi izzivi - število podjetij, ki gredo v stečaj, nenehno narašča, panoga pa opozarja, da je stanje slabše kot v času zadnje velike finančne krize.
Podjetje Meeth bo delalo le še do konca aprila. Gre za podjetje v mestu Wittlich, ki je specializirano za proizvodnjo vrat in oken. Po štiridesetih letih poslovanja je bilo to srednje veliko podjetje zaradi insolventnosti prisiljeno zapreti svoja vrata. Brez dela bo ostalo skupno 90 zaposlenih, za likvidacijo pa skrbi stečajni upravitelj Alexander Jüchser.
Gradbeništvo še vedno na kolenih
"Gradbeništvo je še vedno v resni krizi. Že peto leto zapored beležimo upad zaradi rasti cen gradenj, pomanjkanja usposobljenih delavcev in manjšega števila gradbenih dovoljenj. Ko se gradi manj, je naročenih tudi manj vrat in oken," pojasnjuje Jüchser. Poleg zunanjih težav je imel Meeth tudi notranje težave - informacijski sistemi podjetja so delovali s številnimi napakami, kar je samo poslabšalo finančno stanje.
Poskusi stečajnega upravitelja, da bi našli novega investitorja, so bili neuspešni. Trenutno zadnji zaposleni zaključujejo preostala naročila, nato pa bo podjetje prenehalo delovati.
Rekordno število stečajev od leta 2009
Podjetje Meeth je le eden izmed mnogih takih primerov, saj število stečajev v Nemčiji že dve leti močno narašča. Lani so jih zabeležili skoraj 22.000, največ po letu 2015. Marca letos je bilo stečajev 1459, kar je dva odstotka več kot mesec prej, ugotavlja Leibniz-Institut für Wirtschaftsforschung Halle (IWH).
V prvem četrtletju 2025 je bilo njihovo število najvišje po koncu finančne in gospodarske krize leta 2009, najbolj pa so bile prizadete ključne panoge, kot so industrija, gradbeništvo in trgovina.
Zakaj vse več podjetij propada? Gre za zapoznele stečaje ...

Poznavalci kot glavni razlog navajajo strukturne težave nemškega gospodarstva. Tobias Wahl, odvetnik, specializiran za stečaje in sanacije v odvetniški pisarni Anchor, pojasnjuje, da številna podjetja, ki so med pandemijo preživela zaradi državnih subvencij, zdaj ne morejo vzdržati tržnih razmer.
"Vidimo učinke zapoznelih stečajev. Številna podjetja so bila že takrat nekonkurenčna, zdaj pa ne morejo prenesti povečanja stroškov," pravi Wahl. Poleg tega sta avtomobilska in energetsko intenzivna industrija še posebej prizadeti zaradi visokih stroškov energije, surovin in materialov ter pomanjkanja kvalificirane delovne sile.
Stečajni upravitelj Jüchser opozarja, da mnoga podjetja povečanih stroškov ne prenesejo na kupce, zaradi česar so v finančno nevzdržnem položaju, navaja Tagesschau.
Industrija svari pred "domačo krizo"
V začetku meseca je Zveza nemške industrije (BDI) podala izjavo, v kateri je več kot 100 združenj jasno opozorilo: 'Nemčija je v hudi gospodarski krizi, ki je v veliki meri nastala doma.' Izpostavili so, da so nujne davčne razbremenitve in administrativne reforme, da bi podjetjem olajšali poslovanje.
Dražitelji v prvi črti krize
Jürgen Philippi, javno pooblaščeni dražitelj in sodni izvedenec stečajnih upraviteljev, pravi, da razmere še nikoli niso bile težje.
"Med finančno krizo leta 2008 je bilo dela veliko, zdaj pa je še huje. Vsak dan dobivam nove ponudbe za dražbe, več kot jih lahko sprejmem," pravi Philippi.
Poleg tega je na dražbah vedno manj kupcev. Lastniki podjetij vse pogosteje opuščajo poskuse sanacije, pri čemer kot glavna razloga navajajo visoke davke in pretirano birokracijo.
Prihodnost ni svetla
Philippi opozarja, da najhujše šele prihaja, pri čemer sta prizadeta predvsem avtomobilska industrija in gradbeni sektor. Domino učinek padca se nato razširi na dobavitelje, prevoznike in druge sorodne industrije.
Pesimizem vlada tudi, ko gre za novo zvezno vlado. "Brez temeljitih reform in povrnitve zaupanja v gospodarstvo se bo strukturna kriza le še poglobila," poudarja Philippi.
Vir: TPortal in Tagesschau
Se vam zdijo informacije pomembne? Vam je članek všeč? Delite ga s svojimi prijatelji!
Najbolj brane novice:
- Ali Trump ruši svetovni finančni sistem? Bodo profitirali Kitajci?
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV