Cekin.si
Petrokemična industrija
Gospodarstvo

Odpoved za več kot 50.000 ljudi, izguba 3 milijard evrov: evropska industrija v razsulu, Kitajci slavijo!

M.M.
25. 07. 2025 03.26
3

Evropska petrokemična industrija se sooča z resno krizo: tovarne se zapirajo, poslovne izgube se kopičijo, hkrati pa Kitajska vodi globalno širitev.

Zastareli obrati in visoki proizvodni stroški so evropske proizvajalce postavili v podrejen položaj, zaradi česar so odvisni od uvoza ključnih surovin, kot sta etilen in propen – bistvenih sestavin za proizvodnjo plastike, farmacevtskih izdelkov in številnih drugih industrijskih materialov.

"Medtem ko preostali svet gradi več kot 20 novih 'velikanov', Evropa industrijsko propada," opozarja Jim Ratcliffe, ustanovitelj britanskega kemičnega podjetja INEOS, pri čemer se sklicuje na obrate, ki za razgradnjo ogljikovodikov uporabljajo paro.

Izguba treh milijard evrov in 50.000 delovnih mest

Podjetje Versalis iz skupine Eni je sporočilo, da zapira zadnja dva parna obrata v Italiji, potem ko je v zadnjih petih letih zabeležilo izgubo v višini več kot treh milijard evrov. Zdaj vlagajo dve milijardi evrov v biorafinerije in kemično recikliranje.

"Po interni analizi osmih držav EU bi lahko do leta 2035 zaradi zaprtja teh obratov izginilo kar 50.000 delovnih mest," poročanje tiskovne agencije Reuters povzema Telegraf Biznis.

Tudi druge svetovne korporacije, kot so Dow, ExxonMobil in Shell, pregledujejo svoje evropske vire.

Petrokemična industrija
Petrokemična industrijaFOTO: Adobe Stock

Evropski obrati so neučinkoviti in predragi

Evropski obrati so večinoma majhni in srednje veliki, s povprečno izkoriščenostjo manj kot 80 %, kar velja za neučinkovito. Pri tem uporabljajo dražjo nafto, medtem ko konkurenti iz ZDA in Bližnjega vzhoda uporabljajo cenejši etan iz skrilavca.

Po podatkih podjetja Wood Mackenzie je kar 40 % evropskih zmogljivosti za proizvodnjo etilena v srednji ali visoki nevarnosti zaprtja.

V Evropi je povprečna starost takšnih obratov več kot 40 let, na Kitajskem pa le 11. Stroški proizvodnje etilena v Evropi znašajo 800 dolarjev na tono (684 evrov), medtem ko so v ZDA in na Bližnjem vzhodu precej nižji.

Na trgu prevladujeta Kitajska in ZDA

Proizvodna zmogljivost etilena na Kitajskem narašča za 6,5 % na leto in bo do leta 2030 dosegla 87 milijonov metričnih ton na leto, kar je več kot trikrat več od zmogljivosti EU, poroča omenjena spletna stran.

ZDA bodo povečale zmogljivost s sedanjih 54 milijonov na 58 milijonov ton.

Kitajska podjetja dodatno gradijo obrate v jugovzhodni Aziji, da bi lažje izvažala v Evropo in Severno Ameriko ter se tako izognila uvoznim davkom in dajatvam na ogljik.

Ali je zakon o kritičnih kemikalijah prepozen?

Petrokemična industrija
Petrokemična industrijaFOTO: Adobe Stock

Evropska komisija je napovedala podporo domači proizvodnji strateških kemikalij, kot sta etilen in propen, ter subvencije za posodobitev obratov in prednostno obravnavo evropskih izdelkov pri javnih naročilih. Vendar mnogi menijo, da je to zapoznela reakcija.

"Kot na Titaniku – realnosti ne moreš zanikati. Poiskati moraš rešilni čoln," je dejal Giuseppe Ricci iz podjetja Eni.

Prihodnost: koncentracija moči in upad malih proizvajalcev

V prihodnosti se pričakuje, da celotna industrija ne bo izginila, temveč bo skoncentrirana v rokah nekaj velikih igralcev, ki bodo lahko narekovali konkurenčne cene.

Evropski politiki imajo zdaj jasno izbiro: posredovati ali pa gledati, kako se industrija sesuva.

Vir: Telegraf Biznis

Se vam zdijo informacije pomembne? Vam je članek všeč? Delite ga s svojimi prijatelji!

Najbolj brane novice:


Komentarji (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Capri 25. 07. 2025 18.35
Še en paket kazni za Ruse, da bo ja bolj držalo
Samo.Jst 25. 07. 2025 18.16
Evropska industrija propada? Wau! Kdo bi si mislil! Obdavcit do onemoglosti vse kar ni super-eko-bio-pro+ in se potem cuditi, da so stroski previsoki....wau (drugic)
medwd 25. 07. 2025 17.44
A ne delajo kitajciza pest riža in so dale,daleč za nami??
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1072