Pristanišče Aškelon ne dovoljuje več vplutja ladjam, ker je v dosegu raket palestinske oborožene skupine Hamas, so povedali viri iz ladijskih krogov. Glavni izraelski pristanišči Ashdod in Haifa sicer ostajata odprti, vendar pošiljatelji in zavarovalnice preučujejo, ali je tveganje preveliko, so povedali viri.
"Izraelska pristanišča veljajo za bolj ogrožena," je dejal Noah Trowbridge iz britanskega podjetja za pomorsko varnost in svetovanje Dryad Global. "Ker se pričakuje neprekinjen tok raketnih napadov iz Gaze in obstaja možnost, da se bo konflikt nadaljeval, obstaja vse večja možnost, da bi bila pristaniška infrastruktura poškodovana," pojasnjuje Trowbridge.
Ladje zdaj plačujejo dodatno premijo za vojno tveganje za sedemdnevno plovbo v Izrael, od sobote pa so se te premije podeseterile, na približno 0,15 do 0,2 odstotka vrednosti ladje, kar pomeni več deset tisoč dolarjev dodatnih stroškov. Pred spopadom so znašale 0,0125 odstotka, poudarjajo viri v zavarovalništvu.
Izrael je med bližnjevzhodnimi državami, ki so jih zavarovalnice na londonskem trgu že pred spopadom s Hamasom štele za območje z visokim tveganjem, ugotavlja Reuters.
Prazne police
Nemška kontejnerska družba Hapag Lloyd je za Reuters povedala, da je pristanišče Ashdod omejilo nakladanje in razkladanje nevarnega tovora, ki vključuje vnetljive, eksplozivne in strupene snovi. Razvoj dogodkov budno spremljajo in so pripravljeni na hitre spremembe poslovanja.
Danski prevoznik Moller Maersk je v torek sporočil, da še vedno sprejema rezervacije kontejnerjev za prevoz na poti v Izrael. Vodilni izraelski kontejnerski prevoznik Zim je na drugi strani dejal, da ponuja ladje za "nacionalne potrebe".
Izrael trguje s svetom skoraj izključno po morju. Prideluje hrano, vendar večino svojih potreb po žitu pokrije z uvozom, enako velja za ribe, govedino, orehe in prehrambene izdelke široke potrošnje.

Prebivalci so priča praznim policam v številnih manjših supermarketih in nizki ravni zalog hrane zaradi povečanega nakupovanja prebivalstva z namenom ustvarjanja domačih zalog nujnih izdelkov. Panične nakupe je sprožil strah pred dolgotrajno vojno.
Izraelska vojska je v ponedeljek potrdila direktivo, po kateri morajo biti državljani pripravljeni na krizne razmere in si zagotoviti hrano in vodo za tri dni ter zdravila in žepne baterije, poroča Reuters.
Vir: TPortal



In na drugi strani Gaza ...



Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV