Cekin.si
Pristanišče v Hamburgu

Gospodarstvo

Nemčija – od gospodarske lokomotive do najšibkejšega člena

M.M.
16. 08. 2022 05.00
0

Nemško gospodarstvo je desetletja veljalo za najstabilnejše in najmočnejše v Evropski uniji. A pritisk pandemije in nato še vojne v Ukrajini je premočen - julija je inflacija v nemškem gospodarstvu dosegla 7,5 odstotka. Glavni krivec so predvsem visoke cene energentov.

Tako nekdanji gospodarski motor Evrope počasi postaja njen najšibkejši člen. Pred dnevi je nemški finančni minister Christian Lindner javno priznal, da so se nad največjim evropskim gospodarstvom zgrnili temni oblaki. Kot poroča Financial Times, je minister nemške gospodarske obete označil za "krhke"- napovedi rasti BDP so negativne, rast cen hrane in energentov pa je Nemcem močno podražila življenje.

In ta šibkost je prisotna v vseh sektorjih. Nemčija namrež preživlja vrsto gospodarskih šokov. Z naraščajočo stopnjo inflacije se težave v dobavnih verigah stopnjujejo, kar skupaj s šibkejšim svetovnim povpraševanjem negativno vplivajo na nemško gospodarstvo. 

Da so vsi sektorji prizadeti, potrjuje tudi Clemens Füst, vodja ekonomskega inštituta Ifo. Opozarja, da je to skrajno zaskrbljujoče. V prejšnjih gospodarskih krizah je bil na primer storitveni sektor v težavah, industrija pa si je opomogla in obratno. "Vendar zdaj vidimo težave v vseh sektorjih," pojasnjuje Füst.

Analitiki so vse bolj jasni - gospodarski motor evroobmočja je postal šibek člen. Po podatkih nemškega statističnega urada Destatis je med prvim in drugim četrtletjem gospodarstvo stagniralo, medtem ko je skupina držav, ki uporabljajo evro, zabeležila 0,7-odstotno rast BDP.

Da je v nemškem gospodarstvu kar veliko težav, kaže tudi dejstvo, da je prejšnji mesec Mednarodni denarni sklad (IMF) Nemčiji znižal oceno rasti v letu 2023 za kar 1,9 odstotne točke, na 0,8 odstotka. To je največje znižanje ocen med vsemi državami, ki jih IMF spremlja.

Nemško gospodarstvo je tako šibko, da se mnogi bojijo, da bo kmalu uradno zaplavalo v recesijo, poroča Financial Times. Tudi narava oz. suša, ki je prizadela Evropo, kaže svoje zobe. Prenizek vodostaj reke Ren namreč vpliva na promet blaga v industrijskem središču Nemčije. To je hud udarec za že tako oslabljeno nemško gospodarstvo, saj se stroški transporta povečujejo, podjetja pa opozarjajo, da bodo prisiljena omejiti proizvodnjo. 

Nato analitiki opozarjajo na napetosti med Kitajsko in Tajvanom, a tudi možnost oslabitve svetovnega gospodarstva, kar je vedno problem izvozno usmerjenih nemških podjetij. 

Nemško gospodarstvo ne more računati le na domačega potrošnika.
Nemško gospodarstvo ne more računati le na domačega potrošnika. FOTO: AP

Domači potrošnik ni rešitev

Medtem ko Italija, Francija in Španija zaradi dobre turistične sezone uživajo višjo gospodarsko rast od pričakovane, se nemški maloprodajni sektor bolj zanaša na domače povpraševanje. A kaj, ko je prodaja na drobno junija na medletni ravni upadla za 8,8 odstotka, kar je največji zabeležen padec po letu 1994, odkar Destatis objavlja te podatke.

"Potrošniki se resnično počutijo negotove. Rekli so jim, naj varčujejo denar za višje račune za elektriko in plin, kar je povzročilo padec porabe," pravi Monika Schnitzer, profesorica ekonomije na Univerzi Ludwiga Maximiliana v Münchnu.

Vodilno nemško združenje delodajalcev BDI je prejšnji mesec sporočilo, da je recesija vse bolj verjetna. Monika Schnitzer poudarja, da je veliko odvisno od tega, ali bo Rusija povsem ustavila dobavo plina in ali bo Peking znova začel zapirati pristanišča in tovarne, če se bo število okuženih s koronavirusom povečalo.

Faktorjev je torej veliko ...

Obstajajo tudi optimisti

"Če nam uspe prebroditi trenutno krizo in se dogajanja v ZDA in na Kitajskem ne bodo poslabšala, bi se lahko izognili recesiji. Vendar ne moremo pričakovati pomembnejše rasti," pravi Schnitzer. Vsekakor pa je negotovosti trenutno ogromno, dodaja ekonomist. Večji problem kot prekinjene dobavne verige trenutno so skoki cen energije.

Hans Jürgen Kerkhoff, predsednik nemške zveze proizvajalcev jekla, pravi, da so se stroški v njihovem sektorju v primerjavi z letom 2021 povečali za 7 milijard evrov, predvsem zaradi dragega plina in elektrike. Vladni načrt uvedbe dajatev za velike porabnike plina bo ta strošek podražil še za milijardo evrov.

Nekateri ekonomisti pa na sedanje razmere gledajo nekoliko bolj optimistično in trdijo, da obstaja "luč na koncu tunela". Čeprav so se industrijska naročila junija zmanjšala za 0,4 odstotka - to je že peti zaporedni mesec upadanja - in so bila za 9 odstotkov manjša kot v enakem obdobju lani, Nils Jannsen iz Kielskega inštituta za svetovno gospodarstvo poudarja, da naročila kažejo, da recesije ne bo.

To bo nemškim podjetjem omogočilo pospešitev proizvodnje, tudi če bo število novih naročil začelo stagnirati ali upadati, dodaja Jannsen. 

Zanimivo pa je, da nemška vlada ni pretirano zaskrbljena zaradi padcev gospodarskih kazalcev. "Veliko vodij podjetij nam pravi, da jih v naslednjih dveh letih čaka veliko dela, tudi če ne bodo prejeli nobenega novega naročila," je dejal nemški vladni uradnik, ki je želel ostati neimenovan.

V Berlinu ocenjujejo, da je recesija še vedno možna, a bo verjetno "mehka". Nemška vlada je kljub temu od začetka ruske agresije na Ukrajino konec februarja sprejela že tri pakete ukrepov za pomoč prebivalstvu, ki se sooča z visokimi cenami.

Vir: ft.com

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861