Indijski minister za nafto in plin Hardeep Singh Puri je opozoril, da bo prišlo do "organiziranega kaosa", če bodo cene nafte presegle 100 dolarjev za sod (95,05 evra), saj tako draga nafta ni v nikogaršnjem interesu in vsi niso pripravljeni plačati te cene. Takšna cena ne bo ne v interesu države proizvajalke ne kogar koli drugega.
"Imeli boste veliko organiziranega kaosa," je Hardeep Singh Puri povedal panelu na konferenci ADIPEC o nafti in plinu v Abu Dabiju.
Spomnimo: cene nafte so prejšnji teden poskočile na najvišjo raven v več kot enem letu, pri čemer so terminske pogodbe za teksaško nafto v ZDA dosegle 95,03 dolarja za sod (90,35 evra). Cene so se od takrat malenkost znižale.
Medtem ko je Puri prepričan, da se bo Indija lahko spopadla z višjimi cenami, je opozoril, da to morda ne velja za druge države.
"Skrbelo bi me, kaj se bo zgodilo z drugimi deli razvitega sveta ... res je zaskrbljujoče," je dejal Puri in opozoril, da je rast cen surove nafte v zadnjih 18 mesecih potisnila "100 milijonov ljudi v popolno revščino, ker zdaj se namesto na nafto in plin kuhajo in grejejo na mokra drva, premog ali kar se pač dobi". "To je velik problem," opozarja.

Minister je na družbenem omrežju X, prej znanem kot Twitter, dejal, da se morajo proizvajalci nafte zavedati težav, s katerimi se soočajo države, ki porabljajo njihovo nafto.
"Med pandemijo, ko so cene nafte drastično padle, se je svet združil, da bi stabiliziral cene, da bi postale vzdržne za proizvajalce. Zdaj, ko se svet giblje na robu recesije, morajo proizvajalci nafte pokazati enako občutljivost do držav porabnic nafte," je v objavi zapisal indijski minister za nafto in plin.
Puri je še dejal, da je glavni energetski izziv, s katerim se sooča svet, reševanje "trileme" razpoložljivosti, cenovne dostopnosti in trajnosti energije. Trdi, da je Indija dosegla "dober napredek" pri razpoložljivosti in cenovni dostopnosti energije.
Čeprav je tretji največji uvoznik in porabnik nafte na svetu, si je zastavil cilj ničelnih neto emisij toplogrednih plinov do leta 2070. Kitajska želi doseči ogljično nevtralnost do leta 2060, Japonska in ZDA pa do leta 2050.
Kljub temu je Puri poudaril, da indijski prehod na trajnostno energijo poteka na "širši in hitrejši" ravni, kot je bilo sprva pričakovano.
Vir: TPortal
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV