Pred desetimi leti nihče ne bi stavil na Portugalsko, ki je bila takrat na robu finančnega bankrota. Toda danes nekateri opazovalci govorijo o "portugalskem gospodarskem čudežu".
Portugalska je namreč leta 2011 res dosegla dno, v gospodarskem smislu. V zadnjem trenutku jo je rešil načrt pomoči v višini 78 milijard evrov, ki sta ga dodelila Evropska unija (EU) in Mednarodni denarni sklad (IMF). Vendar je sledilo drastično zmanjšanje proračuna z globokimi posledicami za gospodarsko in socialno strukturo države.
Pred desetimi leti nihče ni stavil na Portugalsko, takrat na robu finančnega bankrota. Danes nekateri opazovalci govorijo o "portugalskem gospodarskem čudežu". Najzahodnejša država evropskega kontinenta je napredovala korak za korakom, diskretno, z drzno ponudbeno politiko in osredotočenostjo na svoj glavni adut – turizem. Danes naporna prizadevanja omogočajo prerazporeditev na družbeni ravni.
Delo in trud sta se očitno poplačala in zdaj omogočata Portugalski prerazporeditev na socialni ravni, mi pa izpostavljamo 7 stvari, ki jih morate vedeti, da boste lahko razumeli "portugalsko vrnitev v igro".
Proračunska uspešnost brez primere
V portugalskem parlamentu je ta napoved povzročila navdušenje vladajoče socialistične večine. Vlada namerava v letu 2023 doseči javnofinančni presežek v višini 0,8 odstotka BDP, medtem ko je doslej pričakovala 0,4-odstotni primanjkljaj, kaže predlog državnega proračuna za leto 2024. V zadnjih 50 letih je to najboljši rezultat – brez primere. Izvršna oblast v naslednjem letu računa na presežek v višini 0,2 odstotka BDP in tako načrtuje hitrejšo vrnitev v uravnotežene javne finance, ki jo pričakuje šele leta 2027. Inflacija naj bi se leta 2023 še naprej zniževala na 5,3 odstotka, preden bi se leta 2024 upočasnila na 3,3 odstotka.
Najbolje je posledice vojne v Ukrajini nosila Portugalska
Ta evropska država okreva bolje kot druge, saj je manj izpostavljena posledicam ruske invazije, zlasti ko govorimo o energiji. Portugalska je bila na primer veliko manj odvisna od uvoza ruskega plina za razliko od Nemčije, piše portal latribune.fr.
Sofia Fernandes, strokovnjakinja z inštituta Jacque Delors, pravi, da je bil lani izvoz, zlasti tekstila in vina, močno gonilo portugalske trgovine. To so, pojasnjuje, panoge z zelo solidnim znanjem in izkušnjami. Poleg tega je Portugalska leta 2021 postala vodilni evropski izvoznik koles.
Turizem kot življenjska sila
Z ogromnim deležem portugalskega BDP je turistični sektor resnično glavno gospodarsko bogastvo iberske države. Po uradni statistiki so leta 2022 prihodki iz tega sektorja za 20 odstotkov presegli tiste iz leta 2019. Samo v prvi polovici leta 2023 so na portugalskih letališčih zabeležili 31 milijonov turistov: gre za rekord, ki je tej državi prinesel 22 milijard prihodkov. Fernandes nadaljuje, da je prišlo do prave eksplozije in da Portugalska gosti popotnike z vsega sveta.
Turizem je tudi sektor, ki krepi trg dela z rekordnim številom zaposlitev. Na Portugalskem v hotelirstvu in gostinstvu dela skoraj 320.000 ljudi, slaba stran pa je, da se turizem začenja soočati s težavami prav pri zaposlovanju; trenutno je treba zapolniti 50.000 delovnih mest.
Politika dobave
Zaporedne portugalske vlade so se več let omejevale zaradi proračunskih omejitev, ki jih je uvedel Bruselj, in zanašale na zelo aktivno politiko na strani ponudbe. "Pravzaprav je država pozdravila številne tuje investicije, z zelo ugodnimi davčnimi programi za mednarodne investitorje in upokojence iz drugih evropskih držav, tudi Francije," pojasnjuje strokovnjakinja z omenjenega inštituta.
Temelj te politike so znameniti zlati vizumi, ki so bili uvedeni konec leta 2012 in so potekli marca 2023. Uporabniki tega posebnega vizuma so morali v zameno za dovoljenje za prebivanje plačati najmanj 500.000 evrov za nakup nepremičnine. na Portugalskem v njihovo gospodarsko dejavnost vložiti milijon evrov ali se zavezati k ustvarjanju desetih stalnih delovnih mest.
V zadnjih desetih letih je iberska država zaslužila skupaj več kot 6,5 milijarde evrov v zameno za več kot 11.000 odobrenih dovoljenj za prebivanje, z več kot 18.000 izdanimi vizumi sorodnikom teh vlagateljev.
Španija nepogrešljiva "gospodarska zaveznica"
Kot vemo, je Portugalska neposredna soseda Španije, s katero ima veliko mejo. Sčasoma ji je uspelo iz nje narediti pomembnega gospodarskega zaveznika. Španija ni le glavna destinacija portugalskega nacionalnega izvoza, ampak tudi njena glavna gospodarska partnerica.
Po podatkih portugalskega nacionalnega inštituta za statistiko (INE) je blagovna menjava med državama narasla s 17,6 milijarde evrov v letu 2000, kar je približno 14 odstotkov BDP, na 55,5 milijarde evrov v letu 2022 ali 23 odstotkov BDP. To je spet rezultat brez primere.
Odvisnost portugalskega gospodarstva od Španije je tako velika, da je v zadnjem desetletju kar četrtina izvoza šla na španski trg. Kar zadeva uvoz, je tretjina prihajala – spet – iz sosednje Španije. Nemčija in Francija sta drugi in tretji trgovinski partnerici Portugalske.
Družbeni izziv
To je druga plat kovanca gospodarske politike, ki se izvaja v zadnjem desetletju: da bi očistila svoje finance, je Portugalska izjemno zmanjšala svoje naložbe v sektor javnih storitev. Šolstvo, zdravstvo in stanovanja so trenutno tako rekoč trije veliki problemi.
"Kljub boljšemu gospodarskemu zdravju države imajo številni državljani Portugalske občutek, da so degradirani," poudarja Sofia Fernandes, raziskave pa kažejo, da je dostop do stanovanj glavna točka nezadovoljstva Portugalcev.
V desetih letih so zaradi razcveta turizma cene nepremičnin v povprečju eksplodirale za 75 odstotkov. Z zelo visoko napetostjo v urbanih območjih glavnih mest, kot sta Lizbona in Porto, konec "zlatih vizumov" in uvedba obdavčitve, ugodnejše za trg dolgoročnega najema – to sta dva ukrepa, ki ju je vlada sprejela za spopadanje z s tem nezadovoljstvom.
Toda mnogi Portugalci menijo, da so ti ukrepi nezadostni.
Vendar pa je na drugi fronti proračun portugalske vlade za leto 2024, ki predvideva povečanje javnih naložb v zdravstveni sektor (kot v Franciji je poslabšanje bolnišnične oskrbe resničen problem), izobraževanje in stanovanja. Za prihodnje leto je predvideno precejšnje znižanje dohodnine, tako da se bo minimalna plača v 14 mesecih zvišala s 760 na 820 evrov, pokojnine pa se bodo v povprečju zvišale za 6,2 odstotka.
Digitalna in zelena energija
Portugalska svojo prihodnost vidi v digitalni in zeleni energiji, saj se zaveda, da je treba svoje gospodarstvo diverzificirati. Država zato danes intenzivno vlaga v nove industrije, Sofia Fernandes pa to pojasnjuje takole:
Portugalska je lani začela velik akcijski načrt za digitalni prehod. Poleg tega ima pomemben tehnološki start-up ekosistem. Vse več digitalnih nomadov prihaja na Portugalsko, kjer se nahajajo tudi klicni centri za velika podjetja, kot je Microsoft.
Poleg tega je delež obnovljivih virov energije v proizvodnji električne energije na Portugalskem eden najvišjih v Evropi, okoli 60-odstoten, kažejo podatki Mednarodne agencije za energijo (IEA). Kot rečeno, se to dogaja zaradi vetra in hidroelektrarn ter naložb v sončno energijo.
Kljub tem prizadevanjem pa je Portugalska v skupni porabi še vedno odvisna od fosilnih goriv.
Vir: Telegraf Biznis
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV